Jak na dłoni. Dłonie zdradzają nasz wiek!



Proces starzenia się najczęściej kojarzy nam się ze zmianami zachodzącymi na twarzy. Z reguły odzwierciedlenie tego podejścia możemy znaleźć w domowej i gabinetowej pielęgnacji, podczas której skupiamy się głównie na kurzych łapkach, bruzdach nosowo-wargowych czy owalu twarzy. Niestety zapominamy przy tym o innych częściach ciała, np. dłoniach, które też mogą zdradzać nasz wiek.

Skąd ten problem?

Dłonie są obszarem, na którym proces starzenia widać nawet wcześniej niż na twarzy. Wraz z upływem lat tkanka podskórna na całym ciele stopniowo zanika. Ponieważ w tej okolicy i tak jest jej bardzo mało, jakikolwiek ubytek niemal od razu rzuca się w oczy. Do tego trzeba dołożyć szkodliwe promieniowanie UV.

Czy pamiętasz o regularnym nakładaniu kremu z filtrem na dłonie? No właśnie. Jest to jedna z najsłabiej chronionych części ciała, ponieważ większość z nas po prostu zapomina o konieczności aplikowania odpowiednich kosmetyków również w tym obszarze lub niemal od razu usuwa je myjąc ręce. Dodajmy do tego narażenie na działanie detergentów i wiele innych czynników zewnętrznych.

Dłonie nie mają łatwego życia i jeśli nie chcesz, aby w pierwszej kolejności zdradzały twój wiek, powinnaś pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, która będzie w stanie utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Codzienna pielęgnacja

O podstawową profilaktykę możesz zadbać w domu. O czym musisz pamiętać? Myjąc dłonie używaj letniej wody – nie lubią one ani zbyt zimnej, ani gorącej. Używaj do tego mydła bądź żelu o obojętnym lub kwaśnym pH. Koniecznie wycieraj też ręce po każdym myciu – jeśli zostawisz je wilgotne, skóra szybciej będzie się wysuszać i pierzchnąć.

Raz w tygodniu wykonaj też drobnoziarnisty peeling. Możesz wykorzystać do tego gotowy produkt lub przygotować go w domu, np. mieszając cukier z oliwą. Taki domowy zabieg zakończ nałożeniem na dłonie maski. Na co dzień pamiętaj też o stosowaniu odpowiednich kremów – w lecie lekkich i nawilżających, a w zimie ochronnych i natłuszczających.




Kiedy sprawa jest poważna

Zauważyłaś, że skóra dłoni nie wygląda już tak jak dawniej, a codzienna pielęgnacja nie pomaga w poprawie jej stanu? Pora na kolejny krok – profesjonalny zabieg, który zregeneruje i ujędrni skórę. Które sprawdzą się najlepiej? Jednym z częściej polecanych jest mezoterapia, która polega na licznych płytkich nakłuciach skóry w celu wprowadzeniu do niej określonych substancji.

– Do jej wykonania można wykorzystać specjalne koktajle odżywcze, np. na bazie kwasu hialuronowego, który nawilża oraz stymuluje produkcję kolagenu. Dodatkowo, jeżeli jest taka potrzeba, można zastosować gęstszy kwas hialuronowy w celu wypełnienia dłoni by zmniejszyć widoczność naczyń, ścięgien i zmarszczek. Skóra dłoni podziękuje za taką troskę poprawą kolorytu, lepszym napięciem, jędrnością oraz zmniejszeniem widoczności zmarszczek – wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute.

Gdy oprócz ujędrnienia chcemy poprawić koloryt skóry, zlikwidować przebarwienia (w tym plamy soczewicowate) warto wykonać zabiegu laserem frakcyjnym Mosaic.

– Ten typ lasera łączy skuteczność działania ze stosunkowo małą inwazyjnością. Duża rozpiętość parametrów terapeutycznych daje możliwość wykonania zabiegów mniej lub bardziej agresywnie w zależności od potrzeb skóry, jak i oczekiwań pacjenta. Zabieg laserowy można połączyć z ostrzyknięciem osoczem bogatopłytkowym, które wzbogaci działanie lasera – ocenia dr Kuźmińska.

Możliwości zadbania o wygląd dłoni, które powinny być twoją wizytówką, jest wiele. Przed wyborem odpowiedniego zabiegu skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, który dostosuje metodę do konkretnego problemu i stopnia jego nasilenia.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ