Największy wróg młodych zębów – PRÓCHNICA!



Czekoladowe bombonierki, choinkowe cukierki i słodkie babeczki – to świąteczne łakocie, przed którymi ciężko oprzeć się chyba każdemu dziecku. Tymczasem kuszące pyszności są główną przyczyną pojawiania się próchnicy u dzieci. Czy warto leczyć mleczaki, czy lepiej poczekać, aż problem zniknie sam wraz z wypadnięciem pierwszych zębów?

Próchnica zębów jest poważną chorobą zakaźną, z którą w Polsce zmaga się ogromna liczba dzieci. Nieleczona postępuje bardzo szybko, rozprzestrzeniając się na resztę zębów. Dlatego tak ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków, szczególnie żywieniowych dziecka, która pomoże wyeliminować jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych.

SZCZOTKOWANIE OD PIERWSZEGO MLECZAKA

Po co leczyć mleczne zęby, skoro i tak wypadną? Brak świadomości na temat prawidłowej pielęgnacji oraz profilaktyki zębów małego dziecka prowadzi do nieodwracalnych skutków. Stan mleczaków ma ogromny wpływ, zarówno na stan zębów stałych, jak i zdrowie całego organizmu. Z tego względu należy zacząć jak najwcześniej dbać o uzębienie maluchów, od momentu wyrżnięcia się pierwszych mleczaków. Wady zgryzu, owrzodzenie dziąseł, bądź zwyczajne braki w uzębieniu – to tylko nieliczne skutki lekceważenia problemu jakim jest próchnica.




– Istotnym czynnikiem hamującym działanie próchnicy są odpowiednie nawyki żywieniowe oraz właściwa higiena jamy ustnej. Dziecięce szkliwo zębów mlecznych jest znacznie słabsze, zatem bardziej podatne na występowanie próchnicy. Niedokładne szczotkowane zębów, brak profilaktyki, a przede wszystkim nadmiar słodyczy i napojów gazowanych należą do głównych przyczyn pojawienia się uciążliwej choroby wśród przedszkolaków. Dlatego też kluczową rolę w walce z próchnicą odgrywa właściwy styl życia oraz edukacja dzieci na temat regularnej higieny jamy ustnej – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

SŁODKIE ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to czas pysznych wypieków i przygotowań wyśmienitych posiłków. W tym radosnym okresie, wolnym od szkolnych obowiązków, rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na systematyczność z jaką ich pociechy szczotkują swoje zęby oraz na ilość spożywanych przez nie słodyczy.

– Ze względu na szybkie rozpuszczanie się czekolady, w ramach prezentu lepiej wybrać ten rodzaj łakoci, a zrezygnować z kleistych cukierków, czy ciągutek, osadzających się na zębach i pozostających w jamie ustnej godzinami. Należy także pilnować, by dzieci po umyciu zębów nie podjadały przed snem żadnych przekąsek, ponieważ prowadzi to do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przyczyniając się do procesu próchnicowego – dodaje stomatolog.

Próchnica nęka dzieci, ale i osoby dorosłe od zarania dziejów; wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne – pełne ubytków zęby obniżają jakość życia i samopoczucie w szczególności u dorosłych. Dlatego im szybciej zauważymy jej pojawienie się, tym skuteczniejsza będzie walka, a zęby zdrowsze.


lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ