Pielęgnacja skóry noworodka w sezonie jesienno – zimowym



Pielęgnacja skóry noworodka w sezonie jesienno – zimowym – radzi położna Marzena Langner – Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”. Pielęgnowanie skóry dziecka w sezonie jesienno-zimowym nie ogranicza się tylko do momentu wyjścia na spacer. Trzeba uwzględnić również fakt, że w mieszkaniu zaczynają panować nieco inne warunki, choćby ze względu na ogrzewanie pomieszczeń. Na kondycję skóry każdego z nas, a szczególnie dziecka, wpływają czynniki atmosferyczna, jak i te w pomieszczeniach zamkniętych. Marzena Langner – Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z pielęgnacją skóry noworodka w okresie jesienno – zimowym.

Różnice temperatur – wysoka w mieszkaniu, a niska na zewnątrz. Suche, mało wilgotne powietrze w pomieszczeniach, wynikające z funkcjonowania grzejników. Wiatr i mróz na dworze. To wszystko może spowodować problemy, z którymi będzie się borykać skóra dziecka.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka skóra jest bardzo delikatna. U noworodka i niemowlaka ma ona tendencje do nadmiernego przesuszania się. Słabo wykształcona jeszcze na tym etapie życia warstwa lipidowa nie chroni jej dostatecznie przed wysuszeniem, zaś warstwa rogowa naskórka jest zbyt cienka, by dobrze chronić przed wiatrem i innymi podrażnieniami.

Właściwie pielęgnowana skóra dziecka, zwłaszcza ta, która wcześniej nie sprawiała problemów pielęgnacyjnych, nie powinna niczym szczególnym nas zaskoczyć.

Jeśli mamy wrażenie, że codzienna aktywność niemowlaka ogranicza się do leżenia, spania i jedzenia, utrzymanie jego ciała w czystości jest bardzo ważne.

Długie kąpiele w zbyt gorącej wodzie wzmagają efekt przesuszenia skóry, dlatego czas kąpieli warto ograniczyć do 5-10 min, w wodzie o temperaturze 36-37 stopni. Można wlać do kąpieli kilka kropel oliwki albo emolientu, które uzupełnią niedobór lipidów. Po kąpieli ciało dziecka należy starannie osuszyć miękkim ręcznikiem z dokładnym uwzględnieniem każdej fałdki.

W przypadku, gdy w pomieszczeniu temperatura jest niższa niż 27 stopni, zaleca się „kąpiel na sucho”. Myjemy dokładnie wszystkie części ciała dziecka na przewijaku lub innym do tego przygotowanym miejscu bez zanurzenia w wanience. Proszę pamiętać o odwróceniu dziecka na brzuszek i wymyciu pleców i pośladków.

Po kąpieli malucha smarujemy cieniutką warstwą kremu lub emulsji do skóry przesuszonej. Tym sposobem uszczelnimy warstwę lipidową i ograniczymy utratę wody ze skóry (można zastosować 2-3 razy dziennie). W codziennej pielęgnacji okołopieluszkowej skóry na pewno sprawdzi się maść alantandermoline z witaminą F.

Należy jednak pamiętać, aby z ilością kosmetyków u dziecka przebywającego w domu nie należy przesadzać. Jeśli mimo nawilżania powietrza w domu jest sucho, można śluzówki noska zwilżyć rekomendowaną dla maluchów wodą termalną. Płyn rozpuści zaschniętą wydzielinę, wtedy mniej kłopotliwe będzie czyszczenie noska, a jeśli maluch ma sapkę lub katar, ułatwi oddychanie.

Wodą termalną można zwilżyć także usta dziecka. Jeśli użyjemy do tej pielęgnacji cienkiej warstwy kremu należy uważać, aby nie dostał się do buzi, co w przypadku wody termalnej nie jest problemem.




Jak przygotować noworodka do spaceru jesienno – zimowego

Na zimowy spacer można wyjść gdy temperatura nie przekracza -10 stopni, a gdy mocno wieje, -5 stopni. Mimo uczucia zimna nie należy rezygnować ze spacerów. Nie powinny one być dłuższe niż 15-30 minut, aby uniknąć kłopotów ze skórą dziecka. Przed wyjściem należy dobrze przygotować malucha na spacer.

Buzię i dłonie smarujemy tłustym kremem ochronnym, przeznaczonym dla dzieci w odpowiednim wieku. Zwróćmy uwagę, aby krem chronił przed wiatrem i mrozem. W słoneczne jesienne czy zimowe dni warto zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, ze względu na małą ilość melatoniny w skórze dziecka. Efekt zaczerwienienia policzków i spierzchniętych warg niemowlaków to działanie niskiej temperatury otoczenia. Drobne mikroodmrożenia mogą powstać na skutek skraplającej się pary wodnej z wydychanego przez malucha powietrza, dlatego nie należy nakrywać noska i buzi szalikiem. Bolesne kryształki mogą ranić czubek noska i śluzówkę ust. Sytuacja zwykle wraca do normy po powrocie do domu.

Wychodząc z maluchem na spacer należy pamiętać o odpowiednim ubraniu swojej pociechy. Rozsądne jest ubieranie na „cebulkę”. Ten system zapobiega przegrzaniu, a także nadmiernemu poceniu. Można założyć lub zdjąć warstwę ubranek w zależności od temperatury otoczenia. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze na swobodne oddychanie. Nie powinny krępować ruchów malucha, powinny za to umożliwić swobodny dostęp do dziecka w sytuacjach „awaryjnych”.

Ubrania powinny także ograniczać do minimum powierzchnię ciała wystawioną na wychłodzenie w „tych” sytuacjach. Zawsze warto zabrać na spacer dodatkowy kocyk. W przypadku noworodków i niemowlaków na jesienno-zimowy spacer wygodny będzie wózek z budką. Będziesz miała pewność, że maluch jest dobrze osłonięty od wiatru.

W chłodne dni, gdy krew w skórze (szczególnie nosa, uszu i paluszków) krąży wolniej, może dojść do odmrożenia. Kiedy w czasie spaceru zauważysz mocno zaczerwienioną i obrzękniętą skórę, wracaj z dzieckiem do domu. Miejsca takie należy stopniowo rozgrzać, aby zbyt szybko nie rozszerzyć naczyń krwionośnych. Na zmienione miejsca przyłożyć należy ciepłe wodne kompresy, póki skóra się nie zaróżowi. Jeśli sobie nie radzisz z tym problemem, albo jesteś zestresowana, zwróć się o pomoc do fachowców.

Oczywiście, nie da się uniknąć wszystkich niekorzystnych dla skóry sytuacji. Zachowanie ostrożności i przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na spokojne przeżycie jesienno-zimowej aury.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ