Żłobek prywatny czy państwowy?



Czas zapisów do żłobków publicznych właśnie się zakończył. Nie zdecydowaliście się na oddanie malucha pod opiekę państwowej instytucji, a może zwyczajnie nie zdążyliście i zabrakło miejsc? Niezależnie od przyczyn, dla których stoicie jako rodzice przed wyborem: zostać z dzieckiem w domu czy zapisać go pod opiekę prywatną, warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań. Z tego artykułu dowiecie się więcej o funkcjonowaniu obu placówek i przeczytacie najczęściej powielane mity.

Decyzja o powierzeniu dziecka pod opiekę pedagogów do żłobka nie należy do najłatwiejszych. Wielu rodziców odczuwa związany z nią ogromny stres, a matki (one niestety częściej) borykają się z wyrzutami sumienia, które dodatkowo potęguje nacisk społeczny na samodzielne wychowywanie.

Czasami jednak nie ma innego wyjścia i by móc zapewnić rodzinie byt, chodząc do pracy, musimy pozwolić przejąć opiekę nad maluchem komuś innemu. O tym, że żłobek jest dobrym rozwiązaniem nawet, gdy sytuacja życiowa pozwala na opiekę domową, pisaliśmy w poprzednim artykule. Jednak warto i teraz wspomnieć, że obawy zwykle są niepotrzebne, a kilka godzin pod okiem wykwalifikowanych opiekunek może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Tak czy inaczej, decyzja o wyborze odpowiedniego miejsca zawsze jest trudna i trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, wszak oddajemy naszą pociechę prawie na cały dzień i chcemy mieć pewność, że otrzyma troskę, zdrowy posiłek i masę rozwijającej zabawy. Oto zbiór najczęściej powielanych opinii na temat żłobków, które spieszymy sprostować:

Żłobek prywatny jest za drogi

Faktem jest, że za pobyt dziecka w prywatnym żłobku płaci się czesne. Jednak już mitem, że opieka państwowa jest całkowicie za darmo. W zależności od miejsca, rodzice mogą zapłacić od 2 do 4 złotych za godzinę, a dodatkowo muszą pokryć koszty wyżywienia. Co łącznie daje sumę kilkuset złotych, w praktyce niewiele niższą od tej, jaką zapłacą w żłobkach prywatnych (tutaj też ceny się wahają, ale jeśli prześwietlimy oferty, a dodatkowo skorzystamy z dofinansowania to okażę się, że cena wcale nie jest wygórowana).

Wybierając dobre miejsce dla naszego malucha warto zwrócić uwagę na koszty, jakie poniesiemy, ale niech to nie będzie priorytetem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego dziecka i zaangażowany, doświadczony personel.

Żłobek państwowy ma kiepską opiekę

Cóż, warto poznać konkretne miejsce by móc wysnuć podobny wniosek. Istnieje wiele wspaniałych żłobków publicznych, które współtworzą ludzie z pasją, stawiający dobro dzieci na piedestał. Ale z pewnością są też miejsca, w których dzieci po prostu przebywają, a o opiece na wysokim poziomie czy choćby zajęciach prorozwojowych można zapomnieć.

Ale są też żłobki prywatne pozostawiające wiele do życzenia. Niemniej jednak, statystyki i opinie rodziców są zgodne co do tego, że oddając malucha pod prywatną opiekę można spodziewać się wykształconego personelu z pasją i zaangażowaniem, a w instytucjach publicznych bywa po prostu różnie. Ważne, by dobrze rozejrzeć się w miejscu, które bierzemy pod uwagę, poznać całą obsługę, porozmawiać z innymi rodzicami i wreszcie podjąć świadomą decyzję.

Żłobek prywatny jest lepszy dla rozwoju dziecka

W żłobku prywatnym oprócz opieki dziecko otrzymuje coś więcej, a mianowicie wiele z nich kieruje się filozofią, wedle której przebiega opieka nad maluchami. Jedną z popularniejszych jest idea porozumienia bez przemocy, która ma za zadanie wychowanie wrażliwych dorosłych i język wolny od przemocy i krytyki. Jej procedury można wdrażać od najmłodszych lat, a więc już w żłobku.

Za tym idą ważne czynniki, takie jak odpowiednia komunikacja, zabawy rozwijające potencjał dziecka czy różnego rodzaju zajęcia. Niestety, żłobki państwowe nie zawsze zapewniają dbanie o coś więcej, niż tylko zmieniona pieluszka czy posiłek na czas. Co więcej, w państwowych żłobkachjest zwykle większa „dyscyplina” i mniej rozrywek.

To znaczy, że od dziecka oczekuje się, że będzie odpoczywać wtedy, gdy jego koledzy i jeść o ustalonych porach.W placówkach prywatnych można natomiast liczyć na bardziej indywidualne podejście do malucha, a w tych kameralnych uwaga opiekunów jest wyjątkowo skupiona.




O to, czy prywatny żłobek ma rzeczywiście więcej plusów zapytałyśmy socjolog Ewę Kruszyńską, właścicielkę kameralnego żłobka BeBaby:

„Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka wymaga przemyślenia i dokładnego sprawdzenia wielu miejsc. Tak naprawdę oddając malucha pod opiekę nasz wolny czas to miły dodatek, ale najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo pociechy. Warto sprawdzić kadrę pracującą w danym miejscu, poznać jej wykształcenie, stosunek do dzieci.

W żłobkach prywatnych na pewno przywiązuje się większą wagę do tego, kogo zatrudnia się na stanowisko opiekunów. Są to osoby wykwalifikowane pedagogicznie, które dodatkowo mają konieczne uprawnienia i skończone kursy. Co ciekawe, zdecydowanie lepiej postawić na żłobek (prywatny czy publiczny) niż nianię, ponieważ mamy gwarancję opieki na wysokim poziomie i mniejsze ryzyko, że dziecko trafi w nieodpowiednie ręce.

Dla wielu rodziców istotne są także aspekty takie jak ich aktywny udział w życiu żłobka, czy planowanie posiłków, a to możliwe jest tylko w kameralnej atmosferze.”

Żłobek to ostateczność, nieważne czy prywatny czy publiczny

To wielki mit. Wielu rodziców boi się powierzyć malucha pod opiekę żłobkowi myśląc, że lepiej będzie mu w domu. Owszem, czuła troska rodziców jest wyjątkowo ważna, ale te kilka godzin, które dziecko ma możliwość w żłobku spędzić z innymi dorosłymi (o pedagogicznym wykształceniu) i dziećmi może bardzo pozytywnie wpłynąć na jego rozwój i zapewnić mu większe umiejętności socjalne i chłonność wiedzy w dorosłym życiu.

Niestety, rodzicom często brak pomysłów na różnorodne zabawy w domu, czasami nie mają cierpliwości ani czasu, co wpływa na malucha, który – wbrew pozorom – wychwytuje wszystkie sygnały. Lepiej zatem dać sobie i dziecku chwilę wytchnienia, by wspólne chwile spędzać stawiając na jakość, a nie tylko ilość.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ