Igłą w ból czyli innowacyjność ortopedii regeneracyjnej



Problemy z kolanem, łokieć tenisisty lub inny uraz sportowy… w pierwszym odruchu sięgamy po leki przeciwbólowe, które niestety tylko na chwilę uśmierzają ból. Skutecznym ratunkiem dla ścięgien, tkanek i stawów jest natomiast ortopedia regeneracyjna, która poprzez zabiegi stymulujące naturalne procesy naprawcze wspomaga odbudowę chorych tkanek i umożliwia szybszy powrót do aktywności. O tym czym różni się ortopedia regeneracyjna od klasycznej pytamy dr Marcina Malcewicza z Dermamed – Ortopedia we Wrocławiu.

CZYM RÓŻNI SIĘ ORTOPEDIA REGENERACYJNA OD KLASYCZNYCH METOD LECZENIA?

Klasyczna ortopedia bazuje głównie na leczeniu farmakologicznym przy użyciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub zastrzyków na bazie sterydów, które tak naprawdę nie likwidują przyczyn problemów. Kolejnym etapem jest operacja usuwająca problem fizycznie istniejący, wymagająca długiej rekonwalescencji. Natomiast ortopedia regeneracyjna to nowy kierunek w medycynie.

Za pomocą innowacyjnych technik stymuluje się procesy naprawcze poprzez wymuszenie w organizmie pacjenta procesu regeneracji uszkodzonych lub chorych tkanek.

JAK TO DZIAŁA?

Obecnie najskuteczniejszymi metodami w ortopedii regeneracyjnej są zabiegi przy użyciu osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Francuzki anestezjolog, prof. Joseph Choukroun przez wiele lat prowadził badania nad najskuteczniejszym sposobem walki z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi, w wyniku których powstała nowa metoda i-PRF, zmieniająca podejście środowiska medycznego do leczenia wielu problemów ortopedycznych.

JAK WYGLĄDA PROCES LECZENIA METODĄ I-PRF?

Zabieg jest doskonale tolerowany przez pacjentów. Przykładowo regeneracja stawu kolanowego komórkami macierzystymi i-PRF to tylko 2 ukłucia – typowe pobranie krwi i zastrzyk z komórkami w chore miejsce. To praktycznie bezbolesna procedura. Po zabiegu należy odciążać przez kilka dni leczony staw czy ścięgno, ale pacjent nie wymaga hospitalizacji.




ILE ZABIEGÓW POTRZEBA DLA UZYSKANIA EFEKTU?

To zależy od wieku pacjenta, leczonego problemu oraz nasilenia dolegliwości. W przypadku stawów – pożądane efekty lecznicze daje seria już kilku zabiegów.

Dużo szybciej można uzyskać poprawę stanu pacjentów, którzy mają problemy ze ścięgnami czy rozcięgnami. W takich sytuacjach często chorzy czują się usatysfakcjonowani już po jednym zabiegu.

JAKIE SCHORZENIA MOŻNA LECZYĆ TĄ METODĄ?

Metody te mają bardzo szerokie zastosowania. Najczęstsze wskazania to różne schorzenia stawów, przede wszystkim kolanowego, biodrowego, czy barku. Metoda pomaga również w takich problemach jak: łokieć tenisisty, urazy ścięgna Achillesa, przeciążenie rozcięgna stopowego, uszkodzenie i ubytki chrząstki stawowej, zapalenie kaletek, a to tylko początek listy schorzeń.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA LECZYĆ SILNE STANY ZAPALNE?

W przypadku tego typu schorzeń najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia Sanakin. Jest to najsilniejszy stworzony przez naturę sposób leczenia stanu zapalnego. Polega na podaniu surowicy zawierającej białka przeciwzapalne bezpośrednio w źródło zapalenia. Białko blokuje receptory cytokiny prozapalnej, która odpowiada za indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową i degradację chrząstki.

Terapia umożliwia zahamowanie procesu zapalnego i jego objawów, w tym silny ból, zapobiegając niszczeniu chrząstki stawowej. Pełna kuracja zapewniająca skuteczność wymaga 3-5 iniekcji, a ich ilość ustalana jest indywidualnie z lekarzem.

Metoda ta idealnie sprawdzi się w leczeniu: zapalenia wszystkich stawów, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, uszkodzeń krążków międzykręgowych, entezopatii (ból ścięgna Achillesa, łokieć golfisty, łokieć tenisisty), naderwanych włókien mięśniowych lub pęczków mięśniowych i wielu innych. Wszystkie wspomniane zabiegi można wykonać w pierwszym Ośrodku Ortopedii Regeneracyjnej Dermamed we Wrocławiu.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ