Zabieg must have – ablacyjny laser frakcyjny



Jesień i zima to najlepszy okres na mocne odświeżenie, odmłodzenie i regenerację skóry. Obecnie promieniowanie słoneczne jest o wiele łagodniejsze niż w innych miesiącach, dzięki czemu można zdecydować się na bardziej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej pozwalające usunąć niedoskonałości, z których jesteśmy od dawna niezadowoleni Zabiegiem, który powinnaś szczególnie rozważyć jest ablacyjny laser frakcyjny.

Dr Marek Wasiluk właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, jedyny Polak z tytułem Msc in Aesthetic Medicine University of London uważa, że ablacyjny laser frakcyjny jest idealny do jednoczesnego mocnego odświeżenia i odmłodzenia skóry, powoduje jej lepsze napięcie i złuszczenie.

– Promieniowanie emitowane z urządzenia wnika w tkankę, gdzie następnie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do jej błyskawicznego podgrzania do bardzo wysokiej temperatury, a następnie odparowania (ablacji), a wraz z nią tkanki, w której się znajdowała. Mówiąc wprost skóra w ten sposób jest wypalana. Bardzo ważne jest to, że nie jest uszkadzana cała powierzchnia skóry.

Odpowiednia budowa lasera powoduje, że w tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki wyglądające jak dziurki, dzięki czemu skóra szybciej się goi. Co nam daje takie silne uszkodzenie skóry? Poprzez nie możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy skóry, czyli do stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za odpowiednie napięcie i elastyczność skóry. Drugim charakterystycznym efektem zabiegów wykonywanych tego typu laserem jest złuszczanie się tkanki, dające efekt powierzchownego, mocnego odświeżenia – odpowiada ekspert.

Wszechstronność zastosowania

Ablacyjny laser frakcyjny to bardzo silnie narzędzie, które w rękach odpowiedniego specjalisty może pomóc w pozbyciu się wielu problemów estetycznych. Ma wiele zastosowań, nie tylko w odmładzaniu skóry – poprzez jej napięcie, rozjaśnienie i odświeżenie, ale także w redukcji porów, różnego rodzaju blizn i młodych rozstępów. Działa tam gdzie trzeba odbudować nieprawidłową strukturę skóry. Nie ma uniwersalnego narzędzia, jednak to znajduje zastosowanie w wielu przypadkach.

Dr Marek Wasiluk twierdzi, że Ilość i częstotliwość zalecanych zabiegów jest uzależniona od wieku pacjenta i nasilenia zmian. – Do odświeżania skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) nie częściej niż raz w roku. Przy mocniej zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach, czasem dwa, trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca.

Defekty takie jak blizny czy poszerzone pory wymagają indywidualnie dobranej ilość zabiegów, adekwatnej do nasilenia problemu. Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach – właśnie tyle trwa bowiem pełen cykl przebudowy tkanki po zabiegu z użyciem lasera.- tłumaczy specjalista.

Istotne jest to, że jest to zabieg regeneracyjny, czyli taki, który odmładza i poprawia wygląd w sposób naturalny, a więc realnie cofa oznaki starzenia i defekty, a nie tylko je maskuje tak jak np. kwas hialuronowy.




Jak wygląda zabieg i rekonwalescencja

Dr Marek Wasiluk podkreśla, że zabieg wykonywany ablacyjnym laserem frakcyjnym powinien być dla pacjenta jak najbardziej komfortowy. – W tym celu stosuję zawsze miejscowe znieczulenie specjalnym kremem, a do samego zabiegu przystępuję dopiero po 45 minutach. Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból i dyskomfort. Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj 5-7 dni, choć zdarzają się też pacjentki, które już na czwarty dzień po zabiegu mogą spokojnie wrócić do pracy. To, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu tego typu laserem, zależy od tego jak mocno i na jaki problem był wykonywany. W większości przypadków wskazane jest jednak sześciodniowe pozostanie w domu – zaleca lekarz.

Niezależnie od tego, czy zabieg będzie mocny czy słaby, to przez pierwsze kilka dnia po nim wygląda się po prostu źle (przy czym to, co z pewnością może zaskakiwać to fakt, że bezpośrednio po samym zabiegu wygląda się zazwyczaj lepiej niż 12 godzin później). Najlepiej mieć wtedy po prostu wolne i w miarę możliwości nie wychodzić z domu. Nie ma bowiem makijażu, który byłby w stanie skutecznie zakryć ślady pozabiegowe.

Bezpieczeństwo

Specyficzny sposób uszkadzania skóry przez laser frakcyjny, a więc pozostawianie wokół wypalonych fragmentów nienaruszonej tkanki, powoduje, że gojenie się skóry po zabiegu jest szybsze, a co za tym idzie jeżeli zabieg wykonany jest przez odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, występuje małe ryzyko powstawania blizn i przebarwień. Zabieg pozwala zadziałać głębiej niż w przypadku innych równie silnych metod jak np. peelingi medyczne, a jednocześnie jest on o wiele bardziej bezpieczny i komfortowy dla pacjenta oraz łatwiejszy do kontroli dla lekarza.

Dr Marek Wasiluk uważa, że trzeba jednak pamiętać o tym, że działanie ablacyjnego lasera frakcyjnego jest bardzo mocne, skóra jest naświetlana energią o dużej gęstości i zabieg polega na uszkadzaniu. Nieumiejętne stosowanie może więc doprowadzić do powikłań i w efekcie gorszego wyglądu.

– Uczulam, że w pracy z ablacyjnym laserem frakcyjnym bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz dobry sprzęt. Lekarz powinien doskonale znać laser, którym się posługuje, powinien wiedzieć, co chce osiągnąć, jakie parametry powinny być wystarczające i czym może objawiać się to, że urządzenie nie działa. Powinien umieć dobrać parametry i ilość zabiegów do konkretnego przypadku, a także umieć sobie radzić z ewentualnymi powikłaniami. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie ma powinien najpierw ją nabyć przed zakupem lasera, inaczej może zrobić więcej krzywdy pacjentowi niż pożytku – podkreśla ekspert.

Dlatego pamiętajmy, że ablacyjny laser frakcyjny to złoty standard w odświeżaniu skóry, w zapobieganiu jej starzenia i odmładzaniu, a także w usuwaniu niektórych defektów takich jak poszerzone pory. Aby jednak dawał efekty jego działanie mus być silne, istnieje więc ryzyko powikłań, Dla naszego bezpieczeństwa konieczne jest więc, aby był wykonywany w sprawdzonym gabinecie, pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, który dysponuje sprzętem bardzo dobrej jakości.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ