Pielęgnacja skóry noworodka w sezonie jesienno – zimowym



Pielęgnacja skóry noworodka w sezonie jesienno – zimowym – radzi położna Marzena Langner – Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”. Pielęgnowanie skóry dziecka w sezonie jesienno-zimowym nie ogranicza się tylko do momentu wyjścia na spacer. Trzeba uwzględnić również fakt, że w mieszkaniu zaczynają panować nieco inne warunki, choćby ze względu na ogrzewanie pomieszczeń. Na kondycję skóry każdego z nas, a szczególnie dziecka, wpływają czynniki atmosferyczna, jak i te w pomieszczeniach zamkniętych. Marzena Langner – Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z pielęgnacją skóry noworodka w okresie jesienno – zimowym.

Różnice temperatur – wysoka w mieszkaniu, a niska na zewnątrz. Suche, mało wilgotne powietrze w pomieszczeniach, wynikające z funkcjonowania grzejników. Wiatr i mróz na dworze. To wszystko może spowodować problemy, z którymi będzie się borykać skóra dziecka.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka skóra jest bardzo delikatna. U noworodka i niemowlaka ma ona tendencje do nadmiernego przesuszania się. Słabo wykształcona jeszcze na tym etapie życia warstwa lipidowa nie chroni jej dostatecznie przed wysuszeniem, zaś warstwa rogowa naskórka jest zbyt cienka, by dobrze chronić przed wiatrem i innymi podrażnieniami.

Właściwie pielęgnowana skóra dziecka, zwłaszcza ta, która wcześniej nie sprawiała problemów pielęgnacyjnych, nie powinna niczym szczególnym nas zaskoczyć.

Jeśli mamy wrażenie, że codzienna aktywność niemowlaka ogranicza się do leżenia, spania i jedzenia, utrzymanie jego ciała w czystości jest bardzo ważne.

Długie kąpiele w zbyt gorącej wodzie wzmagają efekt przesuszenia skóry, dlatego czas kąpieli warto ograniczyć do 5-10 min, w wodzie o temperaturze 36-37 stopni. Można wlać do kąpieli kilka kropel oliwki albo emolientu, które uzupełnią niedobór lipidów. Po kąpieli ciało dziecka należy starannie osuszyć miękkim ręcznikiem z dokładnym uwzględnieniem każdej fałdki.

W przypadku, gdy w pomieszczeniu temperatura jest niższa niż 27 stopni, zaleca się „kąpiel na sucho”. Myjemy dokładnie wszystkie części ciała dziecka na przewijaku lub innym do tego przygotowanym miejscu bez zanurzenia w wanience. Proszę pamiętać o odwróceniu dziecka na brzuszek i wymyciu pleców i pośladków.

Po kąpieli malucha smarujemy cieniutką warstwą kremu lub emulsji do skóry przesuszonej. Tym sposobem uszczelnimy warstwę lipidową i ograniczymy utratę wody ze skóry (można zastosować 2-3 razy dziennie). W codziennej pielęgnacji okołopieluszkowej skóry na pewno sprawdzi się maść alantandermoline z witaminą F.

Należy jednak pamiętać, aby z ilością kosmetyków u dziecka przebywającego w domu nie należy przesadzać. Jeśli mimo nawilżania powietrza w domu jest sucho, można śluzówki noska zwilżyć rekomendowaną dla maluchów wodą termalną. Płyn rozpuści zaschniętą wydzielinę, wtedy mniej kłopotliwe będzie czyszczenie noska, a jeśli maluch ma sapkę lub katar, ułatwi oddychanie.

Wodą termalną można zwilżyć także usta dziecka. Jeśli użyjemy do tej pielęgnacji cienkiej warstwy kremu należy uważać, aby nie dostał się do buzi, co w przypadku wody termalnej nie jest problemem.




Jak przygotować noworodka do spaceru jesienno – zimowego

Na zimowy spacer można wyjść gdy temperatura nie przekracza -10 stopni, a gdy mocno wieje, -5 stopni. Mimo uczucia zimna nie należy rezygnować ze spacerów. Nie powinny one być dłuższe niż 15-30 minut, aby uniknąć kłopotów ze skórą dziecka. Przed wyjściem należy dobrze przygotować malucha na spacer.

Buzię i dłonie smarujemy tłustym kremem ochronnym, przeznaczonym dla dzieci w odpowiednim wieku. Zwróćmy uwagę, aby krem chronił przed wiatrem i mrozem. W słoneczne jesienne czy zimowe dni warto zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, ze względu na małą ilość melatoniny w skórze dziecka. Efekt zaczerwienienia policzków i spierzchniętych warg niemowlaków to działanie niskiej temperatury otoczenia. Drobne mikroodmrożenia mogą powstać na skutek skraplającej się pary wodnej z wydychanego przez malucha powietrza, dlatego nie należy nakrywać noska i buzi szalikiem. Bolesne kryształki mogą ranić czubek noska i śluzówkę ust. Sytuacja zwykle wraca do normy po powrocie do domu.

Wychodząc z maluchem na spacer należy pamiętać o odpowiednim ubraniu swojej pociechy. Rozsądne jest ubieranie na „cebulkę”. Ten system zapobiega przegrzaniu, a także nadmiernemu poceniu. Można założyć lub zdjąć warstwę ubranek w zależności od temperatury otoczenia. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze na swobodne oddychanie. Nie powinny krępować ruchów malucha, powinny za to umożliwić swobodny dostęp do dziecka w sytuacjach „awaryjnych”.

Ubrania powinny także ograniczać do minimum powierzchnię ciała wystawioną na wychłodzenie w „tych” sytuacjach. Zawsze warto zabrać na spacer dodatkowy kocyk. W przypadku noworodków i niemowlaków na jesienno-zimowy spacer wygodny będzie wózek z budką. Będziesz miała pewność, że maluch jest dobrze osłonięty od wiatru.

W chłodne dni, gdy krew w skórze (szczególnie nosa, uszu i paluszków) krąży wolniej, może dojść do odmrożenia. Kiedy w czasie spaceru zauważysz mocno zaczerwienioną i obrzękniętą skórę, wracaj z dzieckiem do domu. Miejsca takie należy stopniowo rozgrzać, aby zbyt szybko nie rozszerzyć naczyń krwionośnych. Na zmienione miejsca przyłożyć należy ciepłe wodne kompresy, póki skóra się nie zaróżowi. Jeśli sobie nie radzisz z tym problemem, albo jesteś zestresowana, zwróć się o pomoc do fachowców.

Oczywiście, nie da się uniknąć wszystkich niekorzystnych dla skóry sytuacji. Zachowanie ostrożności i przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na spokojne przeżycie jesienno-zimowej aury.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ