Dbaj o serce masz tylko jedno!



Dbaj o serce masz tylko jedno! Dowiedz się, jak dbać o serce, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Choroby kardiologiczne wciąż zajmują niechlubne, pierwsze miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.

Brak ruchu, stres, nieprawidłowa dieta, używki – to główni winowajcy, odpowiedzialni za problemy kardiologiczne Polaków. W dzisiejszym artykule skupimy się na odżywianiu, okazuje się bowiem, że nasze serce nie może żyć przede wszystkim bez magnezu i potasu – a szacuje się, że ponad 60% z nas cierpi na niedobory przynajmniej jednego z tych pierwiastków…

POKOCHAJ MAGNEZ, ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z POTASEM

Badania wskazują na nierozerwalny związek pomiędzy poziomem magnezu, a poprawą ciśnienia tętniczego. Osoby, które jedzą dużo tego cennego minerału, są nawet o 50% mniej narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia! Magnez jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie nerwowo-mięśniowe, a jego zadaniem jest zapobieganie nierównej i przyspieszonej akcji serca.

To właśnie dzięki niemu serce bije w jednostajnym rytmie, miarowo i spokojnie. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie zabezpiecza również przed nadciśnieniem, a brak tego pierwiastka wywołuje nieprawidłowe skurcze tętnic. Dodatkowo, magnez odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi oraz obniża stężenie złych tłuszczów, zmniejszając tym samym ryzyko występowania udarów mózgu, zawałów serca czy miażdżycy.

To jednak, z czego magnez jest szczególnie znany, to jego związek ze stresem – to właśnie magnez przeciwdziała szkodliwemu wpływowi stresu na organizm, a jego braki szybko odczuwamy np. w postaci bólu w klatce piersiowej.

Równie dobroczynny wpływ na układ krążenia ma potas – siła napędowa komórek mięśniowych – a zatem i serca. Dba o jego właściwe ukrwienie, zapewnia sprawny przepływ krwi przez naczynia wieńcowe i utrzymuje właściwe ciśnienie krwi, co minimalizuje ryzyko zawału czy rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Oprócz bezpośredniego wpływu na pracę serca, potas działa ochronnie na cały układ sercowo-naczyniowy.

Zwiększa wydalanie sodu przez nerki, tym samym regulując poziom wody w organizmie i chroniąc przed nadciśnieniem tętniczym. Potas nie jest lekarstwem na dolegliwości układu krążenia, ale jego odpowiedni poziom jest konieczny dla prawidłowego działania serca.

Niedobory potasu i magnezu sprawiają, że jesteśmy nerwowi, bardzo szybko się męczymy, a także odczuwamy nieregularny rytm bicia serca (zaburzenia rytmu, kołatanie). Nieprawidłowa podaż tych pierwiastków powoduje może także skurcze mięśni, drgania powiek czy puchnięcie nóg i rąk. W stanach zaawansowanych niedoborów tych pierwiastków może rozwinąć się także depresja.

NIEDOBORY I ICH UZUPEŁNIANIE

Narażone na niedobory potasu i magnezu w organizmie są przede wszystkim osoby, żyjące w ciągłym stresie oraz te, których codzienna dieta bogata jest w sól, gazowane napoje, kawę, alkohol, słodycze oraz produkty przetworzone, które hamują ich wchłanianie. Przykładowo, wypicie małej puszki napoju gazowanego przez dziecko, skutecznie blokuje przyswajanie magnezu przez 24 godziny!

Na niedobory magnezu cierpią także osoby w trakcie restrykcyjnego odchudzania oraz ci, którzy mają problemy z jego przyswajalnością. Tak jak i w przypadku innych pierwiastków, witamin czy mikroelementów, wszystko, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, możemy znaleźć w pożywieniu – szczególnie w owocach i warzywach.




To, że powinniśmy w jak największym wymiarze korzystać z dobrodziejstw natury, nie jest żadną tajemnicą – wyjaśnia Katarzyna Barwińska ekspert firmy Rabenhorst – znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z warzyw i owoców.

Obecnie jesteśmy w szczycie sezonu i dostępność naturalnych produktów jest wysoka, dlatego do woli cieszmy się świeżymi owocami i warzywami. Gdy okres jesienno-zimowy pozbawi nas tego dobrodziejstwa, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety żywności, która wzbogacana jest stosownymi pierwiastkami czy witaminami. Mogą być to na przykład specjalnie komponowane soki owocowe tworzone z myślą o dostarczeniu odpowiednich wartości w skuteczny i smaczny sposób.

WYBIERAJ ŚWIADOMIE

Natura zadbała, abyśmy nie cierpieli na niedobory potrzebnych witamin, pierwiastków i wartości odżywczych. Szczególne bogate w magnez są zielone liście, orzechy i nasiona. Bardzo dobrym źródłem potasu są np. suszone owoce. Ważne jest przy tym, aby nasze złe nawyki nie niweczyły sukcesu, tkwiącego w codziennej, zbilansowanej diecie.

Nawet kilogramy szpinaku czy suszonej moreli nie pomogą, jeśli w ślad za świadomym sięganiem po zdrowe produkty nie pójdzie kompleksowa zmiana złych nawyków.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ