Masz czarną plombę? Może być szkodliwa!



Masz czarną plombę? Może być szkodliwa! Stosowane w stomatologii od dziesięcioleci plomby amalgamatowe, stały się ostatnio tematem wielu dyskusji. Czarne wypełnienia są niezwykle szkodliwe i zarazem niebezpieczne dla naszego organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W związku z tym w krajach Unii Europejskiej podjęto decyzję bezwzględnego redukowania wypełnień amalgamatowych, by ostatecznie całkowicie zaprzestać ich stosowania do 2030 roku.

TRUJĄCE AMALGAMATY

Amalgamat, czyli tzw. czarną plombę stosuje się w stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach. Powstaje ze stopu metali, tj. miedzi, cynku, srebra i cyny, ale również z rtęci, która w momencie uwalniania, może powodować bardzo poważne, negatywne skutki. Osłabienie, bóle głowy i kończyn, czy też problemy żołądkowo-jelitowe, prowadzące do utraty masy ciała to tylko niektóre przykre konsekwencje.

Uwolnienie większych dawek rtęci prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań, przyczyniających się do uszkodzenia układu nerwowego, a także powstania chorób na tle autoimmunologicznym i neurodegeneracyjnym.

– Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią w szczególności powinny zwrócić uwagę na kancerogenne właściwości rtęci, które mają silnie toksyczny wpływ na rozwój płodu, prowadzący w najgorszym razie do upośledzenia funkcji rozrodczych. Dlatego od 1 lipca 2018 roku wprowadzono zakaz stosowania tego rodzaju wypełnień w krajach Unii Europejskiej, nie tylko u kobiet, ale również u dzieci – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

Do 2030 roku zostanie wprowadzony kategoryczny zakaz wykorzystywania rtęci w preparatach dostępnych w gabinetach stomatologicznych.




WYMIANA CIEMNYCH NA JASNE

Plomby amalgamatowe można usunąć i zastąpić bezpiecznymi – kompozytowymi. Jest to jednak zabieg dość niebezpieczny, zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa, ze względu na największe ryzyko uwalniania się rtęci w momencie wymiany, bądź likwidacji wypełnień. Jednakże zabieg przeprowadzony prawidłowo, we właściwych warunkach jest bezpieczny, dlatego też wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego powinien być przemyślaną decyzją. Dodatkowo wypełnienia jasne, zwane kompozytowymi są jedynym wyborem, jeśli zależy nam na estetyce naszego uśmiechu.

– Kolejnym powodem rezygnacji z czarnych plomb powinno być to, iż w porównaniu do białych wypełnień, nie wzmacniają one struktury zęba, a wręcz przeciwnie. Gdy gryziemy tym zębem siły mechaniczne przenoszone są na obszary poza wypełnieniem, a nie rozkładane na całą powierzchnię zęba, jak powinno być.

Co gorsze, w przypadku gdy ubytek jest duży i zajmuje znaczną część zęba, może zdarzyć się, że ząb ukruszy się lub wręcz złamie. Powodem jest to, iż amalgamat zwiększa swoją objętość, przez co rozpycha ścianki zęba, co może spowodować jego pęknięcie. No i co tu kryć, czarne plomby zwyczajnie szpecą, dużo lepiej wyglądają uniwersalne białe – dodaje ekspertka.

Oprócz walorów zdrowotnych istotna jest również estetyka zębów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakładanie białych wypełnień. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę amalgamatów upewnijmy się, czy jest ona rzeczywiście konieczna, gdyż to właśnie podczas wymiany możemy sobie najbardziej zaszkodzić.


Joanna-Witwicka_Den-Med

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ