Młodość z własnych tkanek. Co to są zabiegi autologiczne?



Medycyna estetyczna wykorzystuje coraz więcej preparatów do wstrzykiwania ich w skórę w celu odmłodzenia. Czasem jednak nie trzeba sięgać daleko, by uzyskać to, co jest dla naszej urody najlepsze, gdyż najbardziej regenerujące preparaty nosimy ze sobą, w naszych tkankach. Medycyna estetyczna wykorzystuje je w zabiegach autologicznych.

Co to są zabiegi autologiczne

– Zabiegi autologiczne to zabiegi, w których materiał pobiera się z tkanek własnych pacjenta. W praktyce jest to krew lub tkanka tłuszczowa – wyjaśnia dr Urszula Brumer z kliniki Medycyna Młodości, specjalizującej się w metodach autologicznych. Z krwi pozyskuje się najczęściej osocze bogatopłytkowe, ale też komórki regeneracyjne i macierzyste. Tkankę tłuszczową z kolei wykorzystuje się do przeszczepów, wypełnień oraz do zabiegów z komórkami macierzystymi. Wyższość preparatów autologicznych nad innymi polega na tym, że są naturalne, bezpieczne, nie uczulają, działają w sposób regeneracyjny na wszystkie poziomy tkanek i znajdują się zawsze… pod ręką. Tyle teorii.

A jak to wygląda w praktyce?

Co pływa we krwi?

Krew składa się z krwinek czerwonych (erytrocytów), osocza, białych krwinek (leukocytów) i płytek krwi. Są w niej także komórki macierzyste. Tyle, że jest ich niewiele i są trudne do pozyskania.

Medycyna estetyczna wykorzystuje elementy krwi w zabiegach mezoterapii osoczem bogatopłytkowym oraz w zabiegach odmładzania komórkami regenerującymi i macierzystymi. W zabiegu z osoczem bogatopłytkowym od pacjenta jest pobierana krew. Następnie jest ona odwirowywana tak, aby oddzielić niepotrzebną frakcję czerwoną z erytrocytami od pozostałych składników.

Uzyskane w ten sposób osocze jest podawana w skórę, najczęściej metodą mezoterapii, czyli płytkich iniekcji. Ten w pełni naturalny preparat wstrzyknięty w skórę twarzy, szyi, dekoltu, rąk doskonale stymuluje tkanki do  regeneracji. Z kolei podany w skórę głowy, wzmacnia mieszki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów.




Z krwi pozyskuje się również komórki regeneracyjne i macierzyste, w bardzo zaawansowanym technologicznie zabiegu wykonywanym zaledwie w kilku miejscach w Polsce.

– Taki preparat podaje się metodą iniekcji. I jest to w tej chwili najpotężniejsza z istniejących metoda odmładzania. Jako jedyna działa na odbudowę tkanki podskórnej – mówi dr Brumer.

Tkanka tłuszczowa

Coraz popularniejsze medialnie są zabiegi modelowania ciała i twarzy z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej przeszczepionej z innych miejsc na ciele. Założenie bardzo dobre, pozbyć się tłuszczu w jednym miejscu a zyskać wypełnienie w innym. W praktyce trzeba pamiętać o kilku aspektach tej metody. Przeszczepiana tkanka tłuszczowa potrzebuje w podawanym miejscu tłuszczu, aby mogła się zespolić.

W związku z tym przeszczepianie tkanki tłuszczowej w skronie, usta, szczupłe policzki czy piersi u osoby bez biustu, może nie przynieść pożądanego efektu. Zabiegi te nie są tak trwałe,  jak mogłoby się wydawać – tkanka tłuszczowa wchłania się, więc efekt wypełnienia nie będzie wiele dłuższy niż po zastosowaniu kwasu hialuronowego.

Na pewno tłuszcz ma bardzo dobre właściwości regenerujące i można z niego pozyskiwać komórki macierzyste.

– Z jednym zastrzeżeniem. Aby taki zabieg miał sens należałoby pobrać około 200-300 ml tkanki tłuszczowej. Barierą dla takich zabiegów jest cena, dlatego aktualne procedury przewidują pobieranie 50 ml tkanki tłuszczowej, a to jest za mało do uzyskania sensownego efektu. Mniej skomplikowana jest procedura pobierania komórek regeneracyjnych i macierzystych z krwi – wyjaśnia dr Brumer.  

Nasze tkanki mają ogromny potencjał regeneracyjny. I medycyna estetyczna korzystając z nich nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Informacje o ekspercie:
lek. med. Urszula Brumer jest lekarką medycyny estetycznej, właścicielką kliniki Medycyna Młodości, która kocha swój zawód. Prowadzi bloga www.urszulabrumer.pl, jest też autorką  wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Jej klinika specjalizuje się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena oraz Innova Pharm.

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ