Pożegnaj siwe włosy



Siwe włosy kojarzyły się kiedyś dosyć jednoznacznie z dojrzałym wiekiem. Obecnie jest to jednak problem, który dotyka coraz młodszych osób, często poniżej 30 roku życia. O ile w przypadku mężczyzn zmiana koloru włosów może być postrzegana jako korzystna, u kobiet z reguły wywołuje obniżenie samooceny i silne kompleksy. A rozwiązaniem tego problemu może być nie tylko regularna koloryzacja. O skutecznym sposobie na walkę z siwymi włosami mówi dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic.

32% kobiet poniżej 30 roku życia posiada pierwsze siwe włosy

– 32% kobiet poniżej 30 roku życia zauważa pierwsze siwe włosy. Jeszcze 20 lat temu ten odsetek nie przekraczał 18%. W wieku 50 lat już połowa populacji ma 50% siwych włosów – mówi dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic. Proces ten jest więc w dzisiejszych czasach niemal powszechny i można porównać go do pojawiających się wraz z upływem czasu zmarszczek.

Wszyscy wiemy, że możemy z nimi walczyć i spowalniać procesy starzenia się skóry. Tak samo jest z siwiejącymi włosami, ale dostępne i skuteczne metody nie są jeszcze tak dobrze znane, jak w wypadku pielęgnacji cery. A dla wielu kobiet siwienie to naprawdę olbrzymi problem, który przekłada się na obniżenie samooceny i poziomu pewności siebie. Dlaczego mówimy tylko o kobietach, kiedy zmiany te dotykają w równiej mierze mężczyzn?

– Nie ma tu sprawiedliwości – panie posiadające siwe włosy zawsze uważają, że wyglądają gorzej, starzej i często faktycznie są tak postrzegane, podczas gdy panowie ze szpakowatymi włosami zazwyczaj zyskują na tej zmianie, a ich wygląd staje się bardziej interesujący, nabiera charakteru – dodaje założycielka kliniki Sthetic.

Gdzie leży źródło problemu?

Siwienie może być spowodowane dwiema przyczynami. – Pierwszą z nich są nieprawidłowości w pigmentacji, czyli zaburzenia funkcjonowania procesów zachodzących w melanocytach produkujących melaninę (naturalny barwnik). Redukcja syntezy i transferu melaniny sprawiają, że w komórkach dochodzi do dekoloryzacji istniejących pigmentów, czyli odbarwienia włosów.

Drugą przyczyną może być depigmentacja istniejącej już melaniny, spowodowana ubytkami katalazy – enzymu niezbędnego do zachowania naturalnego koloru i kumulacją nadtlenku wodoru, który odbarwia włosy – wyjaśnia dr Jagielska.

Niezależnie od źródła problemu siwienie zmienia ich kolor na zupełnie biały lub lekko kremowy, ale nie tylko to. Włosy różnią się też strukturą, przez co są trudniejsze do ułożenia, bardziej suche, łamliwe i pozbawione blasku.




Nie tylko koloryzacja

Jakie możliwości mamy do wyboru? Oczywiście możemy zdecydować się na koloryzację w domu lub w salonie fryzjerskim i powtarzać ją regularnie, co obecnie wybiera większość posiadaczek siwych włosów. Pomóc mogą też suplementy diety.

– Najważniejsze, żeby miały dużo antyoksydantów, np. koenzym Q10, witaminę B10, resveratrol – te składniki mogą trochę opóźniać siwienie włosów, ale musimy pamiętać, że nie zlikwidują problemu całkowicie – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska.

Pierwsza kompleksowa kuracja przeciwko siwieniu

Sześć lat badań i współpracy z francuskim ośrodkiem badawczym i szpitalem specjalizującym się w badaniu włosów i skóry – tyle czasu potrzebne było do odkrycia najbardziej skutecznej molekuły przeciw siwym włosom, peptydu RE30. Został on wykorzystany w kompleksowej kuracji przeciwko siwieniu PHYTO RE30.

– Formuła tego preparatu naśladuje działanie obecnego naturalnie w organizmie hormonu pobudzającego komórki do tworzenia barwnika. Zapewnia to ochronę przed obiema przyczynami siwienia – wzmocnienie pigmentacji przez pobudzenie wzrostu syntezy melaniny, wzrost transferu melaniny oraz ochronę przed depigmentacją (wzmocnienie aktywności katalazy i inhibicję nadtlenku wodoru) – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska.

– Oprócz tego PHYTO RE30 zapewnia też działanie pielęgnacyjne, upiększające. Ekstrakt z purpurowego tulipana wzmacnia włókna włosa poprzez działanie na białko KAP, główną proteinę, działającą na spoistość włosa, dzięki czemu są one bardziej odporne, łatwiejsze do ułożenia i po prostu piękniejsze – dodaje.

Kompleksowość działania PHYTO RE30 oraz jego wydajność i wygodna aplikacja sprawiają, że skuteczna walka z siwieniem jest nie tylko możliwa, ale też dostępna dla wszystkich dotkniętych tym problemem.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ