Największy wróg młodych zębów – PRÓCHNICA!



Czekoladowe bombonierki, choinkowe cukierki i słodkie babeczki – to świąteczne łakocie, przed którymi ciężko oprzeć się chyba każdemu dziecku. Tymczasem kuszące pyszności są główną przyczyną pojawiania się próchnicy u dzieci. Czy warto leczyć mleczaki, czy lepiej poczekać, aż problem zniknie sam wraz z wypadnięciem pierwszych zębów?

Próchnica zębów jest poważną chorobą zakaźną, z którą w Polsce zmaga się ogromna liczba dzieci. Nieleczona postępuje bardzo szybko, rozprzestrzeniając się na resztę zębów. Dlatego tak ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków, szczególnie żywieniowych dziecka, która pomoże wyeliminować jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych.

SZCZOTKOWANIE OD PIERWSZEGO MLECZAKA

Po co leczyć mleczne zęby, skoro i tak wypadną? Brak świadomości na temat prawidłowej pielęgnacji oraz profilaktyki zębów małego dziecka prowadzi do nieodwracalnych skutków. Stan mleczaków ma ogromny wpływ, zarówno na stan zębów stałych, jak i zdrowie całego organizmu. Z tego względu należy zacząć jak najwcześniej dbać o uzębienie maluchów, od momentu wyrżnięcia się pierwszych mleczaków. Wady zgryzu, owrzodzenie dziąseł, bądź zwyczajne braki w uzębieniu – to tylko nieliczne skutki lekceważenia problemu jakim jest próchnica.




– Istotnym czynnikiem hamującym działanie próchnicy są odpowiednie nawyki żywieniowe oraz właściwa higiena jamy ustnej. Dziecięce szkliwo zębów mlecznych jest znacznie słabsze, zatem bardziej podatne na występowanie próchnicy. Niedokładne szczotkowane zębów, brak profilaktyki, a przede wszystkim nadmiar słodyczy i napojów gazowanych należą do głównych przyczyn pojawienia się uciążliwej choroby wśród przedszkolaków. Dlatego też kluczową rolę w walce z próchnicą odgrywa właściwy styl życia oraz edukacja dzieci na temat regularnej higieny jamy ustnej – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

SŁODKIE ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to czas pysznych wypieków i przygotowań wyśmienitych posiłków. W tym radosnym okresie, wolnym od szkolnych obowiązków, rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na systematyczność z jaką ich pociechy szczotkują swoje zęby oraz na ilość spożywanych przez nie słodyczy.

– Ze względu na szybkie rozpuszczanie się czekolady, w ramach prezentu lepiej wybrać ten rodzaj łakoci, a zrezygnować z kleistych cukierków, czy ciągutek, osadzających się na zębach i pozostających w jamie ustnej godzinami. Należy także pilnować, by dzieci po umyciu zębów nie podjadały przed snem żadnych przekąsek, ponieważ prowadzi to do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przyczyniając się do procesu próchnicowego – dodaje stomatolog.

Próchnica nęka dzieci, ale i osoby dorosłe od zarania dziejów; wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne – pełne ubytków zęby obniżają jakość życia i samopoczucie w szczególności u dorosłych. Dlatego im szybciej zauważymy jej pojawienie się, tym skuteczniejsza będzie walka, a zęby zdrowsze.


lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ