Wybielaj zęby zimą! Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas



Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas. Z biegiem lat nasze zęby tracą jednak piękny kolor i stają się ciemniejsze, szczególnie pod wpływem picia kawy czy palenia papierosów. Dlatego coraz częściej decydujemy się na wybielanie zębów. Ekspertka z kliniki stomatologicznej Den-Med zdradza jak utrzymać dłużej biały efekt i o jakiej porze roku najlepiej decydować się na wybielanie.

Zima, mimo niskich temperatur na zewnątrz, jest lepszą porą roku na wybielanie zębów w porównaniu do lata, kiedy pojawia się wiele owoców intensywnie barwiących płytkę nazębną, jak czarne porzeczki, maliny, jagody czy ciemne czereśnie, którym nie sposób się oprzeć. Posiadają one silne naturalne barwniki powodujące zmianę koloru szkliwa, a co najważniejsze, bezpośrednio po ich zjedzeniu nie należy myć zębów, gdyż zawierają kwasy owocowe, które zmiękczają szkliwo.

– Należy pamiętać, iż w trakcie wybielania zębów oraz bezpośrednio po nim przez 48 godzin, a najlepiej przez przynajmniej tydzień należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać napojów i produktów o intensywnym zabarwieniu, w szczególności kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, jagód czy malin, buraków, czekolady oraz barwiących przypraw, jak kurkuma. Szkliwo zębów tuż po zabiegu jest częściowo odwodnione, przez co jest narażone na szybkie wchłonięcie naturalnych lub sztucznych barwników z pożywienia, dlatego należy unikać tego typu produktów. Dzięki temu efekt wybielenia będzie dłużej widoczny – radzi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.




METODY WYBIELANIA

W internecie znaleźć można wiele sposobów na domowe wybielenie zębów, ale i porad czy warto inwestować w profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, który jest znacznie droższy. Stomatolodzy polecają wybielanie za pomocą lamp halogenowych czy LED, które dają trwalszy efekt i są bezpieczniejsze dla zębów.

– Najczęściej stosowane są dwie podstawowe metody wybielania zębów: za pomocą lampy w gabinecie lub wybielanie nakładkowe, które można stosować w domu. W pierwszej metodzie za pomocą lampy aktywowany jest żel wybielający zęby. Wystarczy jedna wizyta, a zęby będą bielsze nawet o kilka odcieni. Druga metoda jest procesem dłuższym, a efekt widoczny będzie dopiero po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od systematyczności i sumienności pacjenta. W tym przypadku otrzymuje on indywidualne nakładki wykonane z przezroczystego tworzywa i środek wybielający. Przed pójściem spać należy wypełnić równomiernie nakładki żelem i założyć na całą noc, a rano umyć porządnie zęby, by usunąć pozostałości żelu – dodaje stomatolog.

Oprócz stosowania białej diety ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli regularne czyszczenie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Dzięki temu efekt wybielenia będzie dłuższy, a my będziemy cieszyli się pięknym, białym uśmiechem.


lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ