Spodziewasz się dziecka? Nie zapominaj o kontrolach stomatologicznych



Spodziewasz się dziecka? Nie zapominaj o kontrolach stomatologicznych. Ciąża ma wpływ na cały organizm – zdrowie jamy ustnej nie jest tu wyjątkiem. Jak dbać o zęby i czy można je leczyć w tym szczególnym czasie? Pytamy stomatologa.

Kiedy do dentysty?

Do dentysty warto umówić się i wyleczyć zęby jeszcze przed zajściem w ciążę, choćby z tego względu, że infekcje w jamie ustnej mogą zmniejszać szanse na poczęcie. Gdy jesteśmy w ciąży również nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Kiedy będzie na to odpowiednia pora?

Gdy nie zauważamy niepokojących objawów, 2. trymestr będzie najlepszym czasem na rutynowy przegląd dentystyczny. W 1. trymestrze rozwijają się ważne struktury m.in. układ nerwowy dziecka, a płód jest bardzo delikatny i narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z kolei od połowy 3. trymestru rośnie ryzyko przedwczesnego porodu, ponieważ coraz częstsze są skurcze macicy. W zaawansowanej ciąży pacjentka może także odczuwać dyskomfort siedząc w fotelu dentystycznym.

W trakcie wizyty poinformujmy naszego stomatologa, jaki to etap, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia np. czy to ciąża wysokiego ryzyka oraz czy dokuczają nam dolegliwości związane ze zdrowiem jamy ustnej. – Kobieta w ciąży to pacjent, którego należy otoczyć szczególną opieką. Dzięki wywiadowi łatwiej będzie nam dobrać niezbędną profilaktykę lub zastosować właściwe leczenie – wyjaśnia lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Podczas przeglądu dentysta może skontrolować stan zębów za pomocą wskaźników, które pozwolą określić poziom płytki, czyli bakterii próchnicogennych w jamie ustnej. – Badanie to jest całkowicie bezpieczne. Przez regularne wizyty higienizacyjne możemy monitorować, jakie nawyki higieniczne, dietę czy nawet leki stosuje pacjentka. To pozwala wprowadzić działania prewencyjne i zmienić niezdrowe przyzwyczajenia mówi dentysta.

Jaki wpływ na zęby i dziąsła ma ciąża?

To prawda, że w okresie ciąży skłonność do dolegliwości związanych z jamą ustną wzrasta. Wynika to m.in. z zachodzących wówczas zmian hormonalnych. Ciężarne są bardziej narażone na tzw. ciążowe zapalenie dziąseł.

– Wyższy poziom progesteronu i estrogenów w ciąży sprzyja większemu ukrwieniu tkanek dziąseł, które stają się rozpulchnione i bardziej wrażliwe na podrażnienia oraz urazy. Dodatkowo, dziąsła na kontakt z płytką nazębną mogą reagować ostrzej niż zwykle, co tworzy idealne warunki do rozwoju infekcji.

W rezultacie u ok. 40 proc. ciężarnych może rozwinąć się tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Charakteryzuje się ono zaczerwienieniem, obrzękiem i tkliwością tych tkanek. Częstym zwiastunem jest tzw. „objaw różowej szczoteczki”, ponieważ dziąsła pokrwawiają nawet przy codziennym szczotkowaniu. Jeśli zaś pacjentka cierpi na choroby dziąseł jeszcze przed ciążą, to najpewniej ulegną one zaostrzeniu – wyjaśnia ekspert.

U części pacjentek może również rozwinąć się guz ciężarnych, tzw. nadziąślak ziarninowy. Choć bywa on źródłem dyskomfortu, jest to rodzaj łagodnej zmiany zapalnej, która najczęściej pojawia się na dziąsłach, brodawkach międzyzębowych, śluzówce języka lub warg.

Dodatkowo kobiety w ciąży mogą być bardziej narażone na erozję szkliwa, gdy dokuczają im poranne mdłości lub zgaga. W obu tych przypadkach do jamy ustnej trafiają silnie żrące kwasy, które (przy stałej ekspozycji) mogą uszkodzić tylne powierzchnie górnych zębów. – Nie szczotkujmy zębów zaraz po wymiotach, tylko odczekajmy ok. 30 minut. W tym czasie możemy przepłukać usta wodą, aby wypłukać nadmiar kwasów – radzi dentysta.

Jak dbać o zęby podczas ciąży?

Wzorowa higiena jamy ustnej, przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną, pomoże przeciwdziałać próchnicy, nadziąślakom oraz ciążowemu zapaleniu dziąseł.

Złogi kamienia nazębnego możemy usunąć u dentysty, co zabezpieczy zęby przed nadwrażliwością i odkładaniem kolejnych warstw osadu. Nadziąślaki nie zawsze muszą być usuwane chirurgicznie, ponieważ zazwyczaj zanikają samoistnie po rozwiązaniu.

Dopełnieniem codziennej higieny będzie płukanka do ust. Przy zapaleniu dziąseł można stosować płyny o działaniu antyseptycznym oraz łagodzącym stany zapalne, najlepiej ziołowe lub z zawartością chlorheksydyny – warto odstawić natomiast te z dodatkiem alkoholu. Równie istotna jest kwestia diety.

Warto w tym czasie unikać węglowodanów prostych (większe ryzyko próchnicy), np. zamiast cukru wybierzmy ksylitol, oraz zadbać o zrównoważoną dietę m.in. z dużą ilością białka, wapnia (jest bardzo ważny dla zdrowych zębów i kości dziecka), witamin A, D i C.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ