Jesienne problemy z trądzikiem, jak im zaradzić?



Jesienne problemy z cerą zazwyczaj uderzają ze zdwojoną siłą. Latem trądzik często zostaje wyciszony, aby powrócić po okresie wakacyjnym w postaci krostek i stanów zapalnych. Dlaczego? Wyjaśniamy wraz z ekspertem marki Bioderma.

Dlaczego jesienią trądzik się wzmaga?

Powszechnie istnieje przekonanie, iż latem objawy trądziku często ustępują. Jest tak faktycznie, gdyż skóra na skutek silnego działania promieni słonecznych staje się bardziej przesuszona, są to jednak objawy chwilowego wyciszenia problemu.

– Słońce ma silne działanie przeciwzapalne, dlatego początkowo po ekspozycji słonecznej zmian trądzikowych jest mniej. Dla wielu osób jest to bez wątpienia pozytywny aspekt ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Jednak dłuższe wystawienie na słońce daje niestety efekt wysuszenia i pogrubienie naskórka. To z kolei skutkuje wzmożonym wydzielaniem sebum (aby zrekompensować brak nawilżenia) i trudnością w wydostaniu się łoju na zewnątrz ze względu na barierę mechaniczną, jaką jest zrogowaciały i pogrubiony naskórek. Tworzy się wtedy idealne środowisko do rozwoju bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, a to niestety powoduje pojawienie się zmian trądzikowych – wyjaśnia Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog marki Bioderma.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Kiedy zauważymy, że stan naszej cery znacznie się pogorszył, należy konsekwentnie poddać się leczeniu schorzenia. Niestety skóra trądzikowa będzie wymagała przestrzegania określonych zasad pielęgnacji, nie jest to łatwa droga, posiadacze cery trądzikowej muszą przygotować się na specjalną i odpowiednio przygotowaną kurację. Co będzie zatem najważniejsze w pielęgnacji skóry trądzikowej?

– Podstawa to przede wszystkim prawidłowe oczyszczanie i odpowiedni krem. Nie wolno stosować mydeł ze względu na ich zasadowy charakter i silne działanie wysuszające. Warto sięgnąć po delikatne, ale głęboko oczyszczające żele myjące dostosowane do potrzeb skóry trądzikowej. Idealnym rozwiązaniem jest Sébium Gel moussant, który daje efekt oczyszczenia, ale bez efektu przesuszenia i ściągnięcia. Ma również działanie seboregulujące, dzięki czemu eliminujemy efekt błyszczenia, a skóra wygląda świeżo przed długi czas – wyjaśnia specjalistka marki Bioderma.

Pamiętajmy, że krem dla skóry trądzikowej musi być wielozadaniowy. Powinien hamować nadmiar wydzielanego łoju, aby na skórze nie rozwijały się bakterie, a cera pozostawała zmatowiona. Ponadto, powinien zawierać kwasy, aby pozbyć się zaskórników oraz działać przeciwzapalnie, aby wyeliminować krosty i stany zapalne. Przy tych wszystkich funkcjach nie możemy również zapomnieć o tym, aby krem odpowiednio nawilżał skórę.

– Produktem spełniającym te wymagania jest krem Sébium Global. Warto wspomnieć, że jako jedyny na rynku działa również na przyczynę trądziku, czyli na zbyt gesty łój. Zawarta w produkcie unikalna technologia SeboRestore, czyli połączenie patentu Fluidactiv™ i Bakuchiolu o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiega gęstnieniu łoju, a tym samym minimalizuje ryzyko powstawania krost i zaskórników – mówi Agata Głaz-Chodyna.




Odpowiednio dobrane kosmetyki do cery trądzikowej to podstawa w pielęgnacji i leczenia tego trudnego rodzaju skóry. Powinniśmy szukać ich w aptece i zwracać uwagę na skład. Jakie zatem formuły powinny znaleźć się w produktach do skóry trądzikowej?

– W składzie powinniśmy zwrócić uwagę na kwasy (np. kwas salicylowy, kwas cytrynowy) bowiem złuszczają naskórek i dzięki czemu łój łatwiej wydostaje się na jego powierzchnię, eliminują zaskórniki, wyrównują również nierówny koloryt i strukturę skóry. Istotnym składnikiem jest też glukonian cynku, który ma działanie seboregulujące, sprawia, że łój jest wydzielany w mniejszej ilości co zmniejsza błyszczenie, ale też minimalizuje ryzyko namnażania bakterii. Natomiast krzemionka absorbuje nadmiar wydzielanego łoju i wygładza naskórek. W kosmetykach Bioderma wykorzystujemy patent Fluidactiv™ – ma on silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiega utlenianiu skwalenu, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko pojawienia się niedoskonałości – wyjaśnia kosmetolog.

Sébium Global Krem przeciwtrądzikowy o globalnym działaniu 30 ml – cena sugerowana ok. 47 zł

Sébium Gel moussant – Antybakteryjny żel do mycia twarzy 500 ml – cena sugerowana ok. 57 zł

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ