Dlaczego warto wybierać ręcznie robione kosmetyki ekologiczne?
Czy dokonując zakupu kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów zwracasz większą uwagę na te, które są ekologiczne bądź produkowane ręcznie? Sięgasz po pierwszy lepszy kosmetyk, którego grafika wpadnie Ci w oko, czy też skupiasz się na składnikach aktywnych danego produktu? Poznaj listę zalet kosmetyków ekologicznych i ręcznie robionych nad kosmetykami drogeryjnymi, produkowanymi na szeroką skalę.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wiele kosmetyków, które dostępne są na półkach drogerii, wypełnionych jest sztucznymi barwnikami, konserwantami czy po prostu składnikami chemicznymi. Niestety taki kosmetyk nie zapewni skórze czy włosom troskliwej pielęgnacji i ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Zamiast tego może przyczynić się do pogorszenia kondycji, wywołania podrażnienia czy alergii.
Tak dla kosmetyków naturalnych!
Receptury kosmetyków naturalnych i ekologicznych są nasycone mnóstwem składników aktywnych pochodzących z ekstraktów i wyciągów roślinnych. Często są to rośliny ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych upraw. Również sposób ich zbierania jest tradycyjny. A dzięki temu nasycają skórę i włosy, niezbędnymi dla zdrowej kondycji, witaminami i minerałami.
Pozbawione chemii
W kosmetykach massmarketowych, jeśli przyjrzymy się bliżej ich recepturom INCI, znajdziemy silikony, składniki ropopochodne oraz GMO, syntetyczne barwniki, parabeny i składniki zapachowe. Możesz już teraz dać odetchnąć Twojej skórze i włosom od wszędobylskich zanieczyszczeń, toksyn i szkodliwej chemii. Wystarczy, że zmienisz preparaty pielęgnacyjne, po które każdego dnia sięgasz, na kosmetyki ekologiczne wytwarzane ręcznie.
Małe partie kosmetyków hand-made
Kosmetyki ekologicznie i tworzone ręcznie najczęściej wytwarzane są w małych rodzinnych manufakturach, gdzie nie ma dużych hal magazynowych. W związku z tym zawierają mniej składników, których zadaniem jest przedłużenie trwałości kosmetyku. Oczywiście kosmetyki ekologiczne muszą zawierać konserwanty, aby chronić preparat przed wytworzeniem się w nim bakterii, wirusów i grzybów.
Wytwarzane ręcznie kosmetyki ekologiczne zawierają naturalne środki konserwujące, ponieważ kosmetyk bez konserwantów jest zdatny do użytku jedynie kilkanaście godzin po jego wytworzeniu.
– Warto doceniać znane od wieków pielęgnacyjne właściwości roślin, które czasem traktujemy jako chwasty. W recepturach kosmetyków Kumazu połączyłam znane od lat w pielęgnacji włosów zioła z tradycyjnymi roślinami medycyny chińskiej. Dzięki czemu oferuję moim klientom wysokiej jakości ręcznie robione kosmetyki ekologicznie – mówi Karina Kondeja-Wojtczak — twórczyni marki kosmetyków Kumazu.
Receptury kosmetyków ekologicznych i hand-made wypełnione są ekstraktami i hydrolatami roślinnymi. Na przykład ręcznie wytwarzane kosmetyki ekologiczne marki Kumazu zostały wypełnione pokrzywą, imbirem, żeń-szeniem syberyjskim, skrzypem polnym, szałwią lekarską, czarną rzepą, tatarakiem zwyczajnym, mydlnicą lekarską oraz mleczkiem pszczelim.
Są one cennym źródłem witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, które poprawiają kondycję skóry głowy i włosów. Normalizują wytwarzanie sebum, odżywiają, regenerują, wygładzają i odmładzają.
Kosmetyki naturalne aktywizują procesy fizjologiczne skóry i włosów, dzięki czemu „uczą” na nowo regulować produkcję sebum czy naprawiać uszkodzenia. W efekcie wzmacniają, nawilżają i kondycjonują oraz przywracają im naturalny komfort i równowagę.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez nieodpowiednią pielęgnację czy też niewłaściwy dobór kosmetyków do potrzeb skóry i włosów wyrządzamy im szkodę. W celu naprawienia kondycji skóry i włosów, przywrócenia im optymalnego nawilżenia i natłuszczenia oraz promiennego blasku należy przez dłuższy czas używać kosmetyków ekologicznych.
Produkty Kumazu dostępne są na www.kumazu.pl
Renata Zielezińska