HEJT. Jak się przed nim uchronić?



Hejt, czyli z języka angielskiego, hate – nienawidzić, jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby. Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko i niestety dosyć nagminnie spotykane w dzisiejszych czasach. Z reguły jest to działanie, które stosuje się w Internecie, co pozwala w dużej mierze pozostać anonimowym, ale może się to również zdarzyć w rzeczywistości. Tak zwany hejter, czyli osoba, która hejtuje, wystawia obelżywą opinię, bardzo często niepopartą żadnymi racjonalnymi argumentami, odnośnie drugiej osoby, po to, aby wyrazić swoją pogardę i wściekłość.

Skąd się bierze hejt?

Hejt jest przejawem zawiści czy też zazdrości. Nierzadko hejterzy są nieusatysfakcjonowani swoją sytuacją życiową oraz mają niskie poczucie własnej wartości, dlatego też dokuczając innym mogą się w pewien sposób dowartościować. To je nakręca i dodaje wręcz siły. Tego typu osoby za bardzo interesują się życiem innych ludzi, zamiast zajmować się swoim własnym. Chcą w pewien sposób uciec od swojej „szarej rzeczywistości”, zapominając o tym, że gdyby wzięli życie w swoje ręce i zaczęli działać, mogliby zmienić swój los na lepsze.

Kiedy można paść ofiarą hejtu?

Wydawałoby się, że przede wszystkim na celowniku są celebryci czy politycy. Ale tak naprawdę ofiarą może być każdy. To może być osoba, która się oryginalnie ubiera, ma odmienny światopogląd, bądź też nie godzi się spełnić cudzych oczekiwań. Takich przykładów jest mnóstwo, a jakikolwiek akt indywidualizmu, czy też odmienności może być potępiony.

Jaką krzywdę może wyrządzić hejt?

Wbrew pozorom, słowa mogą zranić równie mocno jak przemoc fizyczna. Z taką tylko różnicą, że obrażenia na ciele po pewnym czasie znikną, natomiast słowa mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Jeśli ktoś jest podatny na tego typu zaczepki, skutki mogą być wręcz katastrofalne. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się na hejt, najpierw powinien zastanowić się, czy komuś nie sprawi tym bólu.




Jak sobie radzić z hejtem?

Jeśli ktoś stał się ofiarą hejtu w sieci zawsze może to zgłosić administratorowi strony, który usunie dany komentarz. Jednak to niekoniecznie może przynieść pożądany i długotrwały skutek. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym sposobem może okazać się obojętność na tego typu prowokacje i głęboka wiara w to, że to, co się robi jest słuszne i nie przynosi szkód innym. Żeby tego dokonać, należy zbudować silną osobowość, co wymaga wytrwałej pracy nad sobą.


Pierwszym krokiem będzie zatem poznanie siebie – jakie się ma wartości, przekonania, mocne i słabe strony, cele życiowe itp. Kolejnym ważnym aspektem jest akceptacja siebie, a także zaufanie do własnej osoby oraz dokonywanych wyborów. W tym celu należy słuchać się swojej intuicji i regularnie stosować afirmacje. Tego typu praktyki pomagają budować samoświadomość oraz wiarę w siebie, dzięki czemu żaden hejt wymierzony w taką osobę nie będzie w stanie jej przeszkodzić w realizowaniu swojej misji.

I jeszcze na koniec chcę przytoczyć słowa greckiego filozofa, Arystotelesa: „Jeśli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Także życzę Tobie, żebyś był kimś!


Sylwia Żuber, life coach

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ