Czy implanty piersi są bezpieczne?



Dyskusje na temat bezpieczeństwa stosowanych implantów piersi trwają od lat. Udział w debacie biorą lekarze z całego świata, także w krajach, w których pojawiły się doniesienia o możliwych powikłaniach, w tym rzadki typ nowotworu. Na co więc należy zwrócić uwagę przed operacją, aby nie dosięgły nas przykre doświadczenia innych pacjentek?

Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej piersi, szczególnie kiedy pod uwagę bierze się wszczepienie implantów, nie zapada z dnia na dzień. Tego rodzaju zabieg wymaga na pewno dokładnych konsultacji, podczas których lekarz oceni, jaki implant pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W zależności od oczekiwań pacjentki, można zastosować m.in. implanty anatomiczne w kształcie kropli lub okrągłe, co w ostateczności wpływa także na dobór implantów o odpowiedniej powłoce.

Do najrzadziej przemieszczających się implantów należą te teksturowane, które – jako że mogły być przyczyną rzadkiego nowotworu BIA-ALCL u kilkuset pacjentek na całym świecie – właśnie znalazły się pod ostrzałem. Na rynku nie brakuje dla nich jednak alternatywy, która jest nie tylko równie wytrzymała, ale i spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Nie tylko kształt, ale i powłoka

Bezpieczeństwo implantów potwierdzane jest certyfikatami uznanych instytucji, w tym amerykańskiej agencji FDA. Niekiedy jednak dopiero po wielu latach okazuje się, że określony typ wkładki może powodować powikłania. Ostatnie wątpliwości dotyczące implantów teksturowanych powodują, że na popularności zyskują te o jednorodnej powierzchni.

– Implanty o chropowatej powierzchni budzą wątpliwości od co najmniej kilku lat. Do niedawna stosowano je ze względu na większą przyczepność, ale tę dziś zapewniają również implanty gładkie. W ich powłoce stosowane są nowe technologie, które dodatkowo ulepszają umieszczenie implantów, zwiększają wytrzymałość na rozciąganie oraz zmniejszą ryzyko obrócenia się implantu –
tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.




Przykładem takich wkładek są implanty Motiva. Zachowano w nich ciągłość powłoki bez tzw. szczelin, które zwykle zwiększają podatność na uszkodzenia. Elastyczna powłoka zewnętrzna z elastomeru ułatwia umieszczenie implantów przy wykonaniu mniejszych nacięć, a ponadto obniża ryzyko wysięku i podwójnego obrastania implantu tkanką. Oprócz bezpiecznej, jednorodnej powłoki, Motiva wykorzystuje też Technologię Bezpieczeństwa VeriTeQ’s Q Inside, czyli pierwszy zaakceptowany przez FDA mikrotransponder, który pozwala bezpiecznie i dokładnie zidentyfikować implant.

Na co zwrócić uwagę przed operacją?

Mały biust to jeden z częstszych kompleksów wśród kobiet na całym świecie. Od wielu lat, aby lepiej poczuć się we własnym ciele, tysiące pacjentek decydują się na powiększenie piersi. Choć wciąż stanowi ono jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, kwestie bezpieczeństwa zabiegu dla wielu osób pozostają mało oczywiste. Oddając się w ręce doświadczonego chirurga, należy zdać się na jego wiedzę i doświadczenie. Jak przygotowania do operacji powinny wyglądać krok po kroku?

Każdą operację poprzedza konsultacja, która pozwala lekarzowi przeprowadzić wywiad lekarski oraz przeanalizować budowę anatomiczną biustu. Rozmiar oraz umiejscowienie implantu muszą bowiem uwzględniać uwarunkowania anatomiczne pacjentki. Przed zabiegiem konieczna jest także kontrola stanu zdrowia oraz wykonanie serii badań dodatkowych.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ