Czy potrafisz cieszyć się sukcesami innych?



Czy potrafisz cieszyć się sukcesami innych? Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć od kogoś ze swojego otoczenia o jego zapierających dech w piersiach osiągnięciach? Jak się wtedy czułeś? Cieszyłeś się jego szczęściem, czy może odczuwałeś lekką zazdrość? Przypomnij sobie tę sytuację.

Zazwyczaj w przypadku, gdy komuś przytrafia się coś złego, większość współczuje tej osobie, dodaje jej otuchy, wspiera ją. Z kolei w sytuacji kiedy komuś zaczyna się powodzić, to tylko garstka zdobywa się na pochwałę.

Co jest więc przyczyną tego, że wielu osób po prostu nie stać na to, aby najzwyczajniej w świecie pogratulować komuś sukcesów i szczerze się tym ucieszyć?

Odpowiedzią na to pytanie jest w dużej mierze nasze ego, które powoduje, że za bardzo skupiamy się na sobie. To ono jest odpowiedzialne za wizję tego, kim powinniśmy być i jak powinno wyglądać nasze życie. A w sytuacji, gdy nasze położenie odbiega ideału, bo nie udaje się nam realizować naszych pragnień, a komuś innemu już tak, to ego czuje się urażone i pojawia się zazdrość. Dostrzegamy nasze niespełnione marzenia w osobie, której udało się polepszyć swój byt.

Skąd się zatem bierze zbytnie koncentrowanie na sobie? Przede wszystkim dzieciństwo odegrało tutaj dużą rolę. W tym okresie słyszeliśmy regularnie, co mamy zrobić, jacy powinniśmy być – podlegaliśmy ciągłej ocenie. Tego typu komunikaty sprawiły, że zamiast iść do przodu, zaczęliśmy analizować każdy swój ruch i porównywać się z innymi – mierzyć ich swoją miarą. Być może pomyślisz sobie teraz: „ja się wcale nie skupiam na sobie, robię wszystko, żeby innym było dobrze” – ale, czy na pewno tak jest? Przypomnij sobie sytuacje kiedy np. szykowałeś jakiś obiad rodzinny i chciałeś, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

I teraz pytanie: czy zrobiłeś to głównie dla nich, żeby czuli się rewelacyjnie, czy może Ty sam chciałeś dobrze przed nimi wypaść? Pragnąłeś aby Twoje starania były docenione? Inna sytuacja: załóżmy, że rozmawiasz ze swoimi znajomymi i jeden z nich opowiada o tym, że wrócił niedawno z wczasów i spędził tam rewelacyjnie czas – pytanie do Ciebie: czy wysłuchujesz tę historię do końca, czy może już zaczynasz myśleć o swoim urlopie i o tym, żeby za chwilę opowiedzieć swoją historię? A może zastanawiasz się nad tym, że w zasadzie to już dawno nigdzie nie wyjeżdżałeś?

To nie są jedyne przykłady, takich sytuacji jest mnóstwo. Przypomnij je sobie.




W jaki sposób cieszyć się sukcesami innych i dlaczego warto?

Jeśli chcesz szczerze komuś pogratulować dokonań, powinieneś przede wszystkim nabrać dystansu do samego siebie – nie bierz siebie cały czas na poważnie. Czasem należy odpuścić, żyć chwilą i poobserwować swoje otoczenie, nie oceniając go. Spróbuj wysłuchiwać innych, skupiając się wyłącznie na tym co ktoś ma Ci do powiedzenia, bez odnoszenia tego do siebie. Prawdziwie doceń ich wyczyny. Tę umiejętność możesz opanować, zacznij tylko ćwiczyć.

Jeśli będziesz okazywać niewymuszoną radość względem sukcesów innych, to zobaczysz, że sam poczujesz się lepiej, a w Twoim życiu zaczną dziać się dobre rzeczy. A biorąc przykład z tych osób, które osiągają swoje cele, sam nabierzesz większych chęci do działania. Po co więc wprawiać się w zły nastrój zazdroszcząc innym? – lepiej się na nich wzorować, poprosić o wskazówki i zacząć pracować na swój sukces.

Komu więc zamierzasz pogratulować sukcesów ze swojego otoczenia i czego możesz się od tych osób nauczyć?

Sylwia Żuber, life coach

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ