Trening mózgu. Czy istnieją jego granice?



Trening mózgu. Czy istnieją jego granice? Jeszcze niedawno wiele osób mówiąc o treningach miało na myśli ćwiczenia fizyczne, które pozytywnie wpływają na kondycję ludzkiego ciała. Tymczasem dla zdrowia i dobrego samopoczucia równe ważne jest ćwiczenie mózgu. Co warto o nim wiedzieć?

W stereotypowych opiniach kondycja fizyczna jest czymś, co można sobie wypracować m.in. poprzez regularny ruch czy zdrową dietę, natomiast ze sprawnością umysłową trzeba się urodzić. Nie jest to prawda. Współczesna wiedza pozwala wprowadzić do codziennego życia takie działania, które polepszą funkcjonowanie mózgu lub zachowają jego sprawność przez długi czas.

Warto pamiętać, że mózg to organ, który zmienia się przez całe życie człowieka – oznacza to, że właściwie dobrane ćwiczenia na mózg mogą pomóc wykształcić pożądane umiejętności, a także opóźniać negatywne objawy starzenia. Mózg jest w stanie się przebudowywać i dostosowywać do warunków, w jakich funkcjonuje człowiek, a więc ma właściwości samonaprawcze, które niestety maleją wraz z wiekiem (1).

Trening mózgu a funkcje poznawcze

Ludzki mózg jest narządem, w którym zachodzą wszystkie procesy poznawcze, dzięki którym człowiek odbiera informacje z otoczenia, przechowuje je i przetwarza w taki sposób, że może kierować swoim zachowaniem. Do procesów poznawczych zalicza się np. koncentracja, czujność, podzielność uwagi, umiejętność logicznego myślenia, rozumienie, umiejętność mówienia, czytania i pisania, uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie, planowane, generowanie pomysłów itp. Trening mózgu, ćwiczenia umysłu i odpowiednio dobrane aktywności są w stanie je poprawić te funkcje i utrzymać ich wysoki poziom na długi czas (1).




Ćwiczenia na mózg – przykłady

Trening mózgu może być skuteczny, ale pod warunkiem, że obejmuje trzy kluczowe czynniki.

1. Nowość – mózg lubi, kiedy człowiek poznaje nowe narzędzia i techniki, podąża innymi ścieżkami, robi coś inaczej niż do tej pory – im w ludzkim życiu więcej ciekawości i nowości, tym lepiej dla mózgu. Można zapisać się na kurs języka obcego, zacząć uczyć się grać na instrumencie, ale również od czasu do czasu zmieniać drogę do domu, obserwując inne krajobrazy.

2. Różnorodność – mózg lubi, gdy działania człowieka są różnorodne, np. najpierw czytamy książkę, później idziemy na spacer, a jeszcze później rozmawiamy z kimś bliskim. Ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów, działanie samodzielne, ale i w grupie, kreatywność i innowacyjne działanie. Rutyna sprawia, że mózg się nudzi.

3. Wyzwanie – jest mobilizacją do działania, wymusza na człowieku współpracę z innymi, korzystanie z doświadczeń, wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Każde wyzwanie jest stymulacją dla mózgu, który pobudza się do działania. Może to być zorganizowanie wycieczki, planowanie remontu, poznawanie nowych miejsc (1).

Warto też pamiętać, że nie ma sprawnego mózgu bez właściwej diety. Aby odpowiednio funkcjonował, potrzebuje m.in. glukozy, kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów (1).

Przypisy:
1. Staniec M. Główka pracuje, czyli trening mózgu. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. 2016;4-11.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ