3 główne rodzaje blizn, których chcemy się skutecznie pozbyć! Jak to zrobić?



Blizny często zajmują miejsce w czołówce kompleksów zarówno kobiet jak i mężczyzn. Co zrobić, jeżeli blizna „zdobi” widoczne na co dzień miejsca na naszym ciele, jak twarz czy dłonie a myśl o kojarzeniu nas jako „ta dziewczyna z blizną na…” przyprawia nas o zawroty głowy? Jest na to sposób!

Niechciany kompan

Blizny są najczęściej skutkiem ubocznym urazów ciała lub zabiegów chirurgicznych. Poza tym miejsce rany, czas gojenia oraz genetyczne skłonności do zabliźniania mają wpływ na efekt końcowy gojenia. Rozróżniamy główne trzy typy blizn: przerostowe, zagłębione, zwane również zanikowymi oraz bliznowce.

Blizna przerostowa

Jeżeli w krótkim okresie po wygojeniu rany, w naszej skórze zaczną nadmiernie wytwarzać się włókna tkanki łącznej – bardzo możliwe, że blizna ulegnie „wybrzuszeniu” względem zdrowej, nietkniętej urazem skóry. Jej powstawanie często wynika ze złej pielęgnacji rany, np. braku uruchomienia, odpowiedniego opatrunku lub wdania się zakażenia.

Blizna zagłębiona

Osoby, które walczą z trądzikiem to główny obiekt zainteresowań na celowniku blizn zanikowych. Jak powstają? Odwrotnie do blizn przerostowych – wskutek produkcji za małej ilości włókien tkanki łącznej, którą pokrywa tkanka blizny. Tak zagojona blizna zapada się w skórze, tworząc wgłębienia, które z wiekiem, czyt. spowolnieniem produkcji kolagenu, stają się coraz bardziej widoczne.

Bliznowiec

Niby już rana jest zagojona, ale produkcja włókien tkanki łącznej trwa w najlepsze, stale wrastając w zdrową skórę i tworząc efekt dużych, rozlanych blizn. Na tego rodzaju blizny najbardziej narażone są dziewczęta i młode kobiety oraz osoby, które odziedziczyły w genach tę niewdzięczną nadprodukcję tkanek. Bliznowiec tworzy się w miejscach, w których skóra ulega wysokiemu napięciu.




Jak walczyć z bliznami?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się blizn lub chociaż zmniejszenie ich widoczności. Można zdecydować się na chirurgiczne usunięcie problemu, poprzez wycięcie zmienionej tkanki i pozostawienie wyłącznie tej zdrowej. Inną, mniej bolesną opcją jest wizyta w aptece – znajdziemy tam zarówno żele, kremy, maści jak i… plastry. Jeżeli więc macie problem z nieestetycznym bliznami, koniecznie wypróbujcie domową kurację, np. przy użyciu plastrów Contractubex.

Jest to jedna z wygodniejszych opcji, którą stosuje się na noc, a ich najintensywniejsze działanie wykazują podczas snu. Plastry dzięki efektowi okluzji zapewniają stałą wilgotność blizny. W rezultacie blizna ulega wygładzeniu, zmiękczeniu i uelastycznieniu. Poza tym można stosować je nawet w trudnodostępnych miejscach.

Pozbywanie się niechcianych blizn wcale nie musi kończyć się na stole chirurgicznym. W obecnych czasach dostępne są produkty, których składniki wykazują działanie znacząco zmniejszające widoczność blizn.

Contractubex® plastry na noc są dostępne w aptekach bez recepty. Cena ok. 98 zł (21 plastrów, 12×3 cm). Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ