Naturalnie na bóle miesiączkowe



Bóle miesiączkowe dotykają wiele kobiet w różnym wieku. Czasem ból nasila się do tego stopnia, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wtedy zazwyczaj sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Czy istnieją jednak naturalne sposoby na radzenie sobie z bólem? Kozłek lekarski (waleriana) jest powszechnie znany jako środek wspomagający prawidłowy sen i delikatnie uspokajający, ale to nie jedyne jego lecznicze zastosowanie!

Dla ciała i ducha – Waleriana

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), znany pod nazwą waleriana, jest ziołem, którego korzenie stanowią surowiec leczniczy. Waleriana cieszy się popularnością w medycynie konwencjonalnej oraz naturalnej. Stosowana jest od dawna, jako zioło lecznicze m.in. w czasie dolegliwości żołądkowych związanych ze stresem. Dodatkowo udowodniono, że waleriana przynosi ulgę również poprzez swoje działanie rozkurczowe. W takim razie można mówić, że to ziołowy pomocnik podczas walki z bólem menstruacyjnym.

Jak to możliwe? Ekstrakty z korzenia i kłącza waleriany obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego, przyczyniając się do obniżenia napięcia oraz niwelowania niepokoju. Jedno z drugim jest nierozerwalnie związane. Narastający ból oraz fizyczny dyskomfort zwiększają stres. Z kolei stres wzmaga ból. Waleriana pozwala wprowadzić się w stan ukojenia, relaksu i odprężenia. Dzięki temu zmniejsza zarówno subiektywne poczucie bólu, jak i działa rozkurczowo.

Będąc w pracy lub „na szybko” załatwiając różne sprawy, można nie mieć czasu na parzenie ziółek czy smarowanie ciała kremem. Tu z pomocą przychodzą warto sięgnąć po apteczne cukierki walerianowe firmy Reutter z ekstraktem waleriany z olejkiem lawendy. Taka forma waleriany nie tylko wspiera ukojenie w dowolnym miejscu i czasie, ale przy okazji możesz rozkoszować się dobrym smakiem.

Lawenda i Waleriana – Kojące połączenie

Zestawienie waleriany z lawendą nie jest przypadkowe. Kozłek lekarski wykazuje działanie odprężające i uspokajające, z kolei lawenda wycisza oraz wprawia w dobry nastrój. Waleriana w połączeniu z lawendą, daje podwójny efekt. Olejek lawendy obecnej w cukierkach walerianowych Reutter wspomaga ukojenie, które jest cenne zwłaszcza podczas bolesnej miesiączki.

Lawenda działa wspomaga także antyreumatycznie, znieczulająco i rozkurczowo oraz korzystnie wpływa na pobudzenie krążenia. Bóle pleców podczas miesiączki, jak również bóle głowy, rozdrażnienie, czy wzdęcia, są częstymi dolegliwościami. Lawenda w połączeniu z walerianą, stanowią cenne wsparcie. Także ze względu na działanie przeciwbólowe i wiatropędne, dzięki któremu uczucie nadwrażliwości okolic brzucha przestaje być uciążliwe.




PMS – Waleriana na zmniejszenie napięcia

Jako ciekawostkę, warto przytoczyć wnioski z badania klinicznego, przeprowadzonego na 100-u studentkach Uniwersytetu Islamskiego Azad w 2013 roku. Wykazano tam, że ekstrakt z korzenia waleriany może redukować emocjonalne, fizyczne i behawioralne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który dotyka zwłaszcza młode kobiety.

Życie w biegu coraz bardziej stresuje, a kobiety, które chcą być traktowane na równi z mężczyznami, często bagatelizują bóle miesiączkowe czy objawy PMS. Tymczasem można sobie pomóc wspierać się, stosując naturalne preparaty ziołowe.

Polecamy dobroczynne Cukierki Walerianowe niemieckiej firmy Reutter z ekstraktem z waleriany i olejkiem z lawend, które wybrało już tysiące zadowolonych konsumentów. Nie daj się zwieść, zaufaj sprawdzonej marce Reutter. Ponad stuletnie istnienie firmy Reutter, to ogromne doświadczenie i niepowtarzalne najwyższej jakości procesy produkcyjne.

Cukierki walerianowe firmy Reutter z ekstraktem z waleriany i olejkiem lawendy kupisz w dobrych aptekach i zielarniach w cenie ok. 8 zł.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ