Trening mózgu. Czy istnieją jego granice?



Trening mózgu. Czy istnieją jego granice? Jeszcze niedawno wiele osób mówiąc o treningach miało na myśli ćwiczenia fizyczne, które pozytywnie wpływają na kondycję ludzkiego ciała. Tymczasem dla zdrowia i dobrego samopoczucia równe ważne jest ćwiczenie mózgu. Co warto o nim wiedzieć?

W stereotypowych opiniach kondycja fizyczna jest czymś, co można sobie wypracować m.in. poprzez regularny ruch czy zdrową dietę, natomiast ze sprawnością umysłową trzeba się urodzić. Nie jest to prawda. Współczesna wiedza pozwala wprowadzić do codziennego życia takie działania, które polepszą funkcjonowanie mózgu lub zachowają jego sprawność przez długi czas.

Warto pamiętać, że mózg to organ, który zmienia się przez całe życie człowieka – oznacza to, że właściwie dobrane ćwiczenia na mózg mogą pomóc wykształcić pożądane umiejętności, a także opóźniać negatywne objawy starzenia. Mózg jest w stanie się przebudowywać i dostosowywać do warunków, w jakich funkcjonuje człowiek, a więc ma właściwości samonaprawcze, które niestety maleją wraz z wiekiem (1).

Trening mózgu a funkcje poznawcze

Ludzki mózg jest narządem, w którym zachodzą wszystkie procesy poznawcze, dzięki którym człowiek odbiera informacje z otoczenia, przechowuje je i przetwarza w taki sposób, że może kierować swoim zachowaniem. Do procesów poznawczych zalicza się np. koncentracja, czujność, podzielność uwagi, umiejętność logicznego myślenia, rozumienie, umiejętność mówienia, czytania i pisania, uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie, planowane, generowanie pomysłów itp. Trening mózgu, ćwiczenia umysłu i odpowiednio dobrane aktywności są w stanie je poprawić te funkcje i utrzymać ich wysoki poziom na długi czas (1).




Ćwiczenia na mózg – przykłady

Trening mózgu może być skuteczny, ale pod warunkiem, że obejmuje trzy kluczowe czynniki.

1. Nowość – mózg lubi, kiedy człowiek poznaje nowe narzędzia i techniki, podąża innymi ścieżkami, robi coś inaczej niż do tej pory – im w ludzkim życiu więcej ciekawości i nowości, tym lepiej dla mózgu. Można zapisać się na kurs języka obcego, zacząć uczyć się grać na instrumencie, ale również od czasu do czasu zmieniać drogę do domu, obserwując inne krajobrazy.

2. Różnorodność – mózg lubi, gdy działania człowieka są różnorodne, np. najpierw czytamy książkę, później idziemy na spacer, a jeszcze później rozmawiamy z kimś bliskim. Ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów, działanie samodzielne, ale i w grupie, kreatywność i innowacyjne działanie. Rutyna sprawia, że mózg się nudzi.

3. Wyzwanie – jest mobilizacją do działania, wymusza na człowieku współpracę z innymi, korzystanie z doświadczeń, wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Każde wyzwanie jest stymulacją dla mózgu, który pobudza się do działania. Może to być zorganizowanie wycieczki, planowanie remontu, poznawanie nowych miejsc (1).

Warto też pamiętać, że nie ma sprawnego mózgu bez właściwej diety. Aby odpowiednio funkcjonował, potrzebuje m.in. glukozy, kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów (1).

Przypisy:
1. Staniec M. Główka pracuje, czyli trening mózgu. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. 2016;4-11.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ