Czy potrafisz cieszyć się sukcesami innych?



Czy potrafisz cieszyć się sukcesami innych? Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć od kogoś ze swojego otoczenia o jego zapierających dech w piersiach osiągnięciach? Jak się wtedy czułeś? Cieszyłeś się jego szczęściem, czy może odczuwałeś lekką zazdrość? Przypomnij sobie tę sytuację.

Zazwyczaj w przypadku, gdy komuś przytrafia się coś złego, większość współczuje tej osobie, dodaje jej otuchy, wspiera ją. Z kolei w sytuacji kiedy komuś zaczyna się powodzić, to tylko garstka zdobywa się na pochwałę.

Co jest więc przyczyną tego, że wielu osób po prostu nie stać na to, aby najzwyczajniej w świecie pogratulować komuś sukcesów i szczerze się tym ucieszyć?

Odpowiedzią na to pytanie jest w dużej mierze nasze ego, które powoduje, że za bardzo skupiamy się na sobie. To ono jest odpowiedzialne za wizję tego, kim powinniśmy być i jak powinno wyglądać nasze życie. A w sytuacji, gdy nasze położenie odbiega ideału, bo nie udaje się nam realizować naszych pragnień, a komuś innemu już tak, to ego czuje się urażone i pojawia się zazdrość. Dostrzegamy nasze niespełnione marzenia w osobie, której udało się polepszyć swój byt.

Skąd się zatem bierze zbytnie koncentrowanie na sobie? Przede wszystkim dzieciństwo odegrało tutaj dużą rolę. W tym okresie słyszeliśmy regularnie, co mamy zrobić, jacy powinniśmy być – podlegaliśmy ciągłej ocenie. Tego typu komunikaty sprawiły, że zamiast iść do przodu, zaczęliśmy analizować każdy swój ruch i porównywać się z innymi – mierzyć ich swoją miarą. Być może pomyślisz sobie teraz: „ja się wcale nie skupiam na sobie, robię wszystko, żeby innym było dobrze” – ale, czy na pewno tak jest? Przypomnij sobie sytuacje kiedy np. szykowałeś jakiś obiad rodzinny i chciałeś, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

I teraz pytanie: czy zrobiłeś to głównie dla nich, żeby czuli się rewelacyjnie, czy może Ty sam chciałeś dobrze przed nimi wypaść? Pragnąłeś aby Twoje starania były docenione? Inna sytuacja: załóżmy, że rozmawiasz ze swoimi znajomymi i jeden z nich opowiada o tym, że wrócił niedawno z wczasów i spędził tam rewelacyjnie czas – pytanie do Ciebie: czy wysłuchujesz tę historię do końca, czy może już zaczynasz myśleć o swoim urlopie i o tym, żeby za chwilę opowiedzieć swoją historię? A może zastanawiasz się nad tym, że w zasadzie to już dawno nigdzie nie wyjeżdżałeś?

To nie są jedyne przykłady, takich sytuacji jest mnóstwo. Przypomnij je sobie.




W jaki sposób cieszyć się sukcesami innych i dlaczego warto?

Jeśli chcesz szczerze komuś pogratulować dokonań, powinieneś przede wszystkim nabrać dystansu do samego siebie – nie bierz siebie cały czas na poważnie. Czasem należy odpuścić, żyć chwilą i poobserwować swoje otoczenie, nie oceniając go. Spróbuj wysłuchiwać innych, skupiając się wyłącznie na tym co ktoś ma Ci do powiedzenia, bez odnoszenia tego do siebie. Prawdziwie doceń ich wyczyny. Tę umiejętność możesz opanować, zacznij tylko ćwiczyć.

Jeśli będziesz okazywać niewymuszoną radość względem sukcesów innych, to zobaczysz, że sam poczujesz się lepiej, a w Twoim życiu zaczną dziać się dobre rzeczy. A biorąc przykład z tych osób, które osiągają swoje cele, sam nabierzesz większych chęci do działania. Po co więc wprawiać się w zły nastrój zazdroszcząc innym? – lepiej się na nich wzorować, poprosić o wskazówki i zacząć pracować na swój sukces.

Komu więc zamierzasz pogratulować sukcesów ze swojego otoczenia i czego możesz się od tych osób nauczyć?

Sylwia Żuber, life coach

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ