Jak trenować podczas miesiączki?



Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj. bóle brzucha, pleców, głowy, niskie samopoczucie i zły nastrój często zniechęcają do wykonywania ćwiczeń. Nawet większość aktywnych kobiet jest przekonana jest, iż podczas miesiączki powinny odpuścić ćwiczenia. Jak jest naprawdę?

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży się jednak na doskwierający ból brzucha, pleców, bądź inne przykre dolegliwości. Czy wobec tego można ćwiczyć podczas miesiączkowania? Czy warto? Jaki trening wybrać – siłowy czy aerobowy? Które ćwiczenia są dozwolone? Profesjonaliści w dziedzinie sportu coraz częściej uświadamiają nam, że wysiłek fizyczny podczas menstruacji jak najbardziej jest odpowiedni.

Wysiłek fizyczny a menstruacja

Wbrew krążącym opiniom, wysiłek fizyczny podczas menstruacji jest nieszkodliwy, choć często, zbyt intensywne ćwiczenia nasilają krwawienie. Aktywność sportowa powinna zostać dostosowana do indywidualnych możliwości każdej kobiety. Dobrze dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku braku przeciwwskazań ze strony ginekologa, bądź lekarza prowadzącego nie ma powodu, aby opuszczać treningów.

Co możemy zyskać, dzięki ćwiczeniom podczas miesiączkowania?

W większości przypadków, ćwiczenia podczas miesiączkowania pozwalają na uporanie się z negatywnymi aspektami menstruacji. Po pierwsze, aktywność fizyczna pomaga rozluźnić spięte mięsnie brzucha, zatem jesteśmy w stanie pozbyć się bólu. Po drugie, podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, które poprawiają obniżony nastrój i pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji.

Po trzecie, aktywność fizyczna obniża apetyt, dzięki temu rzadziej sięgamy po tuczące przekąski. Dodatkowo, większość kobiet, w tych trudnych dniach, zauważa wzmożoną wydolność podczas treningów.




Jak ćwiczyć w trakcie miesiączki?

– Podczas menstruacji możemy przeprowadzać dowolny trening: siłowy, interwały oraz trening cardio. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszego samopoczucia i energii witalnej. Jeżeli doskwiera nam osłabienie, warto zrezygnować z intensywnego treningu na rzecz spokojnego spaceru, lekkiego trucht lub marszu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również joga, pilates, bądź streching – mówi trener personalny, Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

Kilka złotych rad dla aktywnych kobiet

Aby trening podczas menstruacji należał do bardziej relaksacyjnych i nie sprawiał dodatkowego bólu, warto pamiętać, żeby wykonywać ćwiczenia jak najwolniej, bez dodatkowych obciążeń, a po pić ziołowe herbaty. Natomiast jeżeli podczas menstruacji odczuwamy większy dyskomfort, ból brzucha, pleców, nóg czy głowy należy zrezygnować z treningu na poczet odpoczynku. Warto słuchać swojego ciała, dzięki temu nie narazimy się na możliwe, negatywne skutki miesiączkowania.

Sama menstruacja, jak i aktywność fizyczna podczas miesiączki to w dzisiejszych czasach dalej temat tabu. Jednak, aby zwiększać świadomość zarówno kobiet, jak i mężczyzn w tym temacie, warto rozmawiać, komunikować, a przede wszystkim, w przypadku kobiet, poznać siebie i wsłuchiwać się w potrzeby swoje i organizmu.

Mimo wszystko, każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, poprawiając nastrój i samopoczucie.


Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ