Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!



Ciało bez rozstępów i blizn? Dzięki medycynie estetycznej to możliwe!Rozstępy i blizny to problem z którym boryka się wiele kobiet. Chociaż trudno usunąć je domowymi sposobami, to nowoczesne zabiegi kosmetyczne i preparaty pozwalają całkowicie wyeliminować te nieestetyczne zmiany, jeśli zastosuje się je w odpowiednio szybkim czasie.

Usuwanie blizn i rozstępów jest trudne, ponieważ zmiany te są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry. Ich widoczność można zredukować domowymi sposobami np. poprzez masaże, peelingi, silne nawilżanie i stosowanie preparatów regenerujących, jednak ich całkowite wyeliminowanie takimi metodami nie jest możliwe.

Jeden problem, różne rozwiązania

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów i blizn, najlepiej udać się do specjalisty medycyny estetycznej. Najczęściej stosowanymi procedurami w terapii tych zmian są zabiegi laserowe (zarówno laser frakcyjny, jak i CO2) oraz mezoterapie – w tym osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste, które stymulują przebudowę i regenerację skóry objętej bliznami i rozstępami. Warto pamiętać, że aby uzyskać możliwie najlepszy efekt terapeutyczny konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni morfologię zmian oraz zarekomenduje optymalną terapię zabiegową.

– Zarówno terapia blizn, jak i rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej uzależniona jest od wielu czynników np. wielkości i umiejscowienia zmian oraz czasu, który upłynął od ich powstania. Trzeba być świadomym, że usunięcie tak trudnego problemu jakim są rozstępy i blizny wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w wykonywaniu zabiegów. Może się okazać, że już po 2- 3 zabiegach laserowych uzyskujemy bardzo satysfakcjonujące efekty, ale zdarza się również, że w leczeniu starych i rozległych zmian potrzebujemy tych zabiegów dużo więcej – informuje Klaudia Butkiewicz, kosmetolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Istnieje wiele metod redukcji rozstępów i blizn. Najczęściej stosowane to: laseroterapia frakcyjna, w wyniku której laser wywołuje zmianę struktury skóry wspomagając regenerację kolagenu i elastyny; mezoterapie czyli wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji; peelingi chemiczne (intensywne złuszczanie skóry), a także zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego czy farmakologiczne leczenie retinoidami.

Zabiegi mogą być mniej lub bardziej inwazyjne. Mezoterapie i osocze bogatopłytkowe są działaniami, które nie wykluczają pacjenta z aktywności dnia codziennego, z kolei silne peelingi oraz laseroterapia wymagają okresu rekonwalescencji oraz ochrony przed słońcem. Jak często należy powtarzać daną procedurę, aby osiągnąć upragniony efekt? Wszystko zależy od stanu wyjściowego zmian z jakimi pacjent zgłasza się do kliniki.




Lepiej zapobiegać

Podstawowym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne. Na proces ten wpływają także stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania (na udach, piersiach, pośladkach, w okolicach stawów kolanowych i barkowych i okolicy lędźwiowo – krzyżowej) oraz podczas ciąży (zmiany w okolicach brzucha i piersi).

Poza rozciąganiem skóry, które może być związane np. z szybkim wzrostem lub przyrostem masy ciała, ciąży i okresie dorastania towarzyszy silne oddziaływanie hormonów, które znacząco zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Leczenie powstałych już rozstępów jest trudne. Trzeba pamiętać, że im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania, dlatego warto mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają ich występowaniu.

Bardzo ważna jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głownie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez kosmetyki pielęgnacyjne.

Pomocne są przy tym dermokosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które nie tylko stymulują produkcję kolagenu i elastyny, ale również ujędrniają i wygładzają skórę oraz działają antyseptycznie. Profilaktyka rozstępów jest szczególnie istotna u kobiet w ciąży. Tutaj najbardziej wskazany jest delikatny masaż i zastosowanie preparatów dermo kosmetycznych (należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży).

Bez względu na to jaką metodę leczenia blizn i rozstępów wybieramy, warto pamiętać, że najłatwiej usunąć udaje się świeże zmiany. Właśnie dlatego dobrze jest działać szybko i podjęcie odpowiedniego leczenia, gdy tylko zauważymy zmianę wyglądu skóry.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ