Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać?



Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać? Aktywność fizyczna stała się czymś więcej niż dbałością tylko o zdrowie i sylwetkę. Można już mówić o aktywnym stylu życia – coraz więcej dowiadujemy się o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach i sposobach na poprawę jego jakości. Niestety zapał szybko opada, gdy dochodzi do pierwszych kontuzji. Jak ich uniknąć?

Odpowiednia rozgrzewka

Rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju i intensywności. – Często wydaje nam się, że gdy nie podejmujemy się regularnych treningów lub wybieramy mniej obciążające dyscypliny sportowe, to rozgrzewka nie jest konieczna. To bardzo błędne myślenie – mówi fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga przygotowania, które poprawia krążenie, znosi napięcia mięśniowe i dotlenia organizm przed wysiłkiem. Co ważne, podczas rozgrzewki mamy szansę zauważyć ewentualne dolegliwości bólowe, zanim przystąpimy do treningu właściwego – dodaje ekspert.

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń to nie tylko podniesienie temperatury ciała, ale także dotlenienie mięśni, przyspieszenie czasu reakcji, zmniejszenie sztywności stawów oraz aktywowanie przemian metabolicznych.

Rozciągaj się!

To drugi, zaraz po rozgrzewce, najważniejszy etap treningu. Dobrze przeprowadzone rozciąganie pozwala zapobiec przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko bolesnych przeciążeń i powstawania tzw. zakwasów. Rozciąganie powinno odbywać się po każdym treningu – zarówno siłowym, jak i wytrzymałościowym. Dzięki niemu mięśnie wydłużają się, a zakres ruchu ciała się zwiększa, co pomaga podczas kolejnych treningów.




Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób się nad tym nie zastanawia. Ćwiczenie w domu to coraz popularniejszy trend, który niejednokrotnie może przysporzyć więcej kłopotu, niż pożytku.

– Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci z urazami po domowych treningach. Wydaje im się, że jeśli kupią płytę z treningiem popularnego trenera, to jego wskazówki z ekranu telewizora wystarczą, aby wykonać go poprawnie. – tłumaczy fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, samodzielnie trudno jest uniknąć kontuzji. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty: fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego, który da niezbędne wskazówki i pokaże właściwy sposób wykonywania każdego ćwiczenia.

Mierz siły na zamiary

Niektóre dyscypliny sportowe lub ćwiczenia wydają nam się łatwiejsze, niż są w rzeczywistości. Zdarza się, że podejmujemy się ich bez większego zastanowienia i bez rozważenia, czy odpowiadają one naszym możliwościom. Warto dostosować typ treningu oraz ilość wykonywanych powtórzeń i serii do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

Rodzaj aktywności fizycznej dobrany pod kątem poziomu sprawności pomoże uniknąć sytuacji kontuzjogennych. Do wykonywania każdego elementu treningu należy podchodzić ostrożnie i słuchać komunikatów naszego ciała, które często sygnalizują stan naszego zdrowia.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ