Hemoroidy, co warto o nich wiedzieć?



Hemoroidy, co warto o nich wiedzieć? Guzki krwawnicze, potocznie nazywane hemoroidami, kojarzą nam się przede wszystkim z uporczywymi dolegliwościami bólowymi, które doskwierają osobom starszym. W rzeczywistości choroba hemoroidalna dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i to w różnym wieku. Dlatego, jeśli odczuwamy świąd, pieczenie, ból czy dyskomfort w okolicy odbytu, może to być sygnał, że ten problem pojawił się także u nas.

Podpowiadamy, co sprzyja ich powstawaniu i jak leczyć hemoroidy.

Hemoroidy to poduszkowate jamiste naczynia żylne, które tworzą sploty żylne w odbytnicy. Ich zadaniem jest wspomaganie mechanizmów zamykania kanału odbytu, dzięki czemu możliwa jest kontrola oddawania gazów i stolca. Jeśli naczynia te są zbyt długo i mocno przepełnione krwią dochodzi do ich powiększenia, a następnie do wypadania z odbytu – wtedy mówimy o chorobie hemoroidalnej.

Hemoroidy – co sprzyja ich powstawaniu i jak się objawiają?

Choroba hemoroidalna powstaje na skutek stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia albo zastoju krwi w odbytniczych splotach żylnych. Do takich sytuacji dochodzi często z bardzo prostych przyczyn – np. podczas biegunek, zaparć, w czasie ciąży (w sposób naturalny wiąże się ona z wystąpieniem dolegliwości hemoroidalnych, a prawie połowa kobiet po porodzie cierpi z powodu guzków krwawniczych) czy ze względu na siedzący tryb życia. Dodatkowo, odczuwalna obecnie za oknem jesienno-zimowa aura często sprawia, że mniej się ruszamy, a na tym „cierpi” nasz układ krążenia. Przy tym istotny jest charakter wykonywanej pracy – zwłaszcza siedząca praca biurowa.

Taka pozycja znacząco utrudnia swobodny przepływ krwi nie tylko w nogach, ale także w okolicach odbytu przyczyniając się do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Ponadto do czynników sprzyjających pojawieniu się problemu zalicza się ubogobłonnikową dietę (może prowadzić do zaparć), a także spożywanie pikantnych potraw i używek (np. alkohol czy papierosy) prowadzących do nieregularnych wypróżnień.

Duże znaczenie ma również zbyt mała ilość wypijanych płynów i nadużywanie alkoholu, co osłabia naczynia krwionośne. Należy również wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych, głównie związanych z zaburzeniami struktury kolagenu i elastyny. Ponadto hemoroidom często towarzyszy występowanie innych zaburzeń naczyniowych np. przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Uporczywe dolegliwości – po tym poznasz chorobę hemoroidalną

Najczęstszym i najbardziej powszechnym objawem występowania guzków krwawniczych jest krwawienie z odbytu, które czasem towarzyszy wypróżnieniu (np. podczas zaparć). Ponadto u osób cierpiących na chorobę hemoroidalną często pojawia się uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd, pieczenie oraz ból i dyskomfort w okolicy odbytu. W zaawansowanych stadiach mówimy także o wypadających hemoroidach, które utrzymują się na zewnątrz kanału.

W przebiegu tej choroby możemy wyróżnić 4 stopnie:

I. Hemoroidy są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. O ich obecności możemy się dowiedzieć podczas badania endoskopowego

II. Guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz podczas wypróżnienia, ale cofają się samoistnie po oddaniu stolca

III. Hemoroidy wypadają z kanału i nie cofają się samoistnie. Konieczne jest ich ręczne odprowadzenie

IV. Guzki krwawnicze utrzymują się na zewnątrz niezależnie od wypróżniania się oraz nie dają się odprowadzić ręcznie




Co przyniesie ulgę?

Leczenie hemoroidów, jak w przypadku wielu innych chorób, zależne jest od stopnia ich zaawansowania. Do głównych zaleceń należy zapobieganie zaparciom. Pomoże nam w tym stosowanie diety bogatej w błonnik oraz aktywność fizyczna, wpływająca pozytywnie na metabolizm i krążenie krwi. Ponadto pacjentom często sugeruje się stosowanie maści lub czopków.

Doustnie można stosować preparaty flebotropowe (usprawniające przepływ krwi żylnej) zawierające zmikronizowaną diosminę (obecną np. w tabletkach Diosminex Max). W jednym z przeprowadzonych badań próbie badawczej 105 osób dotkniętych chorobą hemoroidalną (23 osoby z hemoroidami I stopnia, 73 II stopnia i 9 osób w III stadium choroby) przez 4 tygodnie podawano preparat zawierający zmikronizowaną diosmnę, w dawce dwie tabletki dwa razy dziennie. W wyniku badania u większości pacjentów dowiedziono poprawę w zakresie ustępowania bólu, świądu czy stanu proktologicznego.

Jeśli jednak leczenie zachowawcze w danym przypadku nie przyniesie rezultatów (w bardzo zaawansowanym stadium) konieczne może się okazać skierowanie pacjenta na operację chirurgiczną.

Mimo, że hemoroidy dotyczą nawet połowy Polaków, to warto wiedzieć, że nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego, jeśli zaobserwujemy u siebie podobne dolegliwości (pieczenie, ból, dyskomfort) – nie czekajmy i zgłośmy się na wizytę do proktologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie.

1.
Basista-Sołtys K. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diosminy w chorobie hemoroidalnej. Postępy Fitoterapii, 2014,3:184-186

Diosminex 500 mg, tabletki powlekane, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze nóg. Leczenie objawowe w przypadku dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Diosminex MAX, 1000 mg, tabletki powlekane, 30 tabletek, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex Max zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego u dorosłych: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze łydek. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Diosminex szybka ulga dla nóg, kosmetyk w żelu, 100 g. Skład: aqua, propylene glycol, olive oil peg-7 esters, ruscus aculeatus root extract, citrus limon peel extract, solidago virgaurea extract, glycerin, diosmine, carbomer, menthol, caprylyl glycol, phenoxyethanol, hexylene glycol, sodium hydroxide, parfum, amyl cinnamal, hexyl cinnamal, hydroxycitronellal, linalool. Polecany dla: osób z syndromem ciężkich nóg oraz ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Sposób użycia: niewielką ilość żelu delikatnie wmasować w skórę. W zależności od potrzeb stosować kilka razy dziennie. Przebadany dermatologicznie.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ