Szyja i dekolt bez zmarszczek



Podczas codziennej pielęgnacji często skupiamy się na twarzy, zapominając o skórze szyi i dekoltu, która jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego starzeje się dużo szybciej. Tymczasem wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, by poprawić wygląd tych okolic oraz zapobiec przedwczesnemu pojawieniu się zmarszczek.

Nie tylko twarz się starzeje

Pozornie zmarszczki to problem, który dotyka twarzy. Niewielka ilość gruczołów łojowych w tych okolicach sprawia, że skóra nie jest dostatecznie natłuszczona, więc bardzo szybko staje się sucha i szorstka. W przypadku pojawiania się zarówno zmarszczek na szyi, jak i dekolcie, przyczyny mogą być podobne.

Po pierwsze utrata jędrności skóry, wywołana starzeniem tkanki – w wyniku zmian hormonalnych nasza skóra wytwarza znacznie mniej podtrzymujących ją białek – elastyny i kolagenu oraz kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego m.in. za odpowiedni poziom nawilżenia. Po drugie grawitacja – zwiotczała, dość cienka i delikatna w obszarze szyi oraz dekoltu skóra opada i zaczyna się naturalnie marszczyć. Kolejna sprawa to ruchy ciała i długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji – to przyczyna przede wszystkim zmarszczek na szyi, również w młodym wieku.

Opuszczanie głowy podczas czytania w pozycji leżącej, spanie na boku bez profilowanej poduszki, częste pochylanie się i podpieranie głowy mogą pogłębiać bruzdy. Wpływ na szybsze powstawanie zmarszczek na szyi może mieć też niezdrowy tryb życia (używki, zbyt częste opalania się lub niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych, zła dieta), a także uwarunkowania genetyczne.

Domowa pielęgnacja anti-aging

Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek na szyi i dekolcie lub przywrócić skórze w tych okolicach jędrność, musimy poświęcić przynajmniej pięć minut rano lub wieczorem na staranną pielęgnację. Przede wszystkim dokładny demakijaż. Dokładne zmycie kosmetyków jest bardzo ważne, ponieważ tylko czysta skóra dobrze wchłonie odżywcze i nawilżające składniki kremu czy serum, a usunięcie martwych komórek naskórka i odblokowanie porów przywróci cerze blask.

Do demakijażu szyi i dekoltu możemy używać tych samych kosmetyków, co do oczu i twarzy. Najlepszy będzie płyn micelarny, który nie obciąży skóry i dodatkowo ją nawilży. Od 25. roku życia powinnyśmy też obowiązkowo stosować kosmetyki pielęgnujące skórę szyi i dekoltu. Nie musimy koniecznie kupować oddzielnych preparatów do tych partii ciała, nadają się do tego również kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Zwróćmy uwagę, by wybrany przez nas krem zawierał witaminę A, C, E, flawonoidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy, kolagen i kwasy owocowe AHA.

Pamiętajmy też, że w tym wypadku kierunek ma znaczenie. Ruchy rąk powinny być zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni, czyli od dołu ku górze, a na dekolcie dodatkowo na boki. Raz w tygodniu stosujmy peeling do twarzy lub specjalny do szyi i dekoltu. Kilka minut delikatnego masażu z produktem drobnoziarnistym lub enzymatycznym pobudzi mikrokrążenie i wzmocni mięśnie szyi.




Odmładzanie w gabinecie

Jeżeli z racji wieku oznaki starzenia szyi i dekoltu już się pojawiły, warto domową pielęgnację anti-aging wspomóc zabiegiem gabinetowym. Jedną z możliwości jest zastosowanie wypełniacza lub zabieg mezoterapii, który poprawi wygląd skóry, jednak perspektywa zabiegu z użyciem igieł odstrasza wielu pacjentów. Warto zatem poznać alternatywę, która nie wymaga rekonwalescencji i ryzyka bólu, a dodatkowo może okazać się bardziej skuteczna.

– W medycynie estetycznej wysoką skutecznością wykazują się urządzenia wykorzystujące technologię HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), które dzięki skoncentrowaniu fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości pozwalają indukować powstanie drobnych punktów koagulacji we wszystkich warstwach skóry oraz tkance podskórnej, bez naruszania ciągłości naskórka – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Estetyki Medycznej w Warszawie. Takim urządzeniem jest na przykład Ultraskin II.

– Mówiąc prościej, urządzenie wykorzystuje wysoką temperaturę do stymulacji ujędrniania skóry, a w efekcie liftingu i znacznej poprawy jej wyglądu, nawet w tak wrażliwym obszarze ciała, jakim jest szyja – dodaje lekarz. Ultraskin II pozwala osiągnąć efekt liftingu od razu po zabiegu, a pełen, naturalny i długotrwały efekt staje się widoczny w okresie do 3 miesięcy i utrzymuje się nawet do 5 lat.

– Co ważne, urządzenie daje możliwość precyzyjnego regulowania gęstości i długości impulsów oraz dzięki większemu skoncentrowaniu fal ultradźwiękowych zapewnia zmniejszone odczuwanie bólu, co jest bardzo istotne dla wielu moich pacjentów – tłumaczy dr Niedziałkowski.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ