Młodość z własnych tkanek. Co to są zabiegi autologiczne?



Medycyna estetyczna wykorzystuje coraz więcej preparatów do wstrzykiwania ich w skórę w celu odmłodzenia. Czasem jednak nie trzeba sięgać daleko, by uzyskać to, co jest dla naszej urody najlepsze, gdyż najbardziej regenerujące preparaty nosimy ze sobą, w naszych tkankach. Medycyna estetyczna wykorzystuje je w zabiegach autologicznych.

Co to są zabiegi autologiczne

– Zabiegi autologiczne to zabiegi, w których materiał pobiera się z tkanek własnych pacjenta. W praktyce jest to krew lub tkanka tłuszczowa – wyjaśnia dr Urszula Brumer z kliniki Medycyna Młodości, specjalizującej się w metodach autologicznych. Z krwi pozyskuje się najczęściej osocze bogatopłytkowe, ale też komórki regeneracyjne i macierzyste. Tkankę tłuszczową z kolei wykorzystuje się do przeszczepów, wypełnień oraz do zabiegów z komórkami macierzystymi. Wyższość preparatów autologicznych nad innymi polega na tym, że są naturalne, bezpieczne, nie uczulają, działają w sposób regeneracyjny na wszystkie poziomy tkanek i znajdują się zawsze… pod ręką. Tyle teorii.

A jak to wygląda w praktyce?

Co pływa we krwi?

Krew składa się z krwinek czerwonych (erytrocytów), osocza, białych krwinek (leukocytów) i płytek krwi. Są w niej także komórki macierzyste. Tyle, że jest ich niewiele i są trudne do pozyskania.

Medycyna estetyczna wykorzystuje elementy krwi w zabiegach mezoterapii osoczem bogatopłytkowym oraz w zabiegach odmładzania komórkami regenerującymi i macierzystymi. W zabiegu z osoczem bogatopłytkowym od pacjenta jest pobierana krew. Następnie jest ona odwirowywana tak, aby oddzielić niepotrzebną frakcję czerwoną z erytrocytami od pozostałych składników.

Uzyskane w ten sposób osocze jest podawana w skórę, najczęściej metodą mezoterapii, czyli płytkich iniekcji. Ten w pełni naturalny preparat wstrzyknięty w skórę twarzy, szyi, dekoltu, rąk doskonale stymuluje tkanki do  regeneracji. Z kolei podany w skórę głowy, wzmacnia mieszki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów.




Z krwi pozyskuje się również komórki regeneracyjne i macierzyste, w bardzo zaawansowanym technologicznie zabiegu wykonywanym zaledwie w kilku miejscach w Polsce.

– Taki preparat podaje się metodą iniekcji. I jest to w tej chwili najpotężniejsza z istniejących metoda odmładzania. Jako jedyna działa na odbudowę tkanki podskórnej – mówi dr Brumer.

Tkanka tłuszczowa

Coraz popularniejsze medialnie są zabiegi modelowania ciała i twarzy z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej przeszczepionej z innych miejsc na ciele. Założenie bardzo dobre, pozbyć się tłuszczu w jednym miejscu a zyskać wypełnienie w innym. W praktyce trzeba pamiętać o kilku aspektach tej metody. Przeszczepiana tkanka tłuszczowa potrzebuje w podawanym miejscu tłuszczu, aby mogła się zespolić.

W związku z tym przeszczepianie tkanki tłuszczowej w skronie, usta, szczupłe policzki czy piersi u osoby bez biustu, może nie przynieść pożądanego efektu. Zabiegi te nie są tak trwałe,  jak mogłoby się wydawać – tkanka tłuszczowa wchłania się, więc efekt wypełnienia nie będzie wiele dłuższy niż po zastosowaniu kwasu hialuronowego.

Na pewno tłuszcz ma bardzo dobre właściwości regenerujące i można z niego pozyskiwać komórki macierzyste.

– Z jednym zastrzeżeniem. Aby taki zabieg miał sens należałoby pobrać około 200-300 ml tkanki tłuszczowej. Barierą dla takich zabiegów jest cena, dlatego aktualne procedury przewidują pobieranie 50 ml tkanki tłuszczowej, a to jest za mało do uzyskania sensownego efektu. Mniej skomplikowana jest procedura pobierania komórek regeneracyjnych i macierzystych z krwi – wyjaśnia dr Brumer.  

Nasze tkanki mają ogromny potencjał regeneracyjny. I medycyna estetyczna korzystając z nich nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Informacje o ekspercie:
lek. med. Urszula Brumer jest lekarką medycyny estetycznej, właścicielką kliniki Medycyna Młodości, która kocha swój zawód. Prowadzi bloga www.urszulabrumer.pl, jest też autorką  wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Jej klinika specjalizuje się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena oraz Innova Pharm.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ