Botoks: zastosowania, o których nie wiedziałaś



Botoks, zabieg nr 1. wśród gwiazd i najchętniej wybierana kuracja odmładzająca. Ciężko poddać ocenie źródło jego popularności, ale jednym z pewniejszych jest po prostu moda i dostępność metody w wielu gabinetach. Gdy myślimy „odmładzanie”, w głowie od razu pojawia się „botoks”. Ale czy spłycanie zmarszczek to jego jedyne zastosowanie?

Botoks, zabieg nr 1 wśród gwiazd i najchętniej wybierana kuracja odmładzająca. Ciężko poddać ocenie źródło jego popularności, ale jednym z pewniejszych jest po prostu popularność i dostępność. Gdy myślimy „odmładzanie”, w głowie od razu pojawia się „botoks”. Ale czy spłycanie zmarszczek to jego jedyne zastosowanie?

W tym artykule nie będziemy – po raz kolejny – zajmować się botoksem w procesie odmładzania i spłycania zmarszczek. Czas poznać jego alternatywne wskazania i przekonać się, że medycyna estetyczna i jej możliwości naprawdę została stworzona, by służyć człowiekowi ; )

Botoks na bruksizm: bruksizm to schorzenie, które objawia się zgrzytaniem zębami, prowadzącym do ich ścierania. Nie jest ono kontrolowane przez człowieka i występuje głównie nocą, podczas snu. Spowodowane jest bolesnym napięciem mięśni żuchwy. W przypadku bruksizmu botoks wstrzykuje się właśnie w te mięśnie, co prowadzi do redukcji ich siły.

Według specjalistów najlepsze efekty przynosi wstrzykiwanie toksyny botulinowej co pół roku przez okres dwóch lat. Po pewnym czasie lekarz może ocenić, czy konieczne są kolejne serie zabiegu, czy osiągnięty już został pożądany efekt.

Botoks na nadpotliwość: Najmniej znanym zastosowaniem botoksu jest leczenie nadmiernej potliwości. To częsta przypadłość, zwłaszcza wśród osób prowadzących stresujący styl życia. Leczy się ją stosując farmakoterapię, odpowiednie kosmetyki ograniczające wydzielanie potu, ale uzyskany efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący, a przede wszystkim pozostaje nietrwały.




Toksyna botulinowa umożliwia zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych, co prowadzi do zatrzymania wydzielania potu przez zlokalizowane tam gruczoły potowe. Takie zastosowanie botoksu cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób pracujących na wysokich stanowiskach lub w grupie, gdzie liczy się profesjonalny wygląd. Co ważne, wykonywany jest w znieczuleniu ze względu na bolesność (zwłaszcza wewnętrznych stron dłoni).

Botoks na migrenę: Choć pewnie niewielu z Was o tym słyszało, od kilku lat skutecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest zastosowanie botoksu. Tę właściwość toksyny botulinowej odkryli lekarze medycyny estetycznej dosłownie przypadkowo w trakcie zabiegów odmładzających.

Podaje się malutkie dawki toksyny podskórnie, w ustalone miejsca na głowie. To rozwiązanie trwalsze od stosowania niezdrowych dla naszego żołądka tabletek i skuteczne.

Artykuł napisany we współpracy z dr Urszulą Brumer, lekarką medycyny estetycznej, właścicielką Kliniki Medycyna Młodości.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ