Bank komórek macierzystych



Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, nasz organizm regeneruje komórki, tkanki i narządy. Pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych, które pobrano z tkanki tłuszczowej, uzyskał pierwszy szpital w Polsce. Dzięki umieszczeniu ich w parach ciekłego azotu (-196 st.C.) mogą być wykorzystane w przyszłości.

Komórki macierzyste regenerują organizm.

Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, zdolność do częściowej odnowy, mają narządy (wątroba, nerki, trzustka, płuca), naczynia, nerwy, mięśnie czy kości. Regenerują się zużyte komórki nabłonka skóry czy śluzówka przewodu pokarmowego. Z komórek pierwotnych występujących w naszym szpiku, wielokrotnie odnawiają się z kolei, krwinki czerwone i białe.

Niestety ich liczba, wraz z wiekiem, zmniejsza się. W młodości mamy ok. 80 milionów komórek macierzystych, natomiast w 40 r.ż. ok. 35 milionów.

Tłuszcz, który leczy.

Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Spowodowane jest to jej dostępnością i obfitością, a także faktem, iż jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.

Dzięki liposukcji.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) są izolowane z materiału pobranego metodą liposukcji. Operacje te są dobrze tolerowane i niosą niewielkie ryzyko powikłań, około 0,1%. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.




Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym, które zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi, a także obrzęk, bolesność i obecność siniaków w okresie pooperacyjnym. Dzięki nasączeniu okolic poddanych korekcji, dużą objętością płynu znieczulającego, usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest bardziej łatwe i dokładne oraz prawie bezbolesne.

Bank komórek macierzystych.

Nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych, pobranych drogą liposukcji, aby ponownie wykorzystać je w przyszłości. Pierwszym szpitalem w Polsce, który uzyskał pozwolenie Ministra Zdrowia, na bankowanie komórek macierzystych, pobranych z tkanki tłuszczowej, jest Pulsmed w Łodzi. Szpital na mocy ustawowo nałożonego obowiązku, jest zabezpieczony umową o wzajemnym zabezpieczeniu przechowywania tkanek i komórek, zawartą z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jak przechowywane są komórki macierzyste?

Preparaty komórek macierzystych przechowywane są w banku komórek macierzystych, w Klinice Transplantacji Tkanki Tłuszczowej Pulsmed, według procedur zatwierdzonych przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zamrażanie preparatu odbywa się w sposób kontrolowany. Celem długotrwałej konserwacji, umieszczany jest on w parach ciekłego azotu (-196 st.C.).

Wykorzystanie w przyszłości.

Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą być z powrotem podane Pacjentowi w następujący sposób:

– za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego
– poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych
– poprzez autologiczny transfer tłuszczowy, wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ