Fitomelatonina. Kosmetyczne działanie innowacyjnego ekstraktu



Zainteresowanie melatoniną i jej funkcjami fizjologicznymi rozszerzyło się z królestwa zwierząt na królestwo roślin wraz odkryciem, że występuje ona także w gatunkach roślin o zastosowaniu spożywczym i medycznym. Równolegle wzrosło zainteresowanie niektórymi wyjątkowymi właściwościami kosmetycznymi i dermatologicznymi melatoniny: badania wykazały, że melatonina zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych w następstwie ekspozycji na promieniowanie UVB; daje zauważalne rezultaty w terapii skórnej łuszczycy i atopowego zapalenia skóry; produkty na bazie melatoniny używane są w celu regulacji wzrostu włosów; co więcej, z dermatologicznego punktu widzenia, istotna jest ochrona przed stresem oksydacyjnym, który jest przyczyną starzenia się i niszczenia skóry.

Fitomelatonina, znormalizowany ekstrakt

Z wyselekcjonowanych roślin alpejskich (owies zwyczajny, krwawnik pospolity, szałwia lekarska) otrzymano oleisty ekstrakt szczególnie bogaty w melatoninę. Chodzi o frakcję lipofilową tych roślin, otrzymaną w wyjątkowym procesie ekstrakcyjnym, który pozwala na normalizację ilościowej zawartości melatoniny w ekstrakcie.

Jego składnikami są również tokoferole, fitosterole, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, substancje niezmydlające się, skwalen. Ekstrakt ten, ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i ochronne przed UVA i UVB, poprawia wytrzymałość, opóźnia starzenie się skóry i chroni ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Przeciwutleniające działanie Fitomelatoniny

Właściwości antyoksydacyjne zostały zbadane na Uniwersytecie w Ferrarze z zastosowaniem dwóch różnych metod badawczych.

Fotochemiluminescencja – Pozwala zarówno na ocenienie zdolności utleniających substancji czystych, jak i na rozróżnienie funkcji fazy tłuszczowej i fazy wodnej. W doświadczeniu określono czynność zarówno antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i antyoksydantów rozpuszczalnych w wodzie. Pracowano na przejrzystej frakcji oleistej otrzymanej na drodze wirowania.

Test ORAC – Celem jest zmierzenie faktycznej zdolności pochłaniania wolnych rodników przez badaną substancję. Metodą pomiaru pojemności antyoksydacyjnej substancji jest ocena jej ochronnej aktywności w stosunku do betafikoerytyny poddanej niszczącemu działaniu rodników, co z kolei powoduje stopniowy zanik fluorescencji.

Obie zastosowane metody badawcze pozwalają stwierdzić (patrz tab. 1 i 2), że fitomelatonina cechuje się aktywnością antyoksydacyjną (zarówno w przypadku części hydrofilowej, jak i lipofilowej) porównywalną z czynnością antyoksydacyjną najlepszych olei roślinnych.

Właściwości nawilżające Fitomelatoniny

W Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze przeprowadzono ocenę właściwości nawilżających Fitomelatoniny poprzez obserwację stopnia doraźnego nawilżenia skóry, dokonując pomiarów przed zabiegiem (t0) oraz po 5, 15, 30, 60, 90, 120 i 150 minutach po aplikacji.

Obliczono średnią wartość dla każdego pomiaru, a dane w ten sposób otrzymane zostały opracowane statystycznie z granicznym poziomem istotności p≤0,05. Dane zostały zestawione z tymi uzyskanymi na obszarze kontrolnym. Fitomelatonina okazała się skuteczna w poprawie poziomu nawilżenia skóry.




Fitomelatonina jako ochrona przed UV

Fitomelatonina wykazuje właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ta jej zdolność została oceniona poprzez ustalenie współczynnika ochrony przeciwsłonecznej in vitro na drodze analizy spektrofotometrycznej, zgodnie z międzynarodową metodą Diffey-Robson, z użyciem spektrometru dwuwiązkowego UV-VIS.

Pomiary spektrometryczne uzyskane w przedziale między 400 i 290nm świadczą o właściwościach ochronnych produktu, dowodząc, że jest on świetną substancją pomocniczą w kosmetykach z filtrem UV.

Podsumowanie

Fitomelatonina wykazuje świetne właściwości kosmetyczne, co czyni z niej substancję szczególnie wskazaną w produkcji emulsji (kremów i mleczek) przeznaczonych do stosowania i na skórę dojrzałą, i na skórę młodą. Dzięki swojej aktywności antyoksydacyjnej pozwala efektywnie zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie skóry.

Należy dodać, że fitomelatonina poddana w Centrum Kosmetologii na Uniwersytecie w Ferrarze ocenie stopnia drażniącego działania na skórę (test płatkowy) wykazała wysoką dermo-kompatybilność.

Źródło: Materiały prasowe
FRANCESCA FERRI, Effegilab, Martignano (TN)
Tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Pifko

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ