W jakich sytuacjach Polacy sięgają po soczewki kontaktowe?



Po soczewki kontaktowe najchętniej sięgamy podczas spotkań towarzyskich i w czasie aktywności fizycznej – te odpowiedzi uzyskały aż po 93% wskazań w najnowszym badaniu „Polak z wadą wzroku”1, zrealizowanym na zlecenie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Czy to dobre praktyki? Więcej szczegółów na temat wyników zdradza i komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Soczewki do tańca i do…

Podczas badania respondentów poproszono o wskazanie w jakich sytuacjach sięgają po soczewki kontaktowe. Eksperci sugerują, że jeśli chcemy cieszyć się tzw. „kontaktami” jak najdłużej, nie powinniśmy ich nadużywać. Pierwsze dwa miejsca zajęły ex aequo odpowiedzi „na spotkaniach towarzyskich” oraz „kiedy uprawiam sport, aktywność fizyczną” – obie uzyskały po 93% wskazań.

Dla porównania podczas spotkań prywatnych po okulary sięga 73%, a podczas sportu tylko 57%. Ostatnie miejsce na podium zostało zajęte przez odpowiedź „do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni” i według deklaracji, soczewki kontaktowe wybiera wtedy 92% badanych (7 punktów procentowych więcej niż w przypadku okularów).

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne podczas aktywności fizycznej, dają nam swobodę podczas spotkań towarzyskich, jednak w trakcie pracy lub nauki powinniśmy wybierać klasyczne okulary korekcyjne – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– Często pacjenci zadają nam pytanie: co jest lepsze – soczewki kontaktowe czy okulary? Odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ nie są to produkty konkurencyjne, a uzupełniające się wzajemnie i powinny być używane naprzemiennie w zależności od sytuacji. Tzw. „kontakty” dają nam większą swobodę ruchu i często wzmacniają pewność siebie, jednak należy nosić je w trybie uzgodnionym ze specjalistą, u którego odbywał się dobór soczewek kontaktowych. Jeśli nosimy soczewki często, a nawet codziennie, to koniecznie wieczorami pozwólmy odpocząć oczom, zdejmując je i zakładając okulary na kilka godzin.

Pamiętajmy, że zdrowy tryb noszenia soczewek to taki, który pozwala nam na 2-3 dni w tygodniu bez nich. Kiedy czytamy lub pracujemy długo przy komputerze, to klasyczne szkła korekcyjne w okularach będą dla nas bezpiecznym i zdrowszym rozwiązaniem, zwłaszcza wieczorami. W takich sytuacjach oczy w okularach funkcjonują lepiej, a gdy będziemy potrzebowali odpocząć – jednym ruchem możemy zdjąć nasze okulary. Jeśli zastanawiamy się, kiedy skorzystać z danego rozwiązania, możemy kierować się dużym uproszczeniem: do sportów i czasu wolnego soczewki; w trakcie pracy, czynności codziennych postawmy na okulary – dodaje.

Najwięcej ankietowanych, bo 3/4 z nich, przyznało także, że po soczewki kontaktowe sięga wieczorami, przy czym za dnia wybiera je jedynie 2% respondentów mniej.




Soczewki vs. okulary

Z raportu wynika, że po soczewki kontaktowe sięgamy zarówno wieczorami jak i za dnia, przede wszystkim w czasie wolnym, ale także podczas pracy czy obowiązków. Wskazania przy wszystkich odpowiedziach są dość wysokie, co potwierdza najniżej typowana odpowiedź, sugerująca wybór soczewek do czytania – to aż 72%.

W porównaniu do wyboru okularów w wyżej wymienionych sytuacjach, najbardziej wyraźna różnica rysuje się przy odpowiedziach wskazujących na sport i aktywność fizyczną (korzystanie wtedy z okularów deklarowało 57%, co daje różnicę 36 punktów procentowych) oraz spotkania towarzyskie (20 punktów procentowych różnicy, wśród respondentów 73% wybiera przy tej okazji okulary).

Przypomnijmy, że ankietowani po okulary sięgają najchętniej podczas korzystania z komputera (92%), do czytania (90%) oraz do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni (85%).

Wyniki badania podkreślają, że soczewki kontaktowe są faktycznie wybierane przede wszystkim w kontekście czasu wolnego – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– I jest to dobra reguła, jeśli sięgamy po nie przede wszystkim podczas spotkań towarzyskich lub do uprawiania sportu. Ważne jest jednak również to, że w trakcie pracy wybieramy je nieznacznie rzadziej, a jednak w trakcie długotrwałego wysiłku dla oczu i np. intensywnej pracy przed komputerem, soczewki kontaktowe nie zawsze są najlepszym wyborem. W przytoczonych sytuacjach dużo rzadziej mrugamy, w związku z czym oczy nie są odpowiednio odżywiane i nawilżane.

Powoduje to dyskomfort w pracy poprzez mniej wyraźne widzenie, pieczenie i swędzenie oczu, co utrudnia pracę i skutkuje niejednokrotnie powikłaniami, kończącymi się chorobami oczu, koniecznością skróconego czasu noszenia soczewek lub całkowitym zaprzestaniem używania ich. Przyjęło się uważać, że to rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne okulary, ale niestety nie zawsze wychodzi to na zdrowie naszym oczom.

Dla wielu osób soczewki kontaktowe faktycznie będą najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji, np. w trakcie spotkania biznesowego, jednak nigdy nie powinny stać się główną formą korekcji wady wzroku, eliminującą całkowicie korzystanie z okularów. Jeśli jednak nie czujemy się w „kontaktach” w 100% komfortowo (bo np. wysuszają nam oczy), pamiętajmy że okulary mogą być równie wygodne. Dlatego wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą w profesjonalnym salonie optycznym. Opowiedzmy o naszych oczekiwaniach, zarówno wizualnych jak również funkcjonalnych.

Optyk dobierze do naszych rysów twarzy kształt oprawek, które nie tylko będą nam się podobały, ale będą wyrażały naszą osobowość i charakter. Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania i dobrym widzeniem – dodaje Luiza Polak.

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ