Lodowy deser groszkowo-miętowy. Czysty zysk dla zdrowia – 3 zasady clean eating na wiosnę



Wiosna to idealny czas, aby zadbać o siebie, zaczynając od sposobu odżywiania. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać przejścia na kolejną modną, restrykcyjną dietę eliminacyjną. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, zgodnych z popularnym ostatnio trendem w odżywianiu, czyli clean eating, aby zacząć jeść zdrowo i czuć się lżej.

Uwzględnienie w menu trzech podstawowych zasad żywienia w duchu clean eating pozwoli naszemu organizmowi poczuć się lepiej i przygotować na sezon letni. Z odpowiednim sprzętem kuchennym i ciekawymi inspiracjami kulinarnymi wprowadzimy je w życie szybko i bezboleśnie.

Biały cukier na cenzurowanym

Pierwszym krokiem w „czystej diecie” jest eliminacja prostego, rafinowanego cukru, który w dużej mierze przyczynia się do problemów z cukrzycą, otyłością, czy złego stanu skóry. Jedzenie zgodne z zasadami clean eating nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji ze słodyczy, a raczej stosowanie zdrowszych substancji słodzących, jak chociażby syrop z agawy.

Ciekawe inspiracje na przekąski słodzone właśnie syropem z agawy znajdziemy na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix® , gdzie dostępna jest jedna z nowszych kolekcji „Zdrowe odżywianie według zasad #cleaneating”.

Znajdziemy w niej między innymi przepis na lodowy deser groszkowo-miętowy. Zielony groszek ma naturalnie słodki smak, wzmocniony dodatkowo syropem z agawy, a mięta dodaje orzeźwienia, którego będziemy potrzebować w słoneczne, wiosenne dni.

Mąka mące nierówna

Drugą zasadą jest ograniczenie białej mąki oraz jej przetworów i pochodnych. Zgodnie z zasadami clean eating powinniśmy zrezygnować z mąki pszennej na rzecz jej zdrowszych odpowiedników z orkiszu, gryki, kokosa, czy amarantusa. Z urządzeniem wielofunkcyjnym Thermomix® w kilka minut zmielimy ziarna i przygotujemy domową mąkę.

Wybrane dania, które zwykle kojarzymy z mąką możemy przygotować bez jej użycia. Świetnym przykładem jest dostępny w kolekcji „Zdrowe odżywianie według zasad #cleaneating” omlet z jarmużu, zawierający przeciwutleniacze, żelazo, wapń, witaminy K i C.

Więcej zielonego, mniej mięsa

Istotną zasadą clean eating jest maksymalne zwiększenie porcji warzyw i owoców w każdym posiłku. To właśnie one dostarczają organizmowi najwięcej zdrowych składników, minerałów oraz błonnika pokarmowego, o czym często zapominamy. Prawdziwą bombą witaminową będzie zapiekanka z soczewicy, przygotowana na bazie oleju kokosowego i mąki kasztanowej.

Przepis również pochodzi z kolekcji „Zdrowe odżywianie według zasad #cleaneating”. Zwiększając dzienną porcję warzyw w naszym menu, ograniczmy też spożywanie mięsa, szczególnie mocno przetworzonego, smażonego w wysokich temperaturach, sztucznie wędzonego.




LODOWY DESER GROSZKOWO-MIĘTOWY

SKŁADNIKI:

· 1 laska wanilii
· 500 g zielonego groszku, mrożonego
· 120 g syropu z agawy
· 1 białko

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 Do naczynia miksującego włożyć miętę i groszek, dodać syrop z agawy, zmiksować 20 s/obr. 10. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, następnie zmiksować kolejne 10 s/obr. 10. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, następnie zmiksować 15 s/obr. 8, przemieszać kopystką, zmiksować ponownie 15 s/obr. 8. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

2 Dodać białko, wymieszać 1 min/obr. 5, przemieszać delikatnie kopystką, wymieszać 30 s/obr. 6

3 Lodowy deser groszkowo-miętowy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ