Eksperci: Coraz więcej chorych na raka prostaty



Na przełomie 30. lat liczba chorych na nowotwór gruczołu krokowego wzrosła aż 7-krotnie – mówili eksperci podczas grudniowej konferencji „Fakty i mity na temat raka gruczołu krokowego oraz raka pęcherza moczowego” organizowanej przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Rak prostaty jest obecnie piątą najczęstszą przyczyną śmierci polskich mężczyzn, a wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc.

Każdego roku raka prostaty diagnozuje się u nieco ponad 12 tys. mężczyzn w Polsce. Ponad 4 tys. pacjentów dotkniętych tą chorobą umiera. Jak zauważył dr Roman Sosnowski, urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, wysoka śmiertelność na raka prostaty związana jest z późnym wykrywaniem choroby. – Mężczyźni często nie przeprowadzają badań kontrolnych, ale także lekceważą pierwsze objawy, które mogą sugerować pojawienie się nowotworu – mówił.

Jednym z badań umożliwiających wykrycie raka prostaty jest badanie per rectum, czyli podstawowe badanie urologiczne, które u mężczyzn pozwala ocenić  m.in. wielkość i spoistość gruczołu krokowego. Nieprawidłowości wykazane podczas tego badania są później wskazaniem do pogłębionej diagnostyki m.in. wykonania biopsji gruczołu krokowego. Pomocnym i zarazem najprostszym w wykryciu nowotworu prostaty jest badanie antygenu w surowicy krwi – białka specyficznego dla prostaty (PSA).

– Test PSA jest pomocny w wykrywaniu raka prostaty nawet wtedy, kiedy choroba nie daje jeszcze objawów lub objawy te są niespecyficzne, jak np. częste oddawanie moczu. Badanie to powinno być wykonywane co roku przez mężczyzn po 40. roku życia, a szczególnie przez tych mężczyzn, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworu prostaty – mówił dr Tomasz Borkowski, urolog z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. 

Jeśli diagnoza nowotworu prostaty potwierdzi się, wówczas chory ma kilka opcji leczenia – od leczenia zachowawczego, polegającego na obserwacji postępu choroby, przez leczenie chirurgiczne czy radioterapeutyczne, aż do terapii hormonalnych, chemioterapii czy nowoczesnych terapii biologicznych.

Wybór metody zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby, oceny ryzyka, wieku chorego i spodziewanego czasu przeżycia. Jak zaznaczyli eksperci, w ostatniej dekadzie w leczeniu raka prostaty nastąpił ogromny postęp, jednak w Polsce nie wykorzystuje się w pełni wszystkich możliwości leczenie.




– W szczególnie trudnej sytuacji są pacjenci z zaawansowanym nowotworem gruczołu krokowego, u których wyczerpano dostępne opcje terapeutyczne, a chemioterapia nie przynosi oczekiwanego rezultatu. W innych krajach europejskich taki pacjent może liczyć na innowacyjne leczenie, jak choćby kabazytakselem, który nie tylko znacząco przedłuża życie chorego, ale i zmniejsza odczuwanie bólu. Tymczasem polscy pacjenci nie mają do niego dostępu, przez co ich szansa na lepszej jakości życie maleje, a lekarze, których możliwości są ograniczone, mogą co najwyżej starać się doraźnie ulżyć choremu w cierpieniu – powiedział Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Dr Roman Sosnowski podkreślił natomiast, iż pojawiające się coraz nowsze i skuteczniejsze opcje terapeutyczne, pomału zamieniają nowotwór prostaty z choroby śmiertelnej w przewlekłą. – Dzięki nowoczesnym lekom u coraz większej grupy pacjentów chorobę możemy kontrolować. W przypadku nowotworów to ogromny sukces. Niestety nie do wszystkich innowacyjnych leków mamy dostęp, a należy pamiętać, że im więcej opcji terapeutycznych ma do wyboru lekarz, tym większą szansę ma pacjent. Tymczasem Polska jest jednym z niewielu państw Europy, w którym wzrasta nie tylko zachorowalność, ale i liczba zgonów na nowotwór gruczołu krokowego. Pora to zmienić – zaapelował dr Roman Sosnowski.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ