Terapie autoregeneracyjne – sposób na piękną skórę



Terapie autoregeneracyjne skóry stymulują naturalne procesy naprawcze, czego efektem jest m.in. synteza nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się gładka, bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki wokół oczu i ust ulegają redukcji, zmniejszają się też bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Jak wyglądają zabiegi? Kto może z nich skorzystać? Zalety terapii autoregeneracyjnych przybliża dr Katarzyna Bornikowska, certyfikowany specjalista  medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.
 
Zabiegi autoregeneracyjne przeznaczone są zarówno dla skóry dojrzałej jak i młodej, z różnymi niedoskonałościami, jak: utrata jędrności i napięcia skóry, zmarszczki wokół oczu i ust, bruzdy nosowo-wargowe, rozszerzone pory i zaskórniki, przebarwienia posłoneczne, ostuda, blizny i blizny potrądzikowe, rozstępy, tzw. worki pod oczami czy zmarszczki na dolnej powiece.
 
Do metod autoregeneracyjnych skóry zalicza się m.in. frakcjonowanie laserowe (ablacyjne i nieablacyjne), zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy też skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych- CGF ( concentrated growth factor). Ta ostatnia procedura to jeden z najnowszych zabiegów w klinice Estell. To zabieg wykorzystujący skoncentrowane czynniki wzrostu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi obwodowej pacjenta i wykonywanyy techniką mezoterapii. 

Jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji, lekarz może zaproponować iniekcję pozyskanego materiału zawieszonego w żelu ( pochodzącego z białek krwi pacjenta) zapewniając dłuższą i silniejszą stymulację skóry. Współdziałanie komórek macierzystych i czynników wzrostu w regeneracji skóry daje nieoczekiwane rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, wyraźnego odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry.
 
Długotrwały efekt
 
– Ilość zabiegów zależy od kondycji skóry i zastosowanej metody. Optymalne efekty uzyskujemy wykonując serię zabiegów – zwykle 3-4 zabiegi co 4-6 tygodni. Niekiedy w tej samej procedurze lub pomiędzy zabiegami laserowymi stosujemy zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo stymulując odnowę skóry – mówi dr Katarzyna Bornikowska. – Przeciwskazaniem do omawianych zabiegów jest ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa skóry, aktywna infekcja skóry, zaburzenia krzepnięcia, leczenie przeciwkrzepliwe oraz choroby autoimmunizacyjne. Ponadto do zabiegów z użyciem lasera przeciwskazaniami są przyjmowanie leków fotouczulajacych (tetracyklin, czy retinoidów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spożywanie ziół, np. dziurawca, nagietka), a także padaczka i stymulator serca – mówi specjalistka z kliniki Estell.




– Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Nie jest to jednak ostateczny efekt procedury, ponieważ synteza nowego kolagenu trwa 2-3 miesiące. Dopiero widoczne stają się trwałe efekty odnowy.  Właściwa odbudowa skóry będzie najlepiej widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Należy pamiętać, że przebudowa kolagenu będzie postępowała nadal, powodując wygładzenie i ujędrnianie skóry. To bardzo ważne, ponieważ efekty zabiegu będą widoczne przez dłuższy czas. – W przypadku zabiegów z zastosowaniem lasera – frakcyjnego CO2 badania kliniczne wykazały, że pozytywne zmiany, struktury skóry wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu – mówi dr Bornikowska.
 
Szybka rekonwalescencja
 
Rekonwalescencja po zabiegach autoregeneracyjnych nie trwa długo. W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2, po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle mijają w ciągu 3-5 dni. Wystąpić może także przejściowa wysypka. Skóra wygląda jak po nadmiernym opalaniu, następnie nieco brązowieje i ulega złuszczeniu.

Po tygodniu-dwóch skóra wraca do normalnego wyglądu. Podobnie przy zabiegach z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy skoncentrowanych czynników wzrostu z komórkami macierzystymi na skórze mogą pojawić się drobne siniaki, zaczerwienienie, obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ