Jak dbać o zęby, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech?



Odpowiednio zadbane zęby są nam potrzebne do tego, aby zachować zdrowie całego organizmu, ale też dodają nam urody. Poza tym gdy mamy piękne i zdrowe zęby chętniej się uśmiechamy, co wpływa pozytywnie również na nasze psychiczne samopoczucie. O tym jak więc poprawnie dbać o swoje uzębienie, opowiada Agnieszka Duplaga – stomatolog z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Nowości w higienie jamy ustnej

Jeszcze nie tak dawno człowiek był przekonany, że gwarancją zdrowego i nienagannego uśmiechu jest dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy w ciągu dnia. Do tak prostej czynności potrzebna była jedynie szczoteczka do zębów, pasta oraz ciepła woda. Czasy się zmieniły i technologia poszła na przód, a wraz z nią pojawiło się sporo „higienicznych niezbędników”. Niektóre z nich wymienia także specjalistka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium lek. stom. Agnieszka Duplaga

– Do codziennej pielęgnacji należy obowiązkowo wprowadzić nitkę dentystyczną, która oczyści przestrzenie między zębami, a także irygator, za pomocą którego uda na się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Pamiętajmy, że jedno nie zastępuje drugiego! Dodatkowo warto zainwestować w specjalną skrobaczkę do czyszczenia języka, na którym gromadzi się mnóstwo bakterii. –

Poprawne szczotkowanie

To bardzo ważne, aby dokładnie i poprawnie szczotkować zęby. Mniej istotny jest rodzaj szczoteczki, czy jest manualna czy elektryczna, a ważniejsze jest dbanie o jej regularne wymienianie. Szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż raz na miesiąc oraz po każdej wyleczonej infekcji. Szalenie ważna jest także metoda szczotkowania, najlepiej jest przećwiczyć ją z osobą doświadczoną np. w gabinecie stomatologicznym.

– „Zacznij np. od lewej dolnej połowy zębów, potem przejdź do prawej dolnej, następnie prawej górnej i lewej górnej. Szczoteczkę ustaw pod kątem 45 stopni do powierzchni dziąseł i delikatnymi, obrotowymi ruchami wymiataj zanieczyszczenia w kierunku powierzchni żującej. Podobnie postępuj od strony podniebienia. Z kolei powierzchnie żujące czyść delikatnymi ruchami posuwistymi do przodu i do tyłu. Cała procedura powinna zająć 3-4 minuty. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie”. – skrupulatnie tłumaczy stomatolog Agnieszka Duplaga.

Trzeba również pamiętać, aby po każdym umyciu zębów dodatkowo zastosować płyn dezynfekujący i zadbać o dokładną higienę języka oraz wnętrza jamy ustnej. Sporo pacjentów obawia się także ryzyka połknięcia pasty do zębów zamierającej fluor, na szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest sporo zamienników m.in.: pasty z fosfopeptydem kazeiny czy hydroksyapatytem.

Co poradzić na „zęby mądrości”?

Problematyczne tzw. ósemki do niedawna traktowane były podobnie jak zęby mleczne – nieleczone i zaniedbane. Należy pamiętać, że są one tak samo ważne jak pozostałe. –„ Jeśli ósemki wyrzynają się nieprawidłowo i mogą powodować stłoczenie zębów, zaś dostęp do nich jest utrudniony, co nie pozwala na ich prawidłową higienę, wtedy należy je usunąć” – tłumaczy specjalistka Triclinium. W przypadku, gdy ósemka jest zdrowa, prawidłowo umiejscowiona w łuku zębowym nie powinno się jej usuwać. W każdym przypadku zalecana jest oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą, który powinien indywidualnie ocenić stan zdrowia „zębów mądrości”. 

Choroba cywilizacyjna – próchnica

Próchnica w obecnych czasach dotyka większość społeczeństwa. Powodują ją bakterie próchnicotwórcze występujące w płytce nazębnej, które demineralizują szkliwo poprzez produkcję kwasów z węglowodanów. Bardzo ważna jest jej profilaktyka. Próchnicy można zapobiec m.in. stosując odpowiednią dietę, w której należy zmniejszyć ilość przyjmowanych cukrów oraz produktów bogatych w węglowodany, na rzecz produktów, które zawierają polifenole – czyli związki chemiczne występujące naturalnie w żywności.

Posiadają je: owoce, warzywa, kakao, herbata, zioła i przyprawy. Są to produkty o niskim potencjale próchnicotwórczym, ponieważ polifenole hamują wzrost bakterii w jamie ustnej, obniżają produkcję kwasów oraz hamują przyleganie bakterii do zębów. Warto również jeść więcej produktów kariostatycznych takich jak nabiał. Bardzo ważne jest również pilnowanie regularnych wizyt u stomatologa, które pomogą wyeliminować ryzyko powstania próchnicy.

– Pierwszym niepokojącym objawem mogą być białe plamki, pojawiające się na powierzchni zębów i właśnie w tym momencie należy udać się do specjalisty. Podczas, gdy zmiana próchnicowa jest zaawansowana należy podjąć stosowne leczenie. Jeżeli na tym etapie zaniedbamy podjęcie odpowiedniej terapii to niestety w konsekwencji może to doprowadzić do leczenia kanałowego lub nawet utraty zęba”- przestrzega specjalistka Triclinium.

Niewiele osób jest świadomych, że nieleczona próchnica może również zwiększyć liczbę patogenów, które powodują przejściową bakteriemie, czyli przeniknięcie bakterii z ogniska zakażenia do krwi. Jama ustna jest więc furtką dla bakterii do całego organizmu. Choroby jamy ustnej mogą być początkiem innych poważnych chorób dlatego nie powinno się ich bagatelizować i przeciwdziałać leczyć próchnicę w najwcześniejszym jej stadium.




Jak upiększyć swój uśmiech?

W obecnych czasach zależy nam nie tylko na zdrowych, ale i równych oraz śnieżnobiałych zębach. Niestety nie każdy może pochwalić się tak nienagannym uzębieniem. Jest wiele sposobów na wyrównanie lub utrzymacie pożądanego wyglądu jamy ustnej. Pierwszym z nich jest niewątpliwie leczenie ortodontyczne, które stosujemy w przypadku wad zgryzu. Leczenie ortodontycznie warto rozważyć nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych,, bowiem nieprawidłowo ustawione żeby mogą się szybciej ścierać, psuć, a nawet powodować nieprzyjemny i męczący ból. Na szczęście moda na leczenie ortodontycznie nie przemija, a nowoczesna ortodoncja oferuje skuteczne terapie dla ludzi w każdym wieku.

– Jest oczywiście grupa osób, która wstydzi się noszenia aparatu, takim osobom polecam aparaty ortodontyczne estetyczne. Mogą mieć one wykonane zamki, które są jak najbardziej zbliżone odcieniem do zębów. Innym rodzajem aparatów estetycznych są nakładki invisalig, które są zupełnie przezroczyste i zdejmowalne, jednak nie nadają się dla każdego pacjenta. Są również aparaty lingwialne, których zamki przykłada się na wewnętrzną stronę zębów, podniebienną. Mamy też aparaty z grupy A.L.F. (Advanced Lightwire Functionals).

Mają one formę specjalnie wygiętego cienkiego drucika, montowanego od strony podniebienia. Oprócz skorygowania kształtu szczęki, wpływają bardzo korzystnie również na ogólną poprawę samopoczucia. Dzięki relaksowaniu mięśni żwaczy łagodzą zaburzenia w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego, zmniejszają nieprawidłowe napięcie mięśni posturalnych, poszerzają górne drogi oddechowe, poprawiają symetrię twarzy czy postawę ciała. O tym, który aparat zostanie założony może zdecydować ostatecznie ortodonta, ale po uwzględnieniu możliwości i potrzeb pacjenta – tłumaczy Agnieszka Duplaga

Z kolei osoby niezadowolone z odcienia swoich zębów, mogą zdecydować się na wybielanie. Przed takim zabiegiem wcześniej trzeba wybrać się na skaling i piaskowanie zębów, by oczyścić zęby z kamienia i osadu. Jeżeli pacjent jest zainteresowany wybielaniem to warto, aby nie robił tego na własną rękę, ale udał się do specjalistycznego gabinetu.

Jest sporo domowych past wybielających, które niestety częściej ścierają szkliwo, niż faktycznie działają wybielająco. Tylko doświadczony lekarz stomatolog dokładnie oceni stan uzębienia i doradzi pacjentowi, czy w ogóle taki zabieg jest dla niego niezbędny. Podobnie jak to, czy jest mu niezbędna inna metoda maskująca niedoskonałości zębów, którą są licówki, czyli cienkie płatki nakładane i cementowane na powierzchnię wargową zębów. Można nimi zmienić kształt czy kolor zębów.

Trzeba bowiem wiedzieć, że najważniejszym z trendów w nowoczesnej stomatologii estetycznej jest przede wszystkim dążenie do tego, aby zęby wyglądały jak najbardziej naturalnie.

– Takie zęby charakteryzują się odpowiednimi proporcjami. A więc powinny mie przede wszystkim właściwy stosunek długości do szerokości koron. Istotny jest również kształt koron zębowych, które powinny być proste i równe. Naturalnie wyglądające zęby powinny mieć również zdrowy kolor, jednak niekoniecznie śnieżnobiały. Powinien być dopasowany do naszej karnacji. Co ważne, kolor zębów nie powinien też być identyczny na całej powierzchni zęba, ponieważ – choć nie zwracamy na to na co dzień uwagi – tonacje kolorów różnią się nieco, nawet w obrębie jednego zęba – wyjaśnia Agnieszka Duplaga.

Jak zapewnia specjalistka Triclinium, sposobów na dbanie o zdrowy uśmiech jest wiele. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o tym co najprostsze i za razem najbardziej dla nas dostępne, czyli zdrowej diecie, regularnych wizytach u stomatologa, a także o codziennej i skrupulatnej higienie jamy ustnej.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ