Hemoroidy, co warto o nich wiedzieć?



Hemoroidy, co warto o nich wiedzieć? Guzki krwawnicze, potocznie nazywane hemoroidami, kojarzą nam się przede wszystkim z uporczywymi dolegliwościami bólowymi, które doskwierają osobom starszym. W rzeczywistości choroba hemoroidalna dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i to w różnym wieku. Dlatego, jeśli odczuwamy świąd, pieczenie, ból czy dyskomfort w okolicy odbytu, może to być sygnał, że ten problem pojawił się także u nas.

Podpowiadamy, co sprzyja ich powstawaniu i jak leczyć hemoroidy.

Hemoroidy to poduszkowate jamiste naczynia żylne, które tworzą sploty żylne w odbytnicy. Ich zadaniem jest wspomaganie mechanizmów zamykania kanału odbytu, dzięki czemu możliwa jest kontrola oddawania gazów i stolca. Jeśli naczynia te są zbyt długo i mocno przepełnione krwią dochodzi do ich powiększenia, a następnie do wypadania z odbytu – wtedy mówimy o chorobie hemoroidalnej.

Hemoroidy – co sprzyja ich powstawaniu i jak się objawiają?

Choroba hemoroidalna powstaje na skutek stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia albo zastoju krwi w odbytniczych splotach żylnych. Do takich sytuacji dochodzi często z bardzo prostych przyczyn – np. podczas biegunek, zaparć, w czasie ciąży (w sposób naturalny wiąże się ona z wystąpieniem dolegliwości hemoroidalnych, a prawie połowa kobiet po porodzie cierpi z powodu guzków krwawniczych) czy ze względu na siedzący tryb życia. Dodatkowo, odczuwalna obecnie za oknem jesienno-zimowa aura często sprawia, że mniej się ruszamy, a na tym „cierpi” nasz układ krążenia. Przy tym istotny jest charakter wykonywanej pracy – zwłaszcza siedząca praca biurowa.

Taka pozycja znacząco utrudnia swobodny przepływ krwi nie tylko w nogach, ale także w okolicach odbytu przyczyniając się do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Ponadto do czynników sprzyjających pojawieniu się problemu zalicza się ubogobłonnikową dietę (może prowadzić do zaparć), a także spożywanie pikantnych potraw i używek (np. alkohol czy papierosy) prowadzących do nieregularnych wypróżnień.

Duże znaczenie ma również zbyt mała ilość wypijanych płynów i nadużywanie alkoholu, co osłabia naczynia krwionośne. Należy również wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych, głównie związanych z zaburzeniami struktury kolagenu i elastyny. Ponadto hemoroidom często towarzyszy występowanie innych zaburzeń naczyniowych np. przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Uporczywe dolegliwości – po tym poznasz chorobę hemoroidalną

Najczęstszym i najbardziej powszechnym objawem występowania guzków krwawniczych jest krwawienie z odbytu, które czasem towarzyszy wypróżnieniu (np. podczas zaparć). Ponadto u osób cierpiących na chorobę hemoroidalną często pojawia się uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd, pieczenie oraz ból i dyskomfort w okolicy odbytu. W zaawansowanych stadiach mówimy także o wypadających hemoroidach, które utrzymują się na zewnątrz kanału.

W przebiegu tej choroby możemy wyróżnić 4 stopnie:

I. Hemoroidy są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. O ich obecności możemy się dowiedzieć podczas badania endoskopowego

II. Guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz podczas wypróżnienia, ale cofają się samoistnie po oddaniu stolca

III. Hemoroidy wypadają z kanału i nie cofają się samoistnie. Konieczne jest ich ręczne odprowadzenie

IV. Guzki krwawnicze utrzymują się na zewnątrz niezależnie od wypróżniania się oraz nie dają się odprowadzić ręcznie




Co przyniesie ulgę?

Leczenie hemoroidów, jak w przypadku wielu innych chorób, zależne jest od stopnia ich zaawansowania. Do głównych zaleceń należy zapobieganie zaparciom. Pomoże nam w tym stosowanie diety bogatej w błonnik oraz aktywność fizyczna, wpływająca pozytywnie na metabolizm i krążenie krwi. Ponadto pacjentom często sugeruje się stosowanie maści lub czopków.

Doustnie można stosować preparaty flebotropowe (usprawniające przepływ krwi żylnej) zawierające zmikronizowaną diosminę (obecną np. w tabletkach Diosminex Max). W jednym z przeprowadzonych badań próbie badawczej 105 osób dotkniętych chorobą hemoroidalną (23 osoby z hemoroidami I stopnia, 73 II stopnia i 9 osób w III stadium choroby) przez 4 tygodnie podawano preparat zawierający zmikronizowaną diosmnę, w dawce dwie tabletki dwa razy dziennie. W wyniku badania u większości pacjentów dowiedziono poprawę w zakresie ustępowania bólu, świądu czy stanu proktologicznego.

Jeśli jednak leczenie zachowawcze w danym przypadku nie przyniesie rezultatów (w bardzo zaawansowanym stadium) konieczne może się okazać skierowanie pacjenta na operację chirurgiczną.

Mimo, że hemoroidy dotyczą nawet połowy Polaków, to warto wiedzieć, że nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego, jeśli zaobserwujemy u siebie podobne dolegliwości (pieczenie, ból, dyskomfort) – nie czekajmy i zgłośmy się na wizytę do proktologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie.

1.
Basista-Sołtys K. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diosminy w chorobie hemoroidalnej. Postępy Fitoterapii, 2014,3:184-186

Diosminex 500 mg, tabletki powlekane, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze nóg. Leczenie objawowe w przypadku dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Diosminex MAX, 1000 mg, tabletki powlekane, 30 tabletek, 60 tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Produkt leczniczy Diosminex Max zawiera laktozę jednowodną oraz lak glinowy żółcieni pomarańczowej. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego u dorosłych: uczucie ciężkości nóg; ból nóg; nocne kurcze łydek. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Diosminex szybka ulga dla nóg, kosmetyk w żelu, 100 g. Skład: aqua, propylene glycol, olive oil peg-7 esters, ruscus aculeatus root extract, citrus limon peel extract, solidago virgaurea extract, glycerin, diosmine, carbomer, menthol, caprylyl glycol, phenoxyethanol, hexylene glycol, sodium hydroxide, parfum, amyl cinnamal, hexyl cinnamal, hydroxycitronellal, linalool. Polecany dla: osób z syndromem ciężkich nóg oraz ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Sposób użycia: niewielką ilość żelu delikatnie wmasować w skórę. W zależności od potrzeb stosować kilka razy dziennie. Przebadany dermatologicznie.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ