Wybierasz się do dentysty? W tych przypadkach wizyta może się nie odbyć



Wybierasz się do dentysty? W tych przypadkach wizyta może się nie odbyć. Masz zaplanowaną wizytę u dentysty, a na miejscu okazuje się, że nie możesz przystąpić do zabiegu? To możliwe! Dowiedz się, w jakiej sytuacji lepiej wizytę przełożyć lub poinformować o swoim stanie stomatologa.

Menstruacja

Termin usunięcia zęba ustalony w oparciu o cykl miesiączkowy? To całkiem rozsądny pomysł. Mimo że ekstrakcje zębów są na ogół w pełni bezpiecznymi procedurami, to warto zachować środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Przykładowo, eksperci doradzają, by podczas miesiączki unikać zabiegów chirurgicznych np. ekstrakcji zębów mądrości (tzw. dłutowanie), wszczepiania implantów stomatologicznych czy zabiegów rekonstrukcyjnych na dziąsłach, ponieważ w tym czasie zmniejsza się krzepliwość krwi i rośnie ryzyko krwotoków.

– Teoretycznie, ilość utraconej wtedy krwi jest minimalna zarówno w odniesieniu do szacowanej całkowitej objętości krwi, jak i dopuszczalnej utraty krwi, więc zagrożenie jest niewielkie. W praktyce jednak, krwawienie po zabiegu może być nasilone, a tkanki bardziej wrażliwe na ból. Dlatego poinformujmy o swoim stanie stomatologa, który w trosce o zdrowie i większy komfort pacjentki powinien zaproponować inny termin – radzi lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

U niektórych pacjentek może również występować choroba von Willebranda, uwarunkowane genetycznie schorzenie charakteryzujące się większą skłonnością do krwawień po urazach czy zabiegach. I choć jest to rzadka choroba, to u kobiet z racji przechodzenia menstruacji, ryzyko nadmiernego krwawienia podczas zabiegów stomatologicznych czy nawet szczotkowania zębów jest jeszcze większe.

Po ekstrakcji zęba chcesz uniknąć bolesnego powikłania gojenia się rany tzw. suchego zębodołu? Nie decyduj się na zabieg w dniach cyklu, gdy poziom estrogenów jest najwyższy (zazwyczaj jest to 12-14 i 21-22 dzień cyklu). – Zwiększony poziom estrogenów, również na skutek zażywania tabletek antykoncepcyjnych, jest jednym z czynników ryzyka suchego zębodołu i sprawia, że kobiety są 2-krotnie bardziej narażone na ten stan – wyjaśnia dentysta.

Dodatkowo, zaraz przed lub w pierwszych 3-4 dniach okresu u kobiety występuje mniejsza tolerancja na ból, zmiany hormonalne (wyższe stężenie progesteronu) sprawiają, że dziąsła są tkliwe, podatne na stany zapalne i krwawienie. Z tego względu zabiegi takie jak usuwanie kamienia nazębnego, zakładanie wypełnienia lub usunięcie zęba korzystniej wykonać około tydzień po zakończeniu miesiączki.

Opryszczka wargowa

Opryszczka to powszechna wirusowa choroba skóry i błon śluzowych – szacuje się, że co trzeci Polak jest nosicielem tego wirusa. Opryszczka wargowa jest nie tylko bolesna i mało estetyczna, jest również jednym z przeciwwskazań do wizyty u dentysty. Kiedy się pojawi, przełóż wszelkie zabiegi stomatologiczne dla dobra swojego oraz bezpieczeństwa innych. Dlaczego?

Podczas badania stomatologicznego może dojść do podrażnienia tej bardzo wrażliwej zmiany. Wówczas istnieje ryzyko pęknięcia pęcherzyka z zainfekowanym płynem surowiczym i wirus opryszczki może rozsiać się na większą powierzchnię błon śluzowych w jamie ustnej np. gardło, utrudniając spożywanie posiłków i regenerację zmian. Mówimy wtedy o opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej (gingivostomatitis). Po drugie, wirus HSV-1 odpowiedzialny za opryszczkę jest wyjątkowo agresywny i bardzo zaraźliwy przy bezpośrednim kontakcie, więc narażasz również zdrowie personelu medycznego.

– Wizyta stomatologiczna powinna być przełożona do czasu całkowitego zaleczenia aktywnych zmian chorobowych u pacjenta. W międzyczasie na opryszczkę możemy przepisać leki przeciwwirusowe doustne lub miejscowe np. acyklowir, denotywir oraz zalecić preparaty takie jak specjalne plastry lub maść cynkowa, które złagodzą objawy i przyśpieszą gojenie. Wyjątkiem jest tu np. zabieg biostymulacji za pomocą lasera, bardzo skuteczny w terapii opryszczki i wykonywany w niektórych gabinetach stomatologicznych – mówi ekspert.

Przeziębienie

Kaszlesz, masz katar i zaczyna łamać w kościach? W takiej sytuacji rozsądniej przełożyć wizytę, aż poczujesz się lepiej. Wszystko zależy jednak od tego, jak dokładnie się czujesz i czy jest to infekcja zakaźna, którą możesz zarazić innych pacjentów oraz personel. Często sezonowe infekcje przebiegające z uporczywym kaszlem, zatkanym nosem, gorączką i osłabieniem, są źródłem dyskomfortu dla pacjentów, którym ciężko usiedzieć w fotelu.

– Gdy pacjent ma grypę, zapalenie płuc lub inną poważną chorobę, to należy anulować wizytę i zregenerować się w domu. Przy ataku migreny również warto się zastanowić, szczególnie jeśli pacjenta czekają długie lub inwazyjne zabiegi takie jak chirurgiczne usuwanie zęba czy leczenie kanałowe – radzi ekspert.




Ciąża

Ciąża to nie choroba, ale w pewnych sytuacjach lepiej zachować ostrożność. – Przeciwwskazaniem w okresie ciąży oraz karmienia jest np. zabieg wybielania zębów. Dotyczy to zarówno wybielania metodą profesjonalną w gabinecie np. z użyciem nadtlenku wodoru, jak i gotowych zestawów z apteki lub drogerii – mówi dentysta.

Po pierwsze wpływ substancji odpowiedzialnych za zmianę odcienia zębów na płód jest nadal słabo zbadany. Po drugie preparaty wybielające mogą spowodować tymczasową nadwrażliwość dziąseł, które z powodu burzy hormonów i tak są wyjątkowo podatne na infekcje, obrzęk i krwawienie. Natomiast bezpiecznie możemy usunąć kamień nazębny, co nie tylko oczyści zęby z nieestetycznych, powierzchownych osadów, ale przy okazji zapobiega chorobom dziąseł.

A co z badaniem RTG w ciąży? Zazwyczaj można je wykonywać, jeśli zajdzie pilna potrzeba dokładnej diagnostyki stanu jamy ustnej u ciężarnej pacjentki. Przeciętna dawka promieniowania przy tradycyjnym pojedynczym zdjęciu zęba jest minimalna i bezpieczna dla płodu.

Coraz częściej badanie wykonuje się również metodą radiografii cyfrowej (radiowizjografia), gdzie dawka promieniowania jest jeszcze mniejsza (10 zdjęć wykonanych radiowizjografią odpowiada 1 zdjęciu RTG zęba na kliszy) i coraz bardziej powszechna w gabinetach.

Badania RTG jamy ustnej najlepiej wykonywać w 2. trymestrze ciąży, podobnie jak leczyć próchnicę (również kanałowo) i zakładać wypełnienie, a nawet usuwać ząb, jeśli to konieczne i eliminuje ognisko zapalne w jamie ustnej.

Z kolei z decyzją o założeniu aparatu ortodontycznego, licówek czy zabiegami chirurgicznymi lepiej poczekać na rozwiązanie ciąży. – W razie nagłej sytuacji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poinformujmy o swoim stanie w trakcie rejestracji telefonicznej. Jeśli leczenia wymagają pacjenci z infekcją lub kobiety w ciąży, to staramy się, szczególnie przy bardziej inwazyjnych zabiegach, minimalizować ryzyko powikłań i zwykle przekładamy wizytę na dogodniejszy termin z troski o ich bezpieczeństwo. Każdą sytuację traktujemy jednak indywidualnie, poważne stany zapalne czy zmiany okołozębowe nie mogą czekać i często wymagają natychmiastowej reakcji – wyjaśnia dr Stachowicz.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ