Jak i kiedy powstają zmarszczki?



Starzenie się skóry, podobnie jak całego organizmu, jest procesem powolnym, ale nieuniknionym. Choć na początku tego nie dostrzegamy, zaczyna się około 25. roku życia i nie ustaje już nigdy. Określenie „nieunikniony” nie oznacza jednak, że nie można go spowolnić. Poznaj najskuteczniejsze metody prewencji przeciwzmarszczkowej!

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki są oznaką, że nasze mięśnie twarzy zaczynają wiotczeć. W momencie, gdy tracą swoją sprężystość, zaczynają nieestetycznie „wisieć” i psuć wygląd naszej twarzy. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek, które możemy skategoryzować ze względu na sposób ich powstawania. Jako pierwsze, już około 25.-30. roku życia pojawiają się zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie jest spowodowane ruchami mięśni twarzy – mimiką.

Najczęściej pojawiają się na czole między brwiami („lwia zmarszczka”), pomiędzy ustami a nosem i dookoła oczu („kurze łapki”). Wyróżniamy też zmarszczki posłoneczne, powstające na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub zbyt częstych wizyt w solarium. Kolejny typ nazywany jest zmarszczkami sennymi, które powstają z powodu ułożenia twarzy podczas snu.

Początkowo znikają jakiś czas po przebudzeniu, jednak z biegiem czasu, z powodu mniejszej elastyczności skóry ich zdolność do wchłaniania się zanika. Ostatni rodzaj to bruzdy grawitacyjne, które pojawiają się samoistnie na skutek spadku elastyczności i sprężystości skóry.

Porzuć złe nawyki

Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać młody wygląd twarzy, powinnaś pozbyć się złych nawyków. Przede wszystkim zapomnij o wizytach na solarium, rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu. Naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości, że to jedne z najczęstszych przyczyn przedwczesnego pojawiania się zmarszczek.

Dodatkowo alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla twojej skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem, a także odgrywa ogromną rolę w procesie tworzenia się kolagenu. Niebagatelny wpływ na kondycję skóry ma też odpowiedni sposób odżywiania.

Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na twoją wagę – może też sprawić, że wyglądasz na starszą, niż jesteś. Ogromne znaczenie ma też naturalne nawilżanie organizmu od wewnątrz, czyli picie odpowiedniej ilości wody – jej optymalna ilość to co najmniej 1,5 l dziennie.




Medyczny punkt widzenia

– Kiedy się starzejemy, gruczoły potowe i łojowe, które dostarczały skórze wilgoci oraz tłuszczu, zużywają się i stopniowo przestają pracować. W efekcie traci ona swoją elastyczność i wilgotność, staje się wysuszona i pojawiają się na niej załamania – mówi lek. Joanna Gunarys, Gunarys Medycyna Estetyczna i Chirurgia Ogólna.

Wraz z wiekiem ulegają także osłabieniu włókna kolagenu i elastyny, stanowiące ważne składowe podścieliska łącznotkankowego, odpowiadające za prawidłowe napięcie skóry. Na skutek oddziaływania wolnych rodników i toksyn spada poziom substancji stymulujących naturalną produkcję kolagenu. To właśnie dlatego skóra staje się sucha i szorstka, a także pojawiają się zmarszczki.

– Jako zabieg prewencyjny, który pomoże na dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry, polecam Sunekos® 200. To produkt, który zapewnia delikatny, naturalny i nieprzerysowany efekt napięcia oraz ujędrnienia skóry. Jego sekretem jest połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i opatentowanej sekwencji aminokwasów, które bardzo szybko i bardzo skutecznie pobudza fibroblasty do działania przeciwzmarszczkowego, i tworzenia nowych włókien białkowych, czyli wspomnianych już kolagenu i elastyny – tłumaczy dr Gunarys.

Pierwsze efekty zabiegu Sunekos® w postaci rozświetlenia, napięcia i wygładzenia cery widoczne są natychmiast po zabiegu, a aktywna stymulacja skóry mająca na celu działanie anti-aging utrzymuje się przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ