5 rzeczy, które przydadzą się karmiącej mamie



Szykujesz się do porodu i od zawsze wiesz, że „choćby nie wiem co” będziesz karmić piersią? Jeżeli tak, już teraz zaopatrz się w niezbędne akcesoria. Skorzystaj z poniższej listy – uwzględnia ona 5 rzeczy niezbędne każdej karmiącej mamie.

Teoretycznie karmienie piersią nie wymaga gromadzenia dodatkowych akcesoriów, tak jak ma to miejsce w przypadku podawania mleka modyfikowanego z butelki. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre gadżety potrafią nie tylko ułatwić karmienie piersią, ale i uczynić ten proces bardziej komfortowym.

Odpowiednia odzież

Ubranie nie stanowi większej przeszkody w karmieniu piersią. Niezależnie od tego, co na siebie założysz, będziesz w stanie udostępnić niemowlęciu pierś. W takiej sytuacji musisz zadać sobie pytanie: co z Twoją wygodą?
 
Aby karmienie było komfortowe, zaopatrz się w odpowiednią odzież. Podstawą są specjalne biustonosze do karmienia. Warto jednak mieć też pod ręką kilka bluzek z głębokim dekoltem lub zapinanych na guziki – dzięki temu szybko i dyskretnie podasz pierś niemowlęciu.
 
Wkładki laktacyjne

Chociaż nie możesz przewidzieć, z jaką intensywnością będzie przebiegać laktacja, wypływ pokarmu z piersi zdarza się bardzo często. Wkładki laktacyjne umieszczane w miseczkach biustonosza pomogą zapobiec nieestetycznym plamom na odzieży.
 
Wybierając tego rodzaju akcesoria, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów przekładających się na większy komfort użytkowania. Niech wkładki laktacyjne będą maksymalnie cienkie a przy tym bardzo chłonne. Niech zapewniają dobre mocowanie do bielizny – tak, by nie przesuwały się wewnątrz miseczki. Niech będą wyprodukowane z odpowiednich materiałów, tj. zapewniających prawidłową wentylację.
 
Uwaga! Wkładki laktacyjne mogą przydać się również pod koniec ciąży – u niektórych kobiet dochodzi do delikatnego wypływu pokarmu jeszcze przed porodem.




Maść na pękające brodawki

Pierwsze próby przystawiania dziecka do piersi mogą być dla Ciebie dość bolesne. Maluch, który łapie za piersi nieumiejętnie, może doprowadzić do powstawania ranek i pęknięć na brodawkach. Aby zminimalizować dolegliwości i przyspieszyć gojenie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty.
 
Sięgnij przede wszystkim po maści i kremy, które zawierają bezpieczne dla malucha składniki. Dzięki temu posmarowanej brodawki nie trzeba będzie dokładnie myć przed każdym karmieniem (choć zalecamy to ze względów higienicznych).
 
Poduszka do karmienia

Jest wiele pozycji zapewniających wygodę mamie i dziecku podczas karmienia. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swój komfort, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do karmienia.
 
Laktator

Nawet jeśli planujesz karmić malucha piersią, warto mieć pod ręką laktator. To sprzęt, który przyda się w pierwszych dniach po porodzie – pomoże rozkręcić laktację. Niezbędny może okazać się również w kolejnych miesiącach – w razie kryzysu laktacyjnego czy nawałów pokarmu.
 
To najważniejsze akcesoria, które powinny pojawić się na liście każdej mamy planującej karmienie piersią. A Ty co byś jeszcze do niej dodała?

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ