Włoski klasyk – focaccia jakiej nie znacie!



Włoski klasyk – focaccia jakiej nie znacie! Pizza i pasta – odpowie bez dłuższego zastanowienia większość z nas, gdy przyjdzie wymienić najsłynniejsze dania kuchni włoskiej. Tymczasem jest jeszcze jeden włoski przysmak, bez którego mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nie wyobrażają sobie dnia. To focaccia. Skąd wywodzi się to typowo włoskie pieczywo, czym różni się od klasycznej pizzy, z czym je łączyć i czy w grę wchodzi tylko wersja wytrawna?

Focaccia to rodzaj drożdżowego pieczywa podawanego najczęściej z dobrej jakości oliwą. Znana była już starożytnym Rzymianom, którzy wypiekany nad paleniskiem placek składali w ofierze bogom. W czasach renesansu focaccia była potrawą weselną, a do XVI wieku jadaną w kościołach nie tylko podczas ślubów, ale też pogrzebów.

Focaccia, kojarzona głównie z regionem Ligurii i jej stolicą Genuą, uważana była za przysmak rybaków, a wersja z cebulą za główne pożywienie robotników, pracujących w porcie przy rozładunkach. Dziś focaccia dla Włochów to podstawa śniadania, ale też obiadu, kolacji czy przekąski do popijanego popołudniami wina.

Bardziej puszysta kuzynka pizzy

Fakt, że podstawą focacci jest mąka, drożdże oraz oliwa nasuwa pytanie czym ten włoski placek różni się od tradycyjnej pizzy? Sekret tkwi w cieście i dodatkach. Ciasto w focacci jest bardziej puszyste niż w tradycyjnej, neapolitańskiej pizzy, ale też potrzebuje znacznie więcej czasu, by wyrosnąć (przynajmniej godzinę tak, by podwoiło swoją objętość).

W oryginalnej focacci nie znajdziemy też sosu pomidorowego – podstawowego składnika niemalże każdej, włoskiej pizzy. Ze względu na dodane składniki możemy natomiast wyróżnić kilka regionalnych odmian focacci. W tej najsłynniejszej – focacci alla genovese znajdziemy jedynie dodatek soli morskiej.

Jeśli trafimy na focaccię w formie dwóch kawałków cienkiego ciasta, przełożonych ciągnącym się serem to będziemy mieć do czynienia z focaccią di Recco. Z kolei focaccia w formie okrągłego, nieco grubszego niż w wersji z Genui ciasta z dodatkiem świeżych pomidorków to wersja charakterystyczna dla regionu Puglii i miasta Bari.

Focaccia po polsku

Ustaliliśmy już, że w focacci kluczową rolę odgrywa ciasto – puszyste, wyrośnięte, jakby napowietrzone, ale jednocześnie chrupiące i przyrumienione. Grunt to odpowiednie proporcje składników i czas wyrabiania ciasta. Dzięki odpowiedniej funkcji ciasto o idealnej konsystencji wyrobimy w zaledwie dwie minuty, a z proponowanych przepisów przygotujemy ciekawe, własne wersje focacci. Miłośników mięsa zaciekawi z pewnością przepis na focaccię z białą, surową kiełbasą. Ci którzy za mięsem nie przepadają będą mogli wybrać wersję z brokułami i filecikami anchois lub klasyczną, bez dodatków, ale za to w towarzystwie serowej pasty z oliwkami.

Delikatna ekstrawagancja – focaccia na słodko

Czy focaccia musi kojarzyć się wyłącznie z wytrawnymi dodatkami? Niekoniecznie! Godzą się na to sami Włosi, a ich odpowiedzią na to jest tzw. fugassa, czyli wenecka focaccia z masłem, cukrem i jajkiem, jedzona pierwotnie jako wielkanocny przysmak. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby do klasycznego ciasta na focaccię dodać nieco słodkich dodatków jak cukier, miód, czy cynamon, by przygotować przysmak, który z powodzeniem zastąpi kawałeczek ciasta do kawy czy herbaty.

Ciekawą propozycją będzie też focaccia z plasterkami jabłka, posypanymi delikatnie cukrem trzcinowym i zapieczonymi pod płatkami masła. Słodka przekąska we włoskim stylu gotowa – prawdziwe dolce vita!




SŁODKA FOCACCIA Z JABŁKAMI

CIASTO:

· 15 g drożdży świeżych, pokruszonych
· 15 g miodu
· 250 g mleka
· 320 g mąki pszennej chlebowej
· 180 g mąki tortowej
· 20 g masła, plus dodatkowa porcja pokrojona w płatki, do ułożenia
· 40 g cukru
· 1 czubata łyżeczka soli
· 2 jabłka (250-350 g), bez gniazd nasiennych, pokrojone w 3 mm krążki
· woda, do namoczenia jabłek
· sok z cytryny, świeżo wyciśnięty, do namoczenia jabłek
· olej, do natłuszczenia
· cukier trzcinowy, do posypania
· 10 kostek lodu

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Do naczynia miksującego włożyć drożdże, miód, dodać mleko, mąkę pszenną chlebową, mąkę tortową, masło, cukier i sól, wyrobić 3 min

SMACZNEGO!

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ