Największy wróg młodych zębów – PRÓCHNICA!



Czekoladowe bombonierki, choinkowe cukierki i słodkie babeczki – to świąteczne łakocie, przed którymi ciężko oprzeć się chyba każdemu dziecku. Tymczasem kuszące pyszności są główną przyczyną pojawiania się próchnicy u dzieci. Czy warto leczyć mleczaki, czy lepiej poczekać, aż problem zniknie sam wraz z wypadnięciem pierwszych zębów?

Próchnica zębów jest poważną chorobą zakaźną, z którą w Polsce zmaga się ogromna liczba dzieci. Nieleczona postępuje bardzo szybko, rozprzestrzeniając się na resztę zębów. Dlatego tak ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków, szczególnie żywieniowych dziecka, która pomoże wyeliminować jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych.

SZCZOTKOWANIE OD PIERWSZEGO MLECZAKA

Po co leczyć mleczne zęby, skoro i tak wypadną? Brak świadomości na temat prawidłowej pielęgnacji oraz profilaktyki zębów małego dziecka prowadzi do nieodwracalnych skutków. Stan mleczaków ma ogromny wpływ, zarówno na stan zębów stałych, jak i zdrowie całego organizmu. Z tego względu należy zacząć jak najwcześniej dbać o uzębienie maluchów, od momentu wyrżnięcia się pierwszych mleczaków. Wady zgryzu, owrzodzenie dziąseł, bądź zwyczajne braki w uzębieniu – to tylko nieliczne skutki lekceważenia problemu jakim jest próchnica.




– Istotnym czynnikiem hamującym działanie próchnicy są odpowiednie nawyki żywieniowe oraz właściwa higiena jamy ustnej. Dziecięce szkliwo zębów mlecznych jest znacznie słabsze, zatem bardziej podatne na występowanie próchnicy. Niedokładne szczotkowane zębów, brak profilaktyki, a przede wszystkim nadmiar słodyczy i napojów gazowanych należą do głównych przyczyn pojawienia się uciążliwej choroby wśród przedszkolaków. Dlatego też kluczową rolę w walce z próchnicą odgrywa właściwy styl życia oraz edukacja dzieci na temat regularnej higieny jamy ustnej – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

SŁODKIE ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to czas pysznych wypieków i przygotowań wyśmienitych posiłków. W tym radosnym okresie, wolnym od szkolnych obowiązków, rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na systematyczność z jaką ich pociechy szczotkują swoje zęby oraz na ilość spożywanych przez nie słodyczy.

– Ze względu na szybkie rozpuszczanie się czekolady, w ramach prezentu lepiej wybrać ten rodzaj łakoci, a zrezygnować z kleistych cukierków, czy ciągutek, osadzających się na zębach i pozostających w jamie ustnej godzinami. Należy także pilnować, by dzieci po umyciu zębów nie podjadały przed snem żadnych przekąsek, ponieważ prowadzi to do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przyczyniając się do procesu próchnicowego – dodaje stomatolog.

Próchnica nęka dzieci, ale i osoby dorosłe od zarania dziejów; wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne – pełne ubytków zęby obniżają jakość życia i samopoczucie w szczególności u dorosłych. Dlatego im szybciej zauważymy jej pojawienie się, tym skuteczniejsza będzie walka, a zęby zdrowsze.


lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ