Chcesz wyglądać młodziej? Odwiedź stomatologa!



Mało kto ma świadomość tego, że braki w uzębieniu – także tych tylnych, często lekceważonych zębów, mogą nas wydatnie postarzyć. Marzysz o tym, żeby wyglądać młodziej? Zanim skorzystasz z zabiegu medycyny estetycznej, odwiedź gabinet… stomatologa! Braki zębów w jamie ustnej nie tylko pogarszają stan organizmu, przyspieszając procesy starzenia, ale też „postarzają” nas wizualnie. Jak to możliwe?

Kiedy brakuje oparcia

Utrata zęba powoduje, że te sąsiednie pozbawione zostają naturalnego stabilizatora – zaczynają się chwiać i skłania ku powstałej luce, co prowadzi do tworzenia się przerw między pozostałymi zębami. Przekrzywione i pochylone ulegają nadmiernym przeciążeniom, szybciej się niszczą i są bardziej narażone na choroby – w powstałych w ten sposób przestrzeniach gromadzą się resztki pokarmowe, powodując rozwój próchnicy i paradontozy.

Brak zęba „odczuwają” nie tylko te sąsiadujące. Jeśli przykładowo brakuje dolnej szóstki, jej górny odpowiednik nie ma podparcia i wysuwa się ku dołowi. Ząb wydaje się dłuższy i z czasem zaczyna wyraźnie wystawać ponad linię koron sąsiadujących zębów, zaburzając symetrię uśmiechu.  

– Następstwem braków w uzębieniu jest stopniowy zanik kości w miejscu po brakującym zębie. Nieużywana tkanka kostna, na którą nie działają siły żucia, z czasem zanika, a proces ten jest najintensywniejszy w pierwszym roku po utracie zęba – tłumaczy dr n. med. Andrzej Gala, specjalista protetyki stomatologicznej ze Scandinavian Clinic, specjalistycznego centrum stomatologicznego w Krakowie.

Jeśli brak zęba nie zostanie jak najszybciej uzupełniony, proces zaniku będzie postępował, z czasem obejmując także kości szczęki. Tymczasem nawet pojedynczy ubytek stopniowo zmienia rysy twarzy. Kiedy brakuje bocznych zębów, szczęka niejako „przenosi się” w inne miejsce, w efekcie czego skraca się dolny odcinek twarzy.

Skóra w obrębie ubytku traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki mimiczne. Jako że zęby są naturalną podporą dla skóry twarzy, pozbawione wsparcia policzki zaczynają się zapadać, a to sprawia, że wyglądamy zdecydowanie starzej. Braki zębowe mogą też powodować zapadanie się kącików ust, co powoduje, że twarz wygląda smutno. To niestety nie wszystko – braki zębowe mają wpływ na poprawną artykulację, zmniejszając wydatnie komfort mówiącego, a u rozmówcy wywołując wrażenie, że rozmawia z kimś znacznie starszym.

Napięcie rośnie

Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. Ich następstwem mogą być kłopoty z rozdrabnianiem pokarmu. Problem jest najpoważniejszy, jeśli dotyczy właśnie zębów trzonowych (tylnych) – utrata któregokolwiek z nich sprawia, że siły nacisku przenoszą się na zęby z przedniego odcinka.

Jako że siekacze nie są przystosowane do rozgniatania i rozdrabniania pokarmu, nadmierne obciążenie sprawia, że zaczynają się wychylać i zdecydowanie szybciej zużywać. Konieczność unikania ulubionych pokarmów to najmniejszy problem – niedostateczne rozgryzanie kawałków pożywienia to jedna z potencjalnych przyczyn zgagi, niestrawności, a także częstych bólów żołądka i innych problemów gastrycznych.

Deformacja stawu skroniowo-żuchwowego, będąca wynikiem braków w uzębieniu może prowadzić do chronicznych bólów głowy, skroni, szyi, a nawet powodować uciążliwe szumy uszne (ból ze stawu skroniowo-żuchwowego promieniuje w inne miejsca). Zaburzenia okluzji (zgryzu), czyli stykania się zębów górnych i dolnych prowadzą do nieustannego napięcia mięśni twarzy i szczęki, a w konsekwencji nawet do bólów mięśni i stawów. Odwiedzamy specjalistów różnych dziedzin, szukając przyczyny złego samopoczucia, zupełnie nie biorąc pod uwagę, że problem tkwić może właśnie w jamie ustnej.




Implanty – godne zastępstwo

Bez względu na przyczynę utraty zęba, braki zębów należy jak najszybciej uzupełnić. Z obserwacji stomatologów wynika jednak, że im bardziej z boku usytuowany był ząb, tym mniejsza motywacja do jego wstawienia: – Jeśli stracimy jedynkę czy dwójkę, nawet się nie zastanawiamy, czy warto wstawić implant – udajemy się do dentysty jak najszybciej. Kiedy sprawa dotyczy szóstki czy siódemki, często odkładamy decyzję na później – zauważa dr n. med. Andrzej Gala, specjalista Scandinavian Clinic.

– Warto mieć świadomość tego, że proces zaniku kości rozpoczyna się tuż po utracie czy usunięciu zęba. Im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej możliwych działań niepożądanych. Nie mówiąc już o tym, że uzupełnienie braku dopiero po kilku latach wiązać się może ze zdecydowanie dłuższym leczeniem. Jeśli dojdzie do zaniku kości, konieczne będzie jej odbudowanie lub pogrubienie.

Najdoskonalszym substytutem naturalnego zęba jest implant. Idealnie naśladuje prawdziwy ząb zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Implanty są wytrzymałe, stabilne, a w użytkowaniu niczym nie różnią się od „oryginałów”. Także siła nacisku prawdziwego i wstawionego zęba jest podobna, co pozwala na swobodne gryzienie i żucie. Implant staje się więc pełnowartościowym zębem, równie sprawnym, jak reszta uzębienia.

– Implanty pomagają w profilaktyce zaniku kości – wpływają na kondycję zdrowych zębów, zwiększając ich podparcie i zapobiegają osłabieniu żuchwy w miejscu ubytku – zauważa Gala. W porównaniu do inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, wszczepienie implantu stanowi dzisiaj rutynowy zabieg, nie niosący ryzyka negatywnych konsekwencji, a może wydatnie poprawić wygląd twarzy. To jedna z najlepszych inwestycji w zdrowy i piękny uśmiech.

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ