Jakie zadania spełnia dieta na cellulit?



Stosowanie nawet najbardziej skutecznych sposobów na cellulit, takich jak kremy antycellulitowe czy uprawianie sportu, jednocześnie przy nieodpowiednim odżywianiu, nie pozwoli nam cieszyć się gładką skórą. Jakie produkty należy więc ograniczyć lub wyeliminować, a jakie powinny znaleźć się w naszej diecie, aby pozbyć się cellulitu?

Jak ważna jest dieta?

Likwidacja cellulitu jest niemożliwa bez odpowiednio dobranej diety. Jednak – z drugiej strony – niewłaściwy jadłospis może szybko zniweczyć efekty naszej dotychczasowej pielęgnacji antycellulitowej. Właściwe odżywianie przynosi przede wszystkim korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dlatego dieta nie powinna być stosowana doraźnie w celu radzenia sobie z tym konkretnym problemem, ale musi być stałym elementem naszego codziennego życia.

Jakie zadania spełnia dieta na cellulit?

Aby zredukować skórkę pomarańczową, należy stosować dietę, która:

– przyspieszy metabolizm (szczególnie rozkładanie tłuszczów);
– wspomaga usuwanie toksyn i nadmiaru wody, (ponieważ szczególnie te czynniki podwyższają ryzyko pojawienia się cellulitu).

Produkty niewskazane.

Z jakich produktów należy całkowicie zrezygnować lub przynajmniej je ograniczyć?

1. Tłuste potrawy.

Zrezygnować należy z ciężkostrawnych, tłustych potraw będących źródłem lipidów, które tworzą grudki cellulitu. Chodzi o fast foody, żywność wysoko przetworzoną czy smażoną na głębokim tłuszczu.

2. Produkty zawierające chemię.

Do odkładania się w tkankach toksyn prowadzi spożywanie chemii, która zawarta jest w wysoko przetworzonej żywności i daniach gotowych. Bardzo ważne jest czytanie składów kupowanych produktów i unikanie tych, które zawierają wiele chemicznych dodatków.

3. Sól.

Unikać należy soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Spowalnia to niestety usuwanie toksyn przyczyniających się do powstawania cellulitu.

4. Kawa.

Trzeba ograniczyć także ilość wypijanej kawy. O ile jedna filiżanka w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na organizm, o tyle większa ilość może już zaszkodzić.

Co powinno znaleźć się w jadłospisie?

Osoby, które zmagają się cellulitem, powinny spożywać jak najwięcej:

– warzyw i owoców, które są źródłem witamin i mikroelementów;

– cynku (orzechy, nasiona) i potasu (ziemniaki, pomidory, sałata), które pomagają usuwać skórkę pomarańczową;

– produktów pełnoziarnistych, które pomagają usunąć toksyny, a dodatkowo zapewniają uczucie sytości na wiele godzin;

– ryb, którymi można zastąpić niezdrowy tłuszcz, gdyż zawierają kwasy tłuszczowe omega. Są one potrzebne do budowy warstwy lipidowej naskórka, ale nie budują grudek cellulitowych;

– produktów zawierających antyoksydanty (np. pomidory), które zapobiegną procesom starzenia się skóry.

Warzywa

Dobrym wyborem będą brokuły i buraki, które zawierają mnóstwo mikroelementów, a jednocześnie są bardzo dietetyczne. Brokuły bogate są w kwas liponowy i witaminę C, a ich składniki mają zdolność do odbudowy kolagenu w skórze. W burakach poza likopenem znajdziemy witaminy A, C i E.

Warzywa te doskonale usuwają toksyny, a także poprawiają krążenie. Posiłki warto wzbogacić kiełkami fasoli, w których znajdziemy witaminy A, B, C, D, E i K, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez i cynk.




Owoce

Doskonałym źródłem minerałów mogą być także owoce, takie jak jabłka czy banany, które są obfite w potas, a banany dodatkowo w cynk. Pamiętajmy jednak, że owoce zawierają o wiele więcej cukrów niż warzywa. Dlatego najlepiej sięgać po nie w pierwszej połowie dnia, gdyż zawarte w nich cukry zostaną szybko rozłożone i nie wpłyną na wzrost wagi.

Woda i zielona herbata

Aby pozbyć się cellulitu powinniśmy pić duże ilości wody, dzięki której usuniemy nadmiar toksyn z organizmu. Z kolei zielona herbata oczyszcza z toksyn, pomaga usunąć nagromadzone komórki tłuszczowe, przyśpiesza metabolizm, a do tego stanowi źródło witamin (A, B, C, E, K i P), cynku oraz potasu.

Nie tylko dieta

Mimo, że zmiana nawyków żywieniowych jest podstawowym elementem walki z tą niedoskonałością, nie możemy zapominać o kremach na cellulit jak np. Vialise. W jego składzie znajduje się kofeina oraz ekstrakty z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, bylicy boże drzewko i alg.

Składniki te:

– rozbijają komórki tłuszczowe (przyspieszają proces lipolizy);

– usuwają toksyny (zapobiegają rozrostowi lipidów);

– poprawiają krążenie (dzięki czemu pozbycie się toksyn i rozbitych komórek tłuszczowych będzie w ogóle możliwe).

Niezbędny jest także regularny ruch, szczególnie dla osób, które pracują w pozycji siedzącej lub stojącej. Doskonale sprawdzi się aerobik, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, jednak wystarczy nawet codzienny spacer, który pobudzi krążenie. Ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach, możemy wykonywać w domowym zaciszu lub w klubach fitness.

Pamiętajmy, że zdrowe posiłki mogą być smaczne, a jednocześnie wpływać korzystnie na nasz organizm. Wykluczyć należy głodówki i diety, które nie są zbilansowane i oparte o jeden składnik (monodiety). Najważniejsze to próbować wszystkich dostępnych metod, ponieważ nawet najlepsze sposoby na cellulit dadzą niewielkie efekty, gdy będą stosowane pojedynczo.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ