Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!



Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!Rozstępy i blizny to problem z którym boryka się wiele kobiet. Chociaż trudno usunąć je domowymi sposobami, to nowoczesne zabiegi kosmetyczne i preparaty pozwalają całkowicie wyeliminować te nieestetyczne zmiany, jeśli zastosuje się je w odpowiednio szybkim czasie.

Usuwanie blizn i rozstępów jest trudne, ponieważ zmiany te są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry. Ich widoczność można zredukować domowymi sposobami np. poprzez masaże, peelingi, silne nawilżanie i stosowanie preparatów regenerujących, jednak ich całkowite wyeliminowanie takimi metodami nie jest możliwe.

Jeden problem, różne rozwiązania

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów i blizn, najlepiej udać się do specjalisty medycyny estetycznej. Najczęściej stosowanymi procedurami w terapii tych zmian są zabiegi laserowe (zarówno laser frakcyjny, jak i CO2) oraz mezoterapie – w tym osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste, które stymulują przebudowę i regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami. Warto pamiętać, że aby uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni morfologię zmian oraz zarekomenduje optymalną terapię zabiegową.

– Zarówno terapia blizn, jak i rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest od wielu czynników np. wielkości i umiejscowienia zmian oraz czasu, który upłynął od ich powstania. Trzeba być świadomym, że usunięcie tak trudnego problemu jakim są rozstępy i blizny wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w wykonywaniu zabiegów. Może się okazać, że już po 2- 3 zabiegach laserowych uzyskujemy bardzo satysfakcjonujące efekty, ale zdarza się również, że w leczeniu starych i rozległych zmian potrzebujemy tych zabiegów dużo więcej – informuje Klaudia Butkiewicz, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Istnieje wiele metod redukcji rozstępów i blizn. Najczęściej stosowane to: laseroterapia frakcyjna, w wyniku której laser wywołuje zmianę struktury skóry wspomagając regenerację kolagenu i elastyny; mezoterapie czyli wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji; peelingi chemiczne (intensywne złuszczanie skóry), a także zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy farmakologiczne leczenie retinoidami.

Zabiegi mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Mezoterapie i osocze bogatopłytkowe są działaniami, które nie wykluczają pacjenta z aktywności dnia codziennego, z kolei silne peelingi oraz laseroterapia wymagają okresu rekonwalescencji oraz ochrony przed słońcem. Jak często należy powtarzać daną procedurę, aby osiągnąć upragniony efekt? Wszystko zależy od stanu wyjściowego zmian z jakimi pacjent zgłasza się do kliniki.




Lepiej zapobiegać

Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Na proces ten wpływają także stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania (na udach, piersiach, pośladkach, w okolicach stawów kolanowych i barkowych i okolicy lędźwiowo – krzyżowej) oraz podczas ciąży (zmiany w okolicach brzucha i piersi).

Poza rozciąganiem skóry, które może być związane np. z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała, ciąży i okresie dorastania towarzyszy silne oddziaływanie hormonów, które znacząco zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Leczenie powstałych już rozstępów jest trudne. Trzeba pamiętać, że im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania, dlatego warto mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają ich występowaniu.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głownie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez kosmetyki pielęgnacyjne.

Pomocne są przy tym dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które nie tylko stymulują produkcję kolagenu i elastyny, ale również ujędrniają i wygładzają skórę oraz działają antyseptycznie. Profilaktyka rozstępów jest szczególnie istotna u kobiet w ciąży. Tutaj najbardziej wskazany jest delikatny masaż i zastosowanie preparatów dermo kosmetycznych (należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży).

Bez względu na to jaką metodę leczenia blizn i rozstępów wybieramy, warto pamiętać, że najłatwiej usunąć udaje się świeże zmiany. Właśnie dlatego dobrze jest działać szybko i podjęcie odpowiedniego leczenia, gdy tylko zauważymy zmianę wyglądu skóry.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ