Zdrowe i czyste uszy? Postaw na profilaktykę!



O uszy trzeba dbać – o tym wiemy wszyscy. Niestety, kłopoty z uszami to bardzo częsty problem, który może dotyczyć każdego – bez względu na wiek. Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła bólu ucha, uporczywego swędzenia i łaskotania, chwilowego przytkania, obrzęku czy niedosłuchu. Podłoże tych objawów bywa różne.

Zazwyczaj najczęstszą przyczyną dyskomfortu jest nieprzewidziana infekcja w obrębie narządu słuchu. Czasem jednak objawy te mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowej, ale także nawet nadmiernej higieny uszu. Niezależnie od przyczyny, warto sięgnąć po wyrób medyczny AURIMAX, który nie tylko szybko i skutecznie wesprze w walce z problemami usznymi, ale także pomoże w codziennej profilaktyce zarówno u starszych, jak i u najmłodszych domowników.

Boli, piecze, łaskocze? Uważaj – to może być infekcja!

Zapalenie ucha zewnętrznego to powszechnie występujący problem. Może być ono wywołane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym bądź grzybiczym, ale także infekcją mieszaną. Trudno jest jednoznacznie określić jego przyczynę – zatkanie ucha woskowiną, podrażnienie ucha i wprowadzenie bakterii w trakcie drapania, zanurzanie uszu w wodzie podczas kąpieli w basenie czy jeziorze, a czasem wystarczy chwilowe „przewianie” podczas spaceru.

Bez względu na nią towarzyszące infekcji objawy tj. promieniujący ból czy swędzenie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie wszystkim, a w szczególności dzieciom.

Trochę teorii?

Ludzkie ucho skonstruowane jest w taki sposób, by samodzielnie chronić się przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz negatywnym atakiem drobnoustrojów. To w tym właśnie celu skóra wyściełająca przewód słuchowy zewnętrzny wydziela tzw. woskowinę. Niestety, wydzielina ta w kontakcie z wodą pęcznieje, tworząc korki sprzyjające rozwojowi bakterii, które mogą prowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego (tzw. „ucho pływaka”).

Dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi patogenów wywołujących choroby stanowią mechaniczne uszkodzenia i mikrozadrapania naskórka, do których może dojść m.in. w trakcie nieodpowiednio przeprowadzanych czynności pielęgnacyjnych. Najważniejsze w zapobieganiu zapaleniom ucha jest dbanie o prawidłową higienę uszu i nawilżenie skóry przewodu słuchowego, która jest fizjologiczną barierą ochronną.

Przede wszystkim należy unikać jakichkolwiek manipulacji w uszach, czyszczenia patyczkami i drapania. Ważne jest również zabezpieczenie skóry przewodu słuchowego przed kąpielą w basenie lub jeziorze (np. natłuszczenie delikatnymi środkami) oraz jej właściwe osuszenie i nawilżenie po skorzystaniu z basenu.

Profilaktyka to podstawa

Dbając o codzienną higienę ciała nie należy zapominać o uszach. Warto jednak czynić to z głową. Powszechnie dostępne patyczki kosmetyczne to wróg numer 1, stanowiący największe zagrożenie. STOP!

Wprowadzając nieumiejętnie pałeczkę do przewodu słuchowego narażamy się na niepotrzebne podrażnienia wnętrza ucha, a zamiast usunąć zalegającą woskowinę możemy dodatkowo wcisnąć ją głębiej przytykając ucho, natomiast jeśli wsuniemy patyczek zbyt gwałtownie i za głęboko – ryzykujemy uszkodzeniem błony bębenka, które w konsekwencji może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze słuchem.

Korzystanie z patyczków dozwolone jest wyłącznie w obrębie małżowiny. Chcąc usunąć nadmiar woskowiny, a także zadbać o jak najlepsze nawilżenie skóry przewodu słuchowego, warto skorzystać z preparatów ściśle do tego przeznaczonych, takich jak Aurimax.




Aurimax jest całkowicie bezpiecznym wyrobem medycznym. Stosowany regularnie w codziennej pielęgnacji uszu, zmiękcza zalegającą woskowinę i pomaga w jej łatwym usunięciu. Dzięki bogactwu naturalnych składników i olejków (oczyszczony olej z oliwek, rozmaryn lekarski, olejek cytrynowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, z drzewa herbacianego, z oregano) dba o utrzymanie optymalnej wilgotności wnętrza przewodu słuchowego, łagodzi też wszelkie podrażnienia naskórka, pomagając w jego regeneracji.

Dostępny w wygodnej formie spray’u ułatwia precyzyjną aplikację zwłaszcza u najmłodszych, a zdejmowana końcówka umożliwiająca jej mycie gwarantuje higieniczność, dzięki czemu produkt może być stosowany przez wielu domowników.

Co ważne, spray Aurimax stanowi także nieocenione wsparcie w przypadku istniejącego już zapalenia ucha zewnętrznego. Zawarte w nim składniki roślinne wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, dzięki czemu preparat wspiera leczenie infekcji, łagodząc towarzyszące jej objawy tj. ból, obrzęk czy silne swędzenie. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 24. miesiąca życia oraz osób dorosłych.

Aurimax? Dobrze jest mieć go zawsze przy sobie!

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ