Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić?



Przebarwienia posłoneczne – jak sobie z nimi radzić? Wakacje to niełatwy czas dla naszej skóry. Częsta ekspozycja na silne promieniowanie UV, mimo stosowania filtrów SPF, może skutkować pojawieniem się pod koniec lata przebarwień. Skąd biorą się nieestetyczne plamy na skórze i jak sobie z nimi radzić?

Po wspaniałych wakacjach zostają nam cudowne wspomnienia, ale czasem niestety także przykre pamiątki w postaci miejscowych przebarwień skóry. Aby ich uniknąć, warto nawet podczas najbardziej beztroskiego urlopu pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, opierającej się przede wszystkim na stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV. Jeśli jednak na czas wakacji zapomniałaś o wszelkich obowiązkach, także tych związanych z twoją skórą, sezon powinnaś zakończyć zabiegiem regeneracyjnym, np. z wykorzystaniem lasera tulowego Lavieen.

Skąd się biorą przebarwienia?

W wyniku ekspozycji na słońce, promienie UV przenikają przez nasz naskórek, stymulując do działania komórki pigmentacyjne (melanocyty). Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z nich zaczną wydzielać znaczne ilości melaniny. Miejscowe nagromadzenie melaniny (hiperpigmentacja) prowadzi do powstawania małych, okrągłych, czasem rozlanych plam na skórze.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym predyspozycje do powstania przebarwień posłonecznych są: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne – w tym okres ciąży oraz menopauza, choroby wątroby i tarczycy, stany zapalne, leki – tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdepresyjne, niektóre kosmetyki i perfumy, szczególnie zawierające olejek bergamotowy.

Jesienna wizyta w gabinecie

Medycyna estetyczna ma do zaoferowania kilka metod walki z niechcianymi przebarwieniami. Jedną z nich są peelingi chemiczne. To sposób skuteczny, jednak wiążący się z co najmniej tygodniowym złuszczaniem skóry twarzy, wymagającym często czasowej rezygnacji z pracy zawodowej oraz późniejszej codziennej, wielomiesięcznej pielęgnacji.

Do często stosowanych procedur należy także zabieg mezoterapii. Jest to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych, takich jak arbutyna, retinol, aminokwasy, dezoksyrybonukleotydy, witaminy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne.

– Mezoterapia pozwala na ujednolicenie kolorytu skóry i skutecznie ją nawilża, jednak w przypadku poważnych zmian posłonecznych najbardziej polecam zabieg laserowy, szczególnie z użyciem lasera tulowego. W naszej klinice posiadamy innowacyjny, jedyny w Polsce laser tego typu, który doskonale radzi sobie z usuwaniem nieestetycznych zmian skórnych – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie.

Laser Lavieen o długość fali 1927nm deklasuje inne metody, czyszcząc skórę ze zmian pigmentowych i aktywując procesy regeneracyjne. – Doskonale leczy melasmę, zmarszczki, duże pory i inne zmiany skórne. Dzięki temu, że jest to laser nieablacyjny, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, co zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań. Sub-ablacyjny tryb lasera jest najlepszym rozwiązaniem dla leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny. Dzięki jego właściwościom, może być również zastosowany u osób o ciemnej karnacji. Skuteczność tej terapii potwierdzają liczne badania kliniczne i zadowoleni pacjenci – dodaje dr Niedziałkowski.




Domowe metody na przebarwienia

W przypadku trudnych przebarwień warto efekt działania zabiegu laserowego wspomóc odpowiednio nakierowaną domową pielęgnacją. W aptekach czy drogeriach dostępnych jest wiele kremów i maści pomagających wyrównać koloryt skóry.

Jeśli zaś jesteś zwolenniczką naturalnych produktów, możesz wybrać domowej roboty maseczki, np. z ogórka lub cytryny, które mają właściwości nawilżające i rozjaśniające. Aby ich działanie było dla nas bardziej korzystne, należy przed nałożeniem wykonać nie tylko oczyszczanie skóry, ale także delikatny peeling, który przygotuje skórę do wchłonięcia cennych dla niej składników.

– Warto pamiętać, że pielęgnacja domowa może pomóc w walce z przebarwieniami, ale z pewnością nie jest w stanie zastąpić zabiegu laserowego wykonanego w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Na przebarwienia trzeba patrzeć zawsze holistycznie i leczyć całego pacjenta, o czym zapomina wielu specjalistów w tej dziedzinie – podsumowuje dr Niedziałkowski.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ