Terapie autoregeneracyjne – sposób na piękną skórę



Terapie autoregeneracyjne skóry stymulują naturalne procesy naprawcze, czego efektem jest m.in. synteza nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się gładka, bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki wokół oczu i ust ulegają redukcji, zmniejszają się też bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Jak wyglądają zabiegi? Kto może z nich skorzystać? Zalety terapii autoregeneracyjnych przybliża dr Katarzyna Bornikowska, certyfikowany specjalista  medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell.
 
Zabiegi autoregeneracyjne przeznaczone są zarówno dla skóry dojrzałej jak i młodej, z różnymi niedoskonałościami, jak: utrata jędrności i napięcia skóry, zmarszczki wokół oczu i ust, bruzdy nosowo-wargowe, rozszerzone pory i zaskórniki, przebarwienia posłoneczne, ostuda, blizny i blizny potrądzikowe, rozstępy, tzw. worki pod oczami czy zmarszczki na dolnej powiece.
 
Do metod autoregeneracyjnych skóry zalicza się m.in. frakcjonowanie laserowe (ablacyjne i nieablacyjne), zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy też skoncentrowanych czynników wzrostu i komórek macierzystych- CGF ( concentrated growth factor). Ta ostatnia procedura to jeden z najnowszych zabiegów w klinice Estell. To zabieg wykorzystujący skoncentrowane czynniki wzrostu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z krwi obwodowej pacjenta i wykonywanyy techniką mezoterapii. 

Jeśli skóra wymaga intensywniejszej regeneracji, lekarz może zaproponować iniekcję pozyskanego materiału zawieszonego w żelu ( pochodzącego z białek krwi pacjenta) zapewniając dłuższą i silniejszą stymulację skóry. Współdziałanie komórek macierzystych i czynników wzrostu w regeneracji skóry daje nieoczekiwane rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, wyraźnego odmłodzenia i zwiększenia napięcia skóry.
 
Długotrwały efekt
 
– Ilość zabiegów zależy od kondycji skóry i zastosowanej metody. Optymalne efekty uzyskujemy wykonując serię zabiegów – zwykle 3-4 zabiegi co 4-6 tygodni. Niekiedy w tej samej procedurze lub pomiędzy zabiegami laserowymi stosujemy zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dodatkowo stymulując odnowę skóry – mówi dr Katarzyna Bornikowska. – Przeciwskazaniem do omawianych zabiegów jest ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa skóry, aktywna infekcja skóry, zaburzenia krzepnięcia, leczenie przeciwkrzepliwe oraz choroby autoimmunizacyjne. Ponadto do zabiegów z użyciem lasera przeciwskazaniami są przyjmowanie leków fotouczulajacych (tetracyklin, czy retinoidów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spożywanie ziół, np. dziurawca, nagietka), a także padaczka i stymulator serca – mówi specjalistka z kliniki Estell.




– Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. Nie jest to jednak ostateczny efekt procedury, ponieważ synteza nowego kolagenu trwa 2-3 miesiące. Dopiero widoczne stają się trwałe efekty odnowy.  Właściwa odbudowa skóry będzie najlepiej widoczna po 4-5 tygodniach od zakończenia serii 3-5 zabiegów. Należy pamiętać, że przebudowa kolagenu będzie postępowała nadal, powodując wygładzenie i ujędrnianie skóry. To bardzo ważne, ponieważ efekty zabiegu będą widoczne przez dłuższy czas. – W przypadku zabiegów z zastosowaniem lasera – frakcyjnego CO2 badania kliniczne wykazały, że pozytywne zmiany, struktury skóry wywołane zabiegami, nie cofają się po 6 miesiącach po ich zakończeniu – mówi dr Bornikowska.
 
Szybka rekonwalescencja
 
Rekonwalescencja po zabiegach autoregeneracyjnych nie trwa długo. W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2, po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle mijają w ciągu 3-5 dni. Wystąpić może także przejściowa wysypka. Skóra wygląda jak po nadmiernym opalaniu, następnie nieco brązowieje i ulega złuszczeniu.

Po tygodniu-dwóch skóra wraca do normalnego wyglądu. Podobnie przy zabiegach z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy skoncentrowanych czynników wzrostu z komórkami macierzystymi na skórze mogą pojawić się drobne siniaki, zaczerwienienie, obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ