Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna



Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna. Organizm każdego człowieka posiada komórki regeneracyjne, zwane macierzystymi, które mają specyficzną zdolność bieżącego „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Mogą się one samodzielnie odnawiać, dzielić i różnicować. Ich źródłem może być m. in. krew pępowinowa, szpik kostny, krew obwodowa czy tkanka tłuszczowa.

Nowe metody wykorzystania komórek

Wiele słyszy się o spektakularnych efektach leczenia komórkami macierzystymi pobieranymi z krwi pępowinowej. Tymczasem warto wiedzieć, że już jako dorośli ludzie możemy poddać się pobraniu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej i wykorzystać je w leczeniu wielu urazów i chorób. Jedną z dziedzin, w których wykorzystywanie komórek macierzystych jest najbardziej powszechne i ciągle zyskuje na popularności, jest medycyna regeneracyjna.

Medycyna regeneracyjna

– W czasie procedury zabiegowej pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (np. z okolicy brzucha), komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowywane, a następnie aplikowane w okolicę poddawaną zabiegowi, czyli skórę twarzy – mówi dr Elżbieta Młyńska-Krajewska, Dyrektor Medyczny Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu.

Cała procedura jest zabiegiem prostym, wykonywanym metodą mezoterapii. W celu zmniejszenia uczucia dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, lekarz może użyć maści znieczulającej. A co z rezultatem? – Efekty, których oczekujemy w związku z tym autologicznym przeszczepem tkanek to przede wszystkim procesy regeneracji skóry, które mają na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek oraz stymulacja powstawania nowych naczyń krwionośnych, poprawiających dotlenienie i odżywienie skóry – dodaje dr Młyńska-Krajewska.




CGF dla młodej skóry

Bardzo popularna i doceniana staje się technika wykorzystywania komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej, nazywana w skrócie CGF (Concentrated Growth Factors – Skoncentrowane Czynniki Wzrostu). To innowacyjna terapia, wykorzystująca własne komórki macierzyste pacjenta oraz czynniki wzrostu.

Pozyskana krew obwodowa pacjenta poddana zostaje procesowi przetworzenia w separatorze komórkowym. Zadaniem krwi, jak i czynników wzrostu jest synergiczne tworzenie i regeneracja komórek skóry. Jest to fenomen komórek macierzystych, które mają niebywałą zdolność adaptacji do dowolnych komórek wśród których się znajdują, a czynniki wzrostu dodatkowo pobudzają proces odnowy i rewitalizacji.

– Mechanizm działania zabiegu jest zatem naturalny, całkowicie bezpieczny, bez ryzyka alergii czy powikłań Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu. CGF LIQUID to mezoterapia czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, która sprawdzi się w przypadku drobnych zmarszczek, wypadania włosów i rewitalizacji skóry. CGF HARMONY powoduje dłuższą i silniejszą regenerację skóry i redukcję zmarszczek. Natomiast CGF ONE skupia się na małych obszarach zabiegowych (grzbiety dłoni, okolica oczu i ust), zapewniając widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności –
tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Medycyna regeneracyjna to dziedzina z ogromną przyszłością. Zabiegi bez obawy o nienaturalność efektów. Rezultaty, jakie można uzyskać za pomocą zabiegu CGF przynoszą dobre efekty, z wykorzystaniem wyłącznie własnych tkanek pacjenta.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ