Te 4 godziny mogą znacząco wpłynąć na rozwój Twojego dziecka



Znajdujesz się w sytuacji, która pozwala ci pozostać z dzieckiem w domu? Spędzanie z nim czasu to dla Ciebie ogromna radość i nie czujesz potrzeby, by odpocząć, zostawić malucha dziadkom, czy pod inną opieką? Upierasz się przy tym, że wizerunek „Matki Polki” jest fajny i w zasadzie to marzyłaś o tej roli przez całe dotychczasowe życie? A czy zastanowiłaś się choć raz, czy to aby na pewno dobre dla Twojego dziecka?

Sieć przepełniają artykuły, które zachęcają kobiety do szybkiego powrotu do pracy i codziennych aktywności, ale najważniejsze jest przecież to, jak sama zainteresowana, czyli matka się czuję. Jeśli stawia na bycie przy nowo narodzonym członku rodziny przez większość czasu i jest jej z tym dobrze, to w porządku, ale warto mieć w pamięci też to, że maluch, tak jak i młoda mama, ma swoje potrzeby.

Jedną z nich jest socjalizacja i poznawanie świata. A tych nie są w stanie spełnić dorośli i w kółko te same warunki domowe, czy powtarzalne zabawy. Warto jak najwcześniej zadbać o rozwój dziecka na wielu płaszczyznach życiowych. Świetnym wyborem, by tego dokonać może okazać się… zapisanie malucha do żłobka.

Zdziwiona? Nie chodzi tutaj o sytuację, w której jesteś bez wyjścia i musisz zostawić dziecko na 8 godzin, bo inaczej stracisz pracę. Mamy na myśli 4-godzinną wizytę dziecka w żłobku nawet, gdy jesteś w tym czasie wolna i mogłabyś poświęcić mu czas. Dla wielu rodziców takie rozwiązanie jest niewyobrażalne i nie widzą w nim niczego pozytywnego. Jednak, jak się okazuję, a o czym świadczą wyniki badań, już od najmłodszych lat warto dać dziecku możliwość obcowania z rówieśnikami, pod opieką profesjonalistów i w warunkach innych niż wciąż te same, domowe.

Największą zaletą żłobka jest stały kontakt z innymi dziećmi, który jest szczególnie ważny w przypadku jedynaków. Dzieci lubią inne dzieci, czują się przy nich swobodnie, uczą się funkcjonować w grupie, socjalizują się i znacznie szybciej zdobywają nowe umiejętności podpatrując od siebie nawzajem. Tym samym szybciej zyskują samodzielność.

Świat dziecka nie ogranicza się tylko do funkcjonowania w świecie dorosłych. To wszystko może bardzo ułatwić dziecku późniejszy start w przedszkolu, zerówce, a wreszcie szkole i dorosłym życiu.

Co ważne, w żłobku dziecko może też świetnie się bawić. Podczas dziennego harmonogramu zajęć odbywa się wiele ciekawych rzeczy: dziecko poznaje nowe zabawki, inne dzieci, różnego rodzaju aktywności. Maluchy spędzające czas w domu nie mają takiej możliwości, a ich grafik ogranicza się do powtarzalnych zabaw i spędzania czasu wciąż z tymi samymi osobami.

Wykwalifikowane opiekunki doskonale wiedzą, jak zabawić dziecko, kiedy rodzicom brakuje już pomysłów na dostarczanie mu coraz to nowych wrażeń. A te zróżnicowane doświadczenia mają zbawienny wpływ na jego rozwój.

Dziwi Cię, że już tak małe dziecko uczy się od innych i ma potrzeby socjalizacji? Być może, jak wielu innych, sądziłaś, że świat małego dziecka ogranicza się tylko do mamy i małego pokoiku? Poprosiłyśmy o wyjaśnienie psycholog, Agnieszkę Dudkę, dyrektorkę Kameralnego Żłobka BeBaby o to, czy tak małe dzieci już są w stanie czerpać naukę od innych i dlaczego żłobek to odpowiednie dla tego miejsce.




„Oczywiście, że tak. Dzieci chłoną jak gąbki wiedzę o świecie. Często nam się wydaje, że dzieci nie rozumieją czegoś, dlatego często bez namysłu mówimy przy nich rozmaite rzeczy. Tymczasem warto ważyć słowa. Nie chciałabym w żaden sposób zanegować decyzji tych rodziców, którzy zostają z dzieckiem aż do momentu pójścia do przedszkola.

Jednak na pewno dużą korzyścią dla dziecka i pomocą dla rodzica, jest decyzja oddania malucha pod opiekę do żłobka, choćby na te 4 godziny. Dziecko uczy się nowych zachowań od rówieśników i opiekunek. Nawet jeżeli dzieci dwuletnie się bawią, konkurują ze sobą o zabawkę jest to zabawa prawdziwsza niż ta równoległa, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie. Tutaj w grę wchodzą emocje, a więc cały czas dzieci doświadczają treningu emocjonalnego i społecznego. Dobrze,by na początku wizyty w żłobku były dość krótkie, a potem, stopniowo, można ten czas wydłużać. Z korzyścią dla siebie i dziecka.”

Warto zatem zwrócić uwagę, zapisując malucha do wybranego żłobka, czy ten ma w swojej ofercie różne pakiety godzinowe tak, by rodzic mógł podjąć świadomą i wolną decyzję, na jak długo chce malucha pozostawić pod opieką. A co jeszcze jest ważne i na co zwrócić uwagę rozważając dobór odpowiedniego żłobka, który da gwarancję najtroskliwszej i pewnej opieki? O to też zapytałyśmy naszą ekspert:

 „Oprócz kwestii technicznych, istotne jest, żeby spróbować porozmawiać z zespołem żłobka, zobaczyć jakie to są osoby. Oczywiście, kwalifikacje są ważne, ale przy obcowaniu z dzieckiem nie  kluczowe. Opiekun, to przede wszystkim praca z człowiekiem, czyli praca sobą, więc ważne jest, żeby zobaczyć kto podejmie się tego odpowiedzialnego zajęcia.

Czy są to osoby ciepłe, uśmiechnięte i uważne na dziecko.„ Mamo, tato, pomyślcie, te 4 godziny w ciągu dnia mogą odjąć wysiłku wam, a waszemu dziecku pomóc prawidłowo się rozwinąć. Wierzymy, że już czas odczarować mit żłobka jako rozwiązania ostatecznego i spojrzeć na jego możliwości przychylnym okiem.

Agnieszka Dudka – Dyrektorka Kameralnego Żłobka BeBaby, psycholożka, której najwięcej radości przynosi możliwość towarzyszenia małym i dużym ludziom w odkrywaniu ich potencjału i pokonywaniu barier w rozwoju. Uważa, że nie da się prowadzić satysfakcjonującego życia – ani osobistego, ani zawodowego – bez rozpoznania własnych wartości i potrzeb, właściwego ich komunikowania otoczeniu oraz podążania za nimi. Wierzy w potęgę empatycznej komunikacji, dlatego w kameralnym żłobku BeBaby w Krakowie, pracuje z dziećmi zgodnie z filozofią NVC (Porozumienie Bez Przemocy). Dorosłych wspiera w ich rozwoju, umiejętności rozmawiania, motywacji i radzeniu sobie ze stresem.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ