Jak trenować podczas miesiączki?



Kobiety podczas miesiączki rzadko mają ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Dolegliwości tj. bóle brzucha, pleców, głowy, niskie samopoczucie i zły nastrój często zniechęcają do wykonywania ćwiczeń. Nawet większość aktywnych kobiet jest przekonana jest, iż podczas miesiączki powinny odpuścić ćwiczenia. Jak jest naprawdę?

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży się jednak na doskwierający ból brzucha, pleców, bądź inne przykre dolegliwości. Czy wobec tego można ćwiczyć podczas miesiączkowania? Czy warto? Jaki trening wybrać – siłowy czy aerobowy? Które ćwiczenia są dozwolone? Profesjonaliści w dziedzinie sportu coraz częściej uświadamiają nam, że wysiłek fizyczny podczas menstruacji jak najbardziej jest odpowiedni.

Wysiłek fizyczny a menstruacja

Wbrew krążącym opiniom, wysiłek fizyczny podczas menstruacji jest nieszkodliwy, choć często, zbyt intensywne ćwiczenia nasilają krwawienie. Aktywność sportowa powinna zostać dostosowana do indywidualnych możliwości każdej kobiety. Dobrze dobrane ćwiczenia wpływają pozytywnie zarówno na komfort fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku braku przeciwwskazań ze strony ginekologa, bądź lekarza prowadzącego nie ma powodu, aby opuszczać treningów.

Co możemy zyskać, dzięki ćwiczeniom podczas miesiączkowania?

W większości przypadków, ćwiczenia podczas miesiączkowania pozwalają na uporanie się z negatywnymi aspektami menstruacji. Po pierwsze, aktywność fizyczna pomaga rozluźnić spięte mięsnie brzucha, zatem jesteśmy w stanie pozbyć się bólu. Po drugie, podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, które poprawiają obniżony nastrój i pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji.

Po trzecie, aktywność fizyczna obniża apetyt, dzięki temu rzadziej sięgamy po tuczące przekąski. Dodatkowo, większość kobiet, w tych trudnych dniach, zauważa wzmożoną wydolność podczas treningów.




Jak ćwiczyć w trakcie miesiączki?

– Podczas menstruacji możemy przeprowadzać dowolny trening: siłowy, interwały oraz trening cardio. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszego samopoczucia i energii witalnej. Jeżeli doskwiera nam osłabienie, warto zrezygnować z intensywnego treningu na rzecz spokojnego spaceru, lekkiego trucht lub marszu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również joga, pilates, bądź streching – mówi trener personalny, Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

Kilka złotych rad dla aktywnych kobiet

Aby trening podczas menstruacji należał do bardziej relaksacyjnych i nie sprawiał dodatkowego bólu, warto pamiętać, żeby wykonywać ćwiczenia jak najwolniej, bez dodatkowych obciążeń, a po pić ziołowe herbaty. Natomiast jeżeli podczas menstruacji odczuwamy większy dyskomfort, ból brzucha, pleców, nóg czy głowy należy zrezygnować z treningu na poczet odpoczynku. Warto słuchać swojego ciała, dzięki temu nie narazimy się na możliwe, negatywne skutki miesiączkowania.

Sama menstruacja, jak i aktywność fizyczna podczas miesiączki to w dzisiejszych czasach dalej temat tabu. Jednak, aby zwiększać świadomość zarówno kobiet, jak i mężczyzn w tym temacie, warto rozmawiać, komunikować, a przede wszystkim, w przypadku kobiet, poznać siebie i wsłuchiwać się w potrzeby swoje i organizmu.

Mimo wszystko, każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, poprawiając nastrój i samopoczucie.


Michał Dłużniewski, założyciel personalny-trener.com

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ