Technologia cyfrowa niszczy wzrok! Dowiedz się, co to jest cyfrowe zmęczenie wzroku i czy dotyka również Ciebie.



Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii. Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

Wraz z rozwojem nowych technologii coraz więcej nośników informacji ulega digitalizacji. Z drukowanych książek i gazet przenosimy się na ekrany komputerów, tabletów i smartfonów. Odpoczywamy przed ekranem telewizora, relaksujemy się grając w grę video lub czytając e-booka. Jednak nasze oczy podczas wykonywania tych czynności intensywnie pracują, próbując dopasować ostrość widzenia do małej czcionki telefonu czy trzymanego pod nieodpowiednim kątem e-booka.

Co równie ważne, intensywnie obserwując ekrany urządzeń mobilnych „zapominamy” mrugać. Średnio robimy to 18 razy na minutę, a jedno mrugnięcie trwa jedyne 300 milisekund, jednak „zahipnotyzowani” atrakcyjnymi treściami podczas korzystania z urządzeń mobilnych, mrugamy o wiele rzadziej, co prowadzić może do przerwania filmu łzowego, a w konsekwencji – suchych i piekących oczu.

Jednak to nie wszystkie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń cyfrowych. Tzw. „światło niebieskie”, czyli światło widzialne o wysokiej energii, emitowane przez ekrany LCD i LED może prowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów w oczach. Co więcej, osoby noszące okulary są bardziej narażone na skutki cyfrowego zmęczenia wzroku, ponieważ ich soczewki dostosowane są albo tylko do dali albo do bliży, natomiast ekran komputera najczęściej znajduje się w średniej odległości, co zmusza narząd wzroku do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Biorąc pod uwagę dane mówiące o tym, że średnio spoglądamy na ekrany smartfonów ponad 100 razy dziennie, a 60% użytkowników urządzeń mobilnych spędza z nimi minimum 5 godzin, warto zastanowić się jak zredukować negatywne skutki ich oddziaływania na narząd wzroku, które obok pieczenia, suchości i zaczerwienienia oczu mogą obejmować także nieostre widzenie, bóle głowy, bóle kręgosłupa czy trudności w koncentracji.

Jak się chronić? Patrzeć na świat inaczej!

Od komputerów i telefonów nie uciekniemy, jednak możemy zredukować ich negatywny wpływ na narząd wzroku.

– Przede wszystkim pracując przed komputerem należy robić przerwy. Pomocna może okazać się zasada 20/20/20, czyli co 20 minut staramy się przez 20 sekund patrzeć na obiekt, który jest oddalony o 20 stóp – 6 metrów .

– Pamiętajmy o mruganiu – pozwólmy powiekom jak najczęściej nawilżać powierzchnię naszych gałek ocznych.

– Powiększenie czcionek w komputerze i smartfonie? Czemu nie! Dzięki temu oczy nie będą musiały wysilać się tak bardzo, by odszyfrować drobne litery.

– Zmniejszmy jasność i kontrast na ekranach sprzętów, których używamy – początkowy niższy komfort odczytu jest tylko pozorny – szybko przyzwyczaimy się do nowych ustawień, a nasze oczy nam za to podziękują.

– Zwróćmy uwagę na nasze miejsce pracy – czy słońce lub sztuczne oświetlenie nie odbija się w monitorze, czy ekran ustawiony jest na odpowiedniej wysokości i we właściwej odległości od twarzy – cyfrowemu zmęczeniu wzroku towarzyszą też bóle karku i pleców, będące konsekwencją nieprawidłowej postawy podczas korzystania ze sprzętów elektronicznych.




Soczewki dla amatorów nowych technologii

Nadmierny wysiłek oczu łagodzić można także stosując odpowiednie soczewki okularowe przygotowane z myślą o osobach zagrożonych cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Stworzenie idealnych okularów korekcyjnych dla osób intensywnie korzystających z urządzeń cyfrowych to spore wyzwanie. Naszym celem było zapewnienie komfortu codziennego funkcjonowania w widzeniu do dali, a jednocześnie wsparcie akomodacji w obszarze bliży. Tak powstały jednoogniskowe soczewki Sync III z wartością korekcyjną do dali oraz strefą wsparcia wzroku umieszczoną w dolnej części soczewki, które optymalnie dostosowują się do codziennych zadań wzrokowych i zwiększają komfort widzenia. Dzięki coraz to doskonalszym technologiom optycznym możliwe jest „odciążenie” oczu – nie muszą one wykonywać tak wysilonej pracy, próbując uzyskać ostrość podczas spoglądania na znajdujące się w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów ekrany – mówi ekspert z firmy Hoya Lens Poland.

Powierzchnia cyfrowych soczewek jednoogniskowych, posiadających korekcję do dali, wzbogacona została o specjalną strefę, znajdującą się w dolnej części soczewki. Strefa ta posiada delikatny przyrost mocy, zapewniający redukcję zmęczenia oczu oraz ułatwia uzyskanie ostrego obrazu podczas wykonywania zadań w bliży. Pozwala to na łagodzenie skutków cyfrowego zmęczenia wzroku, a tym samym poprawę codziennego funkcjonowania w świecie współczesnych technologii.

O soczewkach będących odpowiedzią na cyfrowe zmęczenie wzroku powinny pomyśleć wszystkie osoby spędzające wiele godzin przed ekranami, a nie tylko osoby ze zdiagnozowanymi wadami wzroku. W grupie osób zagrożonych znajduje się wiele profesji wymagających długotrwałej pracy na komputerze: programiści, graficy komputerowi designerzy, architekci, dziennikarze, księgowi itp., a także osoby spędzające czas wolny z komputerem i telewizorem: amatorzy gier komputerowych i wielbiciele kina domowego.

Soczewki takie mogą również nosić dzieci od 13 roku życia – które coraz częściej swój wolny czas spędzają przed ekranem smartfona oraz komputera i z tego powodu stają się najmłodszymi ofiarami cyfrowego zmęczenia wzroku.

Jeśli zauważymy u siebie lub bliskich któreś z wymienionych objawów najlepiej udać się do specjalisty ochrony wzroku. Im więcej technologii nas otacza, tym większe obciążenie i zagrożenie dla oczu. O nowoczesne rozwiązania optyczne łagodzące skutki cyfrowego zmęczenia wzroku warto również zapytać optyka z profesjonalnego gabinetu optycznego.

www.hoya.eu

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ