Eksperci: Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki



Są znacznie skuteczniejsze od poprzednio stosowanych, wydłużają życie i dobrze sprawdzają się w leczeniu chorych z zaawansowanym nowotworem nerki. O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci.

O tym, że choruje na raka nerki, Mirosław Korlak dowiedział się przypadkowo, dzięki zabiegowi chirurgicznemu. Kiedy na jego policzku pojawiła się narośl, postanowił ją usunąć. Jednak zwyczajny, jak sądził, guzek okazał się przerzutem nowotworu nerki do ślinianki.

– Nie miałem pojęcia, że może mi coś dolegać, a już na pewno nie nowotwór. Nie było żadnych objawów, może poza bólem pleców, ale i on pojawiał się tylko czasami, więc zrzucałem to na przepracowanie albo skutki uboczne zbyt intensywnych treningów piłkarskich – mówi Mirosław Korlak.

Przypadek Mirosława Korlaka nie jest odosobniony, rak nerki długo nie daje żadnych objawów, przez co choroba wykrywana jest najczęściej w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi już do przerzutów. W Polsce nowotwór ten rozpoznaje się u około 4,5 tys. osób rocznie. Ponad połowa z nich umiera przedwcześnie.

Jak podkreślają eksperci, sytuacja chorych mogłaby się znacznie poprawić dzięki możliwościom stosowania innowacyjnych, skutecznych terapii, które znacząco przedłużają życie pacjentów, poprawiając jednocześnie jego jakość.

– Na świecie leczenie zaawansowanego raka nerki bardzo się zmieniło. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. W Polsce nie mamy dostępu do leków kolejnych generacji uznanych już za standard leczenia i przez to pozostajemy w tyle. – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.




– Leki ukierunkowane molekularnie kolejnych generacji, które istotnie przedłużają życie chorych z rozpoznaniem zaawansowanego raka nerki, nie są jeszcze refundowane w Polsce, natomiast w większości krajów Europy czy w Stanach Zjednoczonych są standardowo stosowane w leczeniu chorych z tym rozpoznaniem – podkreśla prof. Piotr Wysocki, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

W lipcu ub.r. jeden z nowych leków, kabozantynib, został pozytywnie oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja uzasadniła, że lek może zmniejszać ryzyko zgonu z powodu raka nerki o 34 proc. oraz wydłużyć czas przeżycia wolny od progresji choroby o ponad 40 proc. w porównaniu do dotychczas stosowanych terapii.

Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie będzie podejmowało decyzje dotyczące dostępności do nowych leków dla chorych z rozpoznaniem zaawansowanego raka nerki, o czym została poinformowana Fundacja Wygrajmy Zdrowie.

– Bardzo liczymy na to, że wkrótce także w Polsce chorzy na raka nerki otrzymają dostęp do innowacyjnych terapii, które pozwolą leczyć ich na światowym poziomie i zgodnie z możliwościami współczesnej medycyny. Środowisko pacjentów i specjalistów oczekuje na decyzje Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie – mówi Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Eksperci uważają, że zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii to ogromna szansa na efektywne leczenie chorych z rozsianym rakiem nerki, u których zawiodły dotychczas podawane leki. Przekonał się o tym Mirosław Korlak.

– Kiedy zastosowane u mnie leczenie przestało przynosić efekty, otrzymałem możliwość skorzystania z jednej z innowacyjnych terapii. Dzięki nowym lekom choroba nie postępuje, a ja staram się żyć zwyczajnie, pracować, spędzać czas z rodziną, korzystać z każdego dnia –
mówi Mirosław Korlak.

Film na temat profilaktyki i leczenia raka nerki z udziałem dr. Jakuba Żołnierka –  onkologa klinicznego oraz  prof. Cezarego Szczylika – profesora nauk medycznych specjalizującego się w onkologii, hematologii i chorobach wewnętrznych.
Link: https://youtu.be/3nkmGWQGxoY

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ