HEJT. Jak się przed nim uchronić?



Hejt, czyli z języka angielskiego, hate – nienawidzić, jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby. Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko i niestety dosyć nagminnie spotykane w dzisiejszych czasach. Z reguły jest to działanie, które stosuje się w Internecie, co pozwala w dużej mierze pozostać anonimowym, ale może się to również zdarzyć w rzeczywistości. Tak zwany hejter, czyli osoba, która hejtuje, wystawia obelżywą opinię, bardzo często niepopartą żadnymi racjonalnymi argumentami, odnośnie drugiej osoby, po to, aby wyrazić swoją pogardę i wściekłość.

Skąd się bierze hejt?

Hejt jest przejawem zawiści czy też zazdrości. Nierzadko hejterzy są nieusatysfakcjonowani swoją sytuacją życiową oraz mają niskie poczucie własnej wartości, dlatego też dokuczając innym mogą się w pewien sposób dowartościować. To je nakręca i dodaje wręcz siły. Tego typu osoby za bardzo interesują się życiem innych ludzi, zamiast zajmować się swoim własnym. Chcą w pewien sposób uciec od swojej „szarej rzeczywistości”, zapominając o tym, że gdyby wzięli życie w swoje ręce i zaczęli działać, mogliby zmienić swój los na lepsze.

Kiedy można paść ofiarą hejtu?

Wydawałoby się, że przede wszystkim na celowniku są celebryci czy politycy. Ale tak naprawdę ofiarą może być każdy. To może być osoba, która się oryginalnie ubiera, ma odmienny światopogląd, bądź też nie godzi się spełnić cudzych oczekiwań. Takich przykładów jest mnóstwo, a jakikolwiek akt indywidualizmu, czy też odmienności może być potępiony.

Jaką krzywdę może wyrządzić hejt?

Wbrew pozorom, słowa mogą zranić równie mocno jak przemoc fizyczna. Z taką tylko różnicą, że obrażenia na ciele po pewnym czasie znikną, natomiast słowa mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Jeśli ktoś jest podatny na tego typu zaczepki, skutki mogą być wręcz katastrofalne. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się na hejt, najpierw powinien zastanowić się, czy komuś nie sprawi tym bólu.




Jak sobie radzić z hejtem?

Jeśli ktoś stał się ofiarą hejtu w sieci zawsze może to zgłosić administratorowi strony, który usunie dany komentarz. Jednak to niekoniecznie może przynieść pożądany i długotrwały skutek. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym sposobem może okazać się obojętność na tego typu prowokacje i głęboka wiara w to, że to, co się robi jest słuszne i nie przynosi szkód innym. Żeby tego dokonać, należy zbudować silną osobowość, co wymaga wytrwałej pracy nad sobą.


Pierwszym krokiem będzie zatem poznanie siebie – jakie się ma wartości, przekonania, mocne i słabe strony, cele życiowe itp. Kolejnym ważnym aspektem jest akceptacja siebie, a także zaufanie do własnej osoby oraz dokonywanych wyborów. W tym celu należy słuchać się swojej intuicji i regularnie stosować afirmacje. Tego typu praktyki pomagają budować samoświadomość oraz wiarę w siebie, dzięki czemu żaden hejt wymierzony w taką osobę nie będzie w stanie jej przeszkodzić w realizowaniu swojej misji.

I jeszcze na koniec chcę przytoczyć słowa greckiego filozofa, Arystotelesa: „Jeśli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Także życzę Tobie, żebyś był kimś!


Sylwia Żuber, life coach

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ