Emocje położnej a emocje związane z porodem



Emocje położnej a emocje związane z porodem – opowiada położna – Elżbieta Wójtowicz, Ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”
Emocje towarzyszą nam w różnych momentach naszego życia, tych bardzo ważnych ale i mniejszych, codziennych chwilach. Poród to zdecydowanie emocjonujące wydarzenie w życiu każdej kobiety. Pojawiają się one, zarówno po stronie rodzącej, jak i położnej. Elżbieta Wójtowicz, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, opowiada o emocjach, z jakimi każdego dnia musi zmierzyć się położna.

Emocje wpisane w życie

Życie bez emocji? Jest to prawie niemożliwe!!! Emocjonalność wpisana jest w nasze życie prywatne i zawodowe. W zawodzie położnej towarzyszą różnego rodzaju emocje, m.in. wrażliwość, wzruszenie, koncentracja, troska. Położnictwo to płaszczyzna, na której przeplatają się ze sobą wiedza, profesjonalizm, doświadczenie, zawodowa kalkulacja i dające o sobie znać emocje, których nie da się uniknąć.

Nadmierne skupienie położnej na emocjach może ograniczyć profesjonalizm, dlatego też położną powinna cechować wyjątkowa równowaga w empatii. Ideałem jest pogodzenie emocjonalności z profesjonalną, dobrze wykonaną czynnością zawodową.

Czy pełna emocji położna wzbudzi zaufanie rodzącej? Czy da jej oparcie, spokój i zapewni poczucie bezpieczeństwa? Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że położna powinna mieć świadomość swojej emocjonalności i przekładać te uczucie na rodzącą – opanować stres w trudnych sytuacjach, wziąć sprawy w „swoje ręce”, aktywizować do działania.

Empatia – złoty środek na trudne chwile

Empatia, to jedna z głównych cech które powinna posiadać położna. Pomaga ona zrozumieć zachowania rodzącej i stworzyć atmosferę życzliwości i zrozumienia .

W czasie porodu pojawia się lęk, strach, poczucie niepewności. Kobieta przychodzi z „walizką” pełną obaw o poród, o dziecko, które ma urodzić. Często czuje się zawstydzona, niepewna siebie.

Umiejętność przeprowadzenia kobiety przez poród tak, aby był pięknym doświadczeniem, a nie traumą i opanowanie ogromnego bagażu uczuć, to wielkie wyzwanie dla położnej. Empatia pomaga położnej zbliżyć się do rodzącej, dać jej komfort i poczucie bezpieczeństwa.




Strach i wstyd – uczucia, których nie można się bać

Empatia i profesjonalne podejście położnej do porodu pomaga złagodzić strach rodzącej. o zdrowie dziecka. Czy w czasie porodu nie stanie się nic złego maleństwu? Czy potrafi je „dobrze” urodzić? I czy kobieta będzie bezpieczna podczas porodu. To najczęstsze pytania, które zadaje sobie rodząca przed porodem.

Uczucie strachu jest w porodzie naturalne i nie wolno się go wstydzić. Warto jest rozmawiać z położną, wyjaśnić trapiące tematy. To z pewnością pozwoli zapewnić większy spokój rodzącej w tym ważnym momencie.

Poród jest wydarzeniem niezwykle intymnym. Rodzącej kobiecie może towarzyszyć uczucie zażenowania, wstydu związanego z jej nagością i fizjologią. Delikatność, poszanowanie godności i zachowanie intymności to ważne umiejętności, które każda profesjonalna położna moim zdaniem powinna posiadać.

W swojej wieloletniej pracy trudno mi zachować dystans do uczuć i wydarzeń, zdarza mi się też płakać z pacjentką. Wrażliwości na uczucia rodzących nauczyłam się pracując na bloku porodowym, gdzie zawsze towarzyszy mi myśl, która jest moim mottem zawodowym „Wspaniałe są owoce dobrych wysiłków”.

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie poloznanamedal2018.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ